1396/10/16

راز یک عکس خانوادگی

به‌ احتمال‌ زیاد دیدن این عکس خیلی برای شما جذاب نخواهد بود. عکسی کهنه و رنگ و رو رفته از یک خانواده چهار نفرِ چیز جذابی نیست به‌خصوص که هیچ‌کدام از آن‌ها را هم نمی‌شناسیم. حتی اگر بدانیم مردی که در این عکس دیده می‌شود چارلز دوک فضانورد آپولو-۱۶ و یکی از معدود انسان‌هایی است که بر ماه قدم گذاشت هم چندان...
راز یک عکس خانوادگی

سیروس برزو: به‌ احتمال‌ زیاد دیدن این عکس خیلی برای شما جذاب نخواهد بود. عکسی کهنه و رنگ و رو رفته از یک خانواده چهار نفرِ چیز جذابی نیست به‌خصوص که هیچ‌کدام از آن‌ها را هم نمی‌شناسیم. حتی اگر بدانیم مردی که در این عکس دیده می‌شود چارلز دوک فضانورد آپولو-۱۶ و یکی از معدود انسان‌هایی است که بر ماه قدم گذاشت هم چندان نمی‌تواند هیجان‌انگیز باشد. اما باید بدانید که این تصویر، یک عکس کاملاً استثنایی  است که در تاریخ نظیر دیگری ندارد.

راز یک عکس خانوادگی

چارلز دوک متولد ۳ اکتبر سال ۱۹۳۵ در شهر شارلوت از ايالت کاروليناي شمالي است. در ۴ آوریل ۱۹۶۶ برای سفر به فضانوردی ۱۵ نفر انتخاب شد او خلباني سفينه ماه نشين در سفر آپولو ۱۶ به ماه بود که در ۱۶-۲۷ آوریل ۱۹۷۲ صورت گرفت و نام وي را به‌عنوان دهمين مردي که بر ماه پاي نهاد به ثبت رسانيد.

در ۲۰ آوریل ۱۹۷۲،چارلز دوک،فضانورد آپولو ۱۶ اولین قدم‌هایش رابرماه گذاشت. او در آن زمان ۳۶ سال داشت و جوان‌ترین انسان در تاریخ است که بر سطح ماه قدم گذارد.اما این تنها دستاورد دوک از سفر به ماه نیست. درزمان راهپیمایی بر سطح ماه او یک یادگاری عجیب در آنجا از خود و خانواده‌اش بجا گذاشت که هیچ‌کس نه قبل و نه بعد از او این کار را نکرد:یک عکس خانوادگی از خودش،همسرش و دو پسر.
در پشت عکس دوک نوشته بود: "این خانواده فضانورد چارلی دوک از سیاره زمین است که در ۲۰ آوریل ۱۹۷۲ درماه فرود آمد."

راز یک عکس خانوادگی

در سمت چپ،پسر بزرگ‌ترش دیده می‌شود که اسم او هم چارلز است و در آن زمان هفت‌ساله بود و در سمت راست توماس دوک با پیراهن قرمز. همچنین دوک و همسرش دروتی کلابورن.
هنگامی‌که دوک برای سفر به ماه آموزشمی دید مجبور بود بیشتر وقت خود را در فلوریدا بگذراند. اما خانواده‌اش در هوستون مستقر بودند. درنتیجه،کودکان در آن زمان،پدر خود را خیلی کم می‌دیدند. دوک می‌گوید به‌تلافی این دوری تصمیم گرفتم خانواده‌ام را هم در سفر به ماه شریک و همراه کنم. من از بچه‌هایم پرسیدم آیا می‌خواهید با من به ماه بروید؟ طبیعی بود که آن‌ها هیجان‌زده پاسخ مثبت بدهند. من پیشنهاد کردم ما می‌توانیم عکسی خانوادگی بگیریم تا من آن را با خود ببرم به‌این‌ترتیب تمام اعضای خانواده می‌توانند با من به ماه سفر کنند."
حدود ۴۵ سال از زمانی که دوک در ماه قدم گذاشت گذشته است و در حالی که ردپای فضانوردانی که راهپیمایی کردند نسبتاً بدون تغییر مانده،احتمالاً از این عکس چیزی بجا نمانده است.

راز یک عکس خانوادگی
دوک می‌گوید: " دما در ناحیه فرود ما در ماه بین ۴۰۰ درجه فارنهایت تقریباً صفر متغیر است به همین دلیل فکر می‌کنم این عکس از بین رفته باشد.البته مهم نیست که از بین رفته باشد یا خیر، مهم آن است که ما همگی باهم در ماه بودیم."
اگر این عکس سالم مانده باشد، در روزگاری که انسان بار دیگر به ماه سفر کند و پایگاهی در آنجا بسازد، قانونا به خانواده دوک تعلق دارد و چنانچه به زمین برگردانده شود باید به نوه یا نتیجه چارلز دوک تحویل گردد و مسلماً ارزش تاریخی زیادی خواهد داشت!

سرنشین دار | آموزش و سرگرمی | چندرسانه‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

چرا آپولو به ماه برنگشت؟

1396/08/24
می‌گویند حاج میرزا آقاسی صدراعظم محمدشاه قاجار علاقه بسیاری بر حفر قنات داشت. ازجمله یک‌بار گروهی را در یکجا مأمور کندن قنات کرده بود. یک روز که برای بازدید یکی از قنات‌ها رفته بود سر مقنی...

همه‌چیز در مورد تنها قمر زمین؛ دمای ماه چقدر است؟(بخش اول)

1396/08/13
دمای ماه ، تنها قمر زمین، همواره شدید است. بسته به اینکه در کدام منطقه از ماه حضور دارید و آیا خورشید در آنجا می‌تابد یا خیر، شما دو سرنوشت بیشتر نخواهید داشت؛ یا از شدت گرما به حد غلیان...

گئورگی باباکین مردی که به ماه و مریخ دست یافت

1396/09/23
گئورگی باباکین دانشمند ، طراح نامدار در زمینه فناوری ناو های بدون سرنشین و عضو فرهنگستان علوم اتحاد شوروی در 13 نوامبر سال 1914 به دنیا آمد. سه ساله بود که پدرش را از دست داد. تحصیلات...

ترامپ برنامه اعزام انسان به ماه را دوباره کلید زد

1396/09/21
دونالد ترامپ با امضای یک سند رسمی دستور داد ناسا برای فرستادن انسان به ماه وارد عمل شود. وی در یک مراسم کوتاه در کاخ سفید با حضور مسئولان دولتی، مقامات ناسا و برخی فضانوردان این سند را امضا...

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.