1396/10/10

نقش دانشمندان روس در پیشرفت موشکی کره شمالی

اسناد جدید حاکی از آن هستند که کره شمالی با فنّاوری پیشرفته‌ای که از روسیه گرفته، قادر به ساخت موشک بالستیک شده است.
نقش دانشمندان روس در پیشرفت موشکی کره شمالی

به نقل از دیلی میل، این اسناد سری که تازه منتشرشده، بیانگر آن است که پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، روسیه فنّاوری توسعه موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود را به پیونگ‌یانگ فروخته است.
واشنگتن‌پست گزارش کرد، پس از شکست اقدام مشترک آمریکا و روسیه برای پرتاب ماهواره با استفاده از موشک‌های دوران شوروی، روسیه یافتن بازارهای جدید برای فروش فنّاوری موشکی خود را آغاز کرد. بیش از ۶۰ دانشمند موشکی روسیه و اعضای "دفتر طراحی راکت ماکیف" در اواخر سال ۱۹۹۲ در فرودگاه مسکو دستگیر شدند زیرا قصد سفر به پیونگ‌یانگ برای همکاری باکره شمالی به‌عنوان مشاور را داشتند.
بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، بعدها مقامات اطلاعاتی آمریکا، کره جنوبی و روسیه به این نتیجه رسیدند که برخی از این دانشمندان سرانجام به کره شمالی رفتند تا طرح موشک‌ها و مشاوره‌های فنی خود را به این کشور ارائه دهند.
بروشورهای یافت شده از دفتر طراحی راکت ماکیف شامل یک سری از موشک‌های شوروی باقابلیت پرتاب کلاهک‌های هسته‌ای به شهرهای آمریکا هستند.
برخی از این مدل‌ها نیز می‌توانستند از یک قایق بزرگ، یک کرجی غوطه‌ور در آب و یا کپسول انداخته‌شده در اقیانوس، پرتاب شوند. این مدل‌ها در اصل برای نیروی دریایی روسیه طراحی‌شده بودند. به نظر می‌رسد موشک‌های هواسانگ-۱۰ یا موسودان، موشکی که در سال ۲۰۱۶ با موفقیت از جانب کره شمالی آزمایش شد، از موتور یکی از موشک‌های بالستیک قابل پرتاب از زیردریایی شرکت ماکیف استفاده کرده و بسیاری از ویژگی‌های طراحی این موشک را نیز در خود داشته باشند، موشکی که دریکی از این بروشورها تبلیغ‌شده بود.
دیوید رایت، کارشناس موشک در "اتحادیه دانشمندان نگران" اظهار کرد: سؤالی که مدت‌ها است وجود دارد، این است که آیا کره شمالی این فنّاوری را ارزان به دست آورده؟ آیا آنان سال‌ها پیش این برنامه‌ها را دریافت کرده‌اند و اکنون فقط در موقعیتی هستند که توانایی ساخت آن‌ها را پیداکرده‌اند؟ کره شمالی به‌تازگی توانسته به ابزارآلات دهه ۱۹۹۰ میلادی که آن زمان فوق پیشرفته بودند، دست پیدا کند؛ این به آن معنا است که این ابزارآلات هنوز هم ابزارهای بسیار کارآمدی هستند. به‌محض آن‌که شیوه‌های ساخت را در اختیار داشته باشی و بتوانی به مواد و ابراز آلات موردنیاز دسترسی پیدا کنی، به پیشرفتی واقعی دست‌یافته‌ای.

منبع: ایسنا

دیپلماسی فضایی | جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کره شمالی به دنبال راه اندازی ایستگاه فضایی دائمی

1396/08/10
کره شمالی مدعی شد که قصد دارد به عنوان یک کشور مستقل و برای توسعه برنامه فضایی خود ماهواره های بیشتری به فضا پرتاب کند و در این جهت اقداماتی نیز انجام داده و به دنبال راه اندازی یک ایستگاه...

کره شمالی در حال آماده کردن موشکی با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا است

1396/08/14
یکی از مقامات آمریکایی به شبکه «سی ان ان» گفت که کره شمالی بر روی یک نسخه پیشرفته از موشک فعلی بالستیک بین‌قاره‌ای « KN-20» کار می‌کند که بتواند به آمریکا برسد. چندین قام آمریکایی که...

سال ۲۰۱۸ تغییری در موضع هسته ای کره شمالی ایجاد نخواهد شد

1396/10/09
خبرگزاری کره شمالی، دولت این کشور را شکست ناپذیر و مسئولیت پذیر عنوان کرد و گفت در سال ۲۰۱۸ هیچ تغییری در موضع هسته ای این کشور ایجاد نخواهد شد.

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.