1396/09/29

پایش فرونشست دشت های فارس با تصاویر ماهواره ای راداری

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (شیراز) از پایش فرونشست زمین در دشت های فارس با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ای راداری توسط این مرکز خبرداد.
پایش فرونشست دشت های فارس با تصاویر ماهواره ای راداری
مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (شیراز) از پایش فرونشست زمین در دشت های فارس با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره ای راداری توسط این مرکز خبرداد.
طهمورث یوسفی در خصوص وضعیت فرونشست در این استان به خبرنگار مهر گفت: «با توجه به رخداد پدیده فرونشست زمین در دشت های کشور که در سال های اخیر اتفاق افتاده اهمیت بررسی و پایش این پدیده روز به روز بیشتر احساس می شود.»

وی ادامه داد: «دشتهای فارس نیز از رخداد این پدیده در امان نبوده و حتی در برخی از دشت ها نشست زمین از حد بحران گذشته و رکوردار این پدیده در کشور است.»

مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (شیراز) بیان کرد: «پایش فرونشست در دشت های این استان در دستور کار سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور (شیراز) قرار گرفته و به روش های مختلف انجام پذیرفته ، همچنین بخش وسیعی از مطالعات نیز به طور پیوسته در حال انجام است.»

وی ادامه داد: «پایش فرونشست زمین توسط پردازش و مطالعه تصاویر ماهواره ای راداری از جمله روش های به روز، دقیق و پیشرفته بوده که قادر است نشست زمین را در یک گستره وسیع در زمانی کوتاه و با دقتی مناسب محاسبه کند.»

یوسفی گفت: «بر اساس مطالعات صورت گرفته به این روش در گستره برخی از دشت های استان فارس، نشست زمین در تعدادی از این دشت ها مورد بررسی قرار گرفت که نتایج قابل توجهی را تا کنون در بر داشته است.»

وی بیان کرد: «از جمله دشت های مطالعه شده در این استان دشت های شیراز، سروستان، مرودشت، کوار ، داراب، فسا و قره بلاغ، قطروئیه،  قیر و کارزین، جویم، بنارویه، جهرم، مبارک آباد واستهبان است که در بازه زمانی سال ۱۳۹۵ مورد بررسی قرار گرفته که از لحاظ میزان نرخ نشست، این دشت ها به نسبت دیگر دشت های استان نشست بیشتری را متحمل شده اند.»

 مدیرکل مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (شیراز)افزود: «بر اساس نتایج مطالعات صورت گرفته، تاکنون نرخ متوسط نشست زمین در دشت های یاد شده از ۴ تا ۱۰ سانتی متر در سال محاسبه شده است.»

وی ادامه داد: «بیشترین نشست در دشت های مورد مطالعه عمدتا در محدوده هایی مشاهده شده که از نظر کشاورزی در این مناطق فعالیت بیشتری صورت می پذیرد که این امر خود اهمیت عامل برداشت بی رویه آبهای زیر زمینی را در وقوع پدیده فرونشست در این دشت ها نشان می دهد.»

خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

امکان شناسایی ردپای انسان در کویر با ماهواره جدید ایرانی+تصاویر

1396/08/17
برای اولین بار وقتی RQ-۱۷۰، پهپاد فوق سری آمریکایی به تور نیروهای مسلح کشور افتاد، نام رادار سار (SAR) در رسانه های ایرانی مطرح شد. وزیر دفاع وقت در مصاحبه ای اعلام کرد: «این پهپاد جاسوسی...

توقف توسعه ماهواره ایرانی که برای پیش‌بینی زلزله طراحی شده بود

1396/09/04
بحث بر سر آن که آیا اساسا امکان پیش بینی زلزله توسط بشر وجود دارد یا نه همچنان بین محققان دنیا جریان دارد اما واضح است که پس از یک سده تحقیقات جدی, هنوز یک روش قابل اطمینان برای پیش بینی...

اولین تصویر ماهواره‌ای پردازش شده توسط سازمان فضایی ایران از مناطق زلزله‌زده در ایران و عراق

1396/08/27
سازمان فضایی ایران به نمایندگی از سازمان ملل متحد مسئول پردازش تصاویر ماهواره ای زلزله اخیر در کشورهای ایران و عراق شده است که در اولین خروجی خود مناطق دارای تخریب، کمپ‌ها و مناطق تجمع...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.