1396/10/07

نخستین ماهواره مخابراتی آنگولا تحت کنترل درآمد

سازمان فدرال فضایی روسیه (روس کاسموس) اعلام کرد: ماهواره انگولاسات ۱» ساعت 22 شامگاه سه شنبه به وقت مسکو از پایگاه فضایی بایکانور در قزاقستان به فضا پرتاب شد. اما چندی بعد اعلام شد با وجود تماس اولیه لحظاتی بعد ایستگاه کنترل زمینی ارتباط خود را با این ماهواره از دست داده است. کارشناسان روسی کماکان در...
نخستین  ماهواره مخابراتی آنگولا تحت کنترل درآمد

این ماهواره که آنگولاست-۱ (Angosat-1) نام گرفته همراه یک موشک زنیت ۲اس‌بی (Zenit۲SB) از مقر بایکنور در قزاقستان به فضا فرستاده شد. اما چندی بعد اعلام شد با وجود تماس اولیه لحظاتی بعد ایستگاه کنترل زمینی ارتباط خود را با این ماهواره از دست داده است. کارشناسان روسی کماکان در تلاش برای رفع مشکل هستند.

شرکت روسی انرگیا (Energia) این ماهواره را طی ۸ سال برای آنگولا ساخته است و اولین ماهواره مخابراتی آنگولا به شمار می‌رود و شامل ۱۶باند C و 6 باند از نوع Ku است.طراحی و ساخت آنگوست-۱ با وزنی معادل ۱۵۵۰کیلوگرم بر اساس قرارداد منعقدشده در سال ۲۰۰۹ بین دولت‌های آنگولا و روسیه از سال ۲۰۱۲ آغاز شد.

طبق خبرهای قبلی، کار ساخت این ماهواره به اتمام رسیده بود ولی کارشناسان انرگیا اشاره کرده بودند تا زمانی‌که کاملاً از نحوه کار سامانه‌های آنگوست مطمئن نشوند، اجازه پرتاب نخواهند داد و اگر بازرسی بیشتری لازم باشد، مجبور می‌شوند پرتاب را بازهم به عقب بیندازند .قرار بود این ماهواره طی ۱۵ سال آتی خدمات مخابراتی را آنگولا و کشورهای آفریقایی فراهم کند اما تنها تا چند ساعت آینده مشخص می‌شود که آیا چنین امری محقق می‌شود یا ماهواره برای همیشه به تاریخ پیوسته است. 

تکمیلی: به گزارش خبرگزاری تاس، بنا بر اعلام رسمی کارخانه سازنده، سرانجام آنگوست در مدار خود قرار گرفت و  به وضعیت نرمال بازگشت. هم اکنون وضعیت آنگوست عادی است و بر اساس اطلاعات تله متری دریافت شده، سیستمهای مختلف ماهواره در حال کار هستند.
ماهواره آنگوست در موقعیت  ۱۲/۸ درجه شرقی در مجاورت هات برد با پوشش آفریقا قرار خواهد داشت.  اپراتور این ماهواره Infrasat (Angosat)  است.

دفتر ملی امور فضایی آنگولا (GGPEN) نیز در تاریخ ۲۹ دسامبر بر روی وب‌سایت رسمی خود اعلام کرد که ارتباط این ماهواره با زمین در ساعت ۱۵ (به‌وقت محلی) روز ۲۸ دسامبر، یعنی یک روز بعد از ایجاد مشکل، برقرارشده است. مشکل پیش‌آمده برای داده‌های تله‌متری ماهواره آنگوست-۱ دومین رویداد ناگوار در حوزه فضایی برای کشور روسیه در ۲ ماه اخیر می‌باشد. حادثه اول، شکست پرتاب ماهواره‌بر سایوز در ماه نوامبر بود که حاوی ماهواره هواشناسی Meteor-M No.2-1 و ۱۸ محموله ثانویه بود.
درحالی‌که موشک‌های روسی به‌طور متناوب خدمات پرتاب را برای مشتریان تجاری ارائه می‌کنند، ماهواره آنگوست-۱ حاصل صادرات صنعت ساخت ماهواره این کشور می‌باشد که به‌ندرت اتفاق می‌افتد.
ماهواره آموس-۵ (Amos-5) نیز که توسط شرکت رشتنوف "ISS Reshetnev" (ماهواره ساز روسی) برای رژیم صهیونیستی ساخته‌شده بود، تنها دو سال پس از پرتاب، در سال ۲۰۱۵ به دلیل بروز اشکال در سیستم توان از کار افتاد.

مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب قریب‌الوقوع ماهواره جاسوسی مراکش و ابراز نگرانی الجزایر

1396/08/15
مسئولان مراکشی تلاش دارند پرتاب ماهواره جاسوسی این کشور بانام "محمد ششم" که طی هفته آتی انجام می‌شود، در سکوت کامل انجام گیرد تا شاید از حساسیت همسایگان بکاهند.سایت رسمی مرکز فضایی "گویان"...

موشک سایوز در حادثه سقوط ماهواره متئور-ام 2-1 بیگناه شناخته شد!

1396/09/13
روسکاسموس اعلام کرد جلسه کمیته اضطراری برای تعیین دلایل احتمالی که در پرتاب موشک "سایوز-2.1ب" و پیشران فرگات و ماهواره متئورام و دیگر محموله های آن که در 28 نوامبر از مرکز فضایی واستوچنی...

مصر با کمک روسیه تا سال ۲۰۱۹ یک ماهواره به فضا پرتاب می کند

1396/09/29
رئیس مرکز فرهنگی و علمی مصر - روسیه اعلام کرد قاهره با کمک مسکو قصد دارند تا ابتدای سال ۲۰۱۹ یک ماهواره مصری به فضا بفرستد.

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.