1396/09/27

کشف محوطه‌های باستانی افغانستان توسط ماهواره‌های جاسوسی

ماهواره‌های جاسوسی امپراتوری‌های گمشده باستانی را درمناطق بیابانی ممنوعه افغانستان آشکار کردند.
کشف محوطه‌های باستانی افغانستان توسط ماهواره‌های جاسوسی

مریم فخیمی: ماهواره‌های جاسوسی امپراتوری‌های گمشده باستانی را درمناطق بیابانی ممنوعه افغانستان آشکار کردند. اخیرا کاروانسراهای گمشده جاده ابریشم در افغانستان با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای کشف شده است.
این مطالعات باستان‌شناسی از تصاویر جمع آوری شده توسط ماهواره‌های تجاری، جاسوسی و هواپیماهای بدون سرنشین در چندین دهه بدست آمده است. در میان یافته‌ها، کاروانسراهای عظیم و قلعه‌های دیده‌بانی باستانی که هزاران سال توسط مسافران جاده ابریشم استفاده می‌شد و همچنین کانال‌های زیرزمینی که توسط ماسه های بیابانی دفن شده‌اند، دیده می‌شود.
سایت‌های باستان شناسی به راحتی کشف می‌شوند، بنابراین تلاش جدید نقشه‌برداری که با کمک هزینه وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا انجام می شود، محققان را قادر می سازد تا با ارزیابی میراث باستانی این کشور با خیال راحت مطالعه کنند. نوامبرگذشته در کنفرانس «پژوهش‌های باستانی در خاورنزدیکـ» که در واشنگتن برگزار شد،  کارشناسان اعلام کردند: کاوش فردی در سایت‌های باستان‌شناسی افغانستان خطرناک است، و بودجه 2 میلیون دلاری که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده تامین شده اجازه می‌دهد تا تلاش‌های جدید برای نقشه‌برداری از مناطق صورت گرفته و آثار باستانی افغانستان به راحتی مطالعه شود.
دیوید توماس، یکی از باستان‌شناسان دانشگاه دانشگاه لاتروب در ملبورن استرالیا، که مطالعات سنجش از دور انجام می‌دهد، می‌گوید: "من می‎خواهم ده‌ها هزار محوطه باستانی را کاوش کنم. اما تنها زمانی که این محوطه‌ها ثبت شوند، می‌توانند مورد مطالعه و محافظت قرار گیرند." 
برخی از محوطه‌های باستانی قابل توجه کاروانسراهای عظیمی هستند که توسط مسافران جاده ابریشم استفاده می‌شد که به قرن هفدهم می‌رسد. در این جاده صدهامسافر ودام تردد داشتند و مردم و دام های آنها می توانستند در کاروان‌سراها اتراق و استراخت کنند.
جاده ابریشم  شبکه عظیم ارتباطی جهان از ژاپن و کره در شرق تا دریای مدیترانه در غرب بود. طبق گفته یونسکو،ثرنهای متمادی از طریق این شاهراه ارتباطی قرن ها، اجناس لوکس از قبیل چای، جواهرات گران‌بها، عطر، ادویه، ترشی و البته ابریشم از شرق به به سمت غرب منتقل می‌شدند.

در مناطق مرکزی آسیای میانه، منطقه‌ای که افغانستان کنونی در آن واقع است، در تقاطع این مسیرهای تجارت باستانی قرارداشت و بدین ترتیب از تمام تجاری که از این منطقه عبور می کردند سود می برد. طبق گزارش ماموریت‌های حمایتی سازمان ملل متحد در افغانستان (UNAMA)، هنگامی که مسیرهای ابریشم شکوفا شد، امپراتوری‌های این مناطق بسیار ثروتمند شدند.
بر این اساس، تصور می‌شد هنگامی که مسیرهای دریایی بین هند و چین و غرب در قرن های 15 و 16 میلادی برقرار شد، جاده ابریشم، و امپراتوری‌هایی که بخاطر آن ثروتمند شده بودند، از بین رفته‌اند. با این حال، تصاویر ماهواره‌های جاسوسی جدید نشان می‌دهد که این مسیرهای تجاری چند قرن بعد از آن نیز رشد داشتند.
تلاش‌های اخیر منجربه کشف حلقه‌های مفقود در تاریخ دوره‌های دیگر است. طبق گزارش‌های علمی، تصاویری که در دهه 1970 جمع‌آوری شده اند، برای کشف کانال‌های پنهانی که از طریق استان‌های هلمند و سیستان در سراسر افغانستان پخش شدند، بررسی می‌شوند. این کانال‌ها احتمالا دردوران امپراتوری اشکانی ساخته شده که منجر به شکوفایی کشاورزی منطقه شد. این تصاویر همچنین نشانگر آثار ریخته‌گری و ذوب فلزات در آتشکده‌های باستانی زرتشتی تا معابد بودایی است.

تصویر هوایی از محوطه باستانی Tar-o-Sar؛ بقایای تمدن باستانی پارت‌ها

کشف محوطه‌های باستانی افغانستان توسط ماهواره‌های جاسوسی

منبع: space.com

خدمات و کاربردها | نظارت بر زمین | جاسوسی فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.