1396/09/24

ناسا به کمک هوش مصنوعی، هشتمین سیاره منظومه کپلر-90 را کشف کرد

پس از یک هفته انتظار، نمایندگان ناسا و گوگل ساعاتی قبل اعلام کردند که پس از بررسی داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر، هشتمین سیاره را در سامانه ستاره‌ای کپلر-90 کشف کرده‌اند.
ناسا به کمک  هوش مصنوعی، هشتمین سیاره منظومه کپلر-90 را کشف کرد
مریم فخیمی: پس از یک هفته انتظار، نمایندگان ناسا و گوگل ساعاتی قبل اعلام کردند که پس از بررسی داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر، هشتمین سیاره را در سامانه ستاره‌ای کپلر-90 کشف کرده‌اند. 
به گفته پژوهشگران، هشتمین سیاره این سامانه برای نخستین بار و با استفاده از یک فناوری پیشرفته به نام «neural network» کشف شد. 
دراین تکنیک با استفاده از تغییرات الگوی نوری ستاره‌ها می‌توان سیاراتی که سیگنال‌های ضعیفی دارند را کشف کرد.
این سیاره سنگی که Kepler-90i نامیده شده، 30 درصد بزرگتر از زمین است، بسیار داغ بوده و هر 14.4 روز یکبار به دور ستاره مادری خود گردش می‌کند. دمای سطحی این سیاره  800 درجه فارنهایت است، دمایی که برای شکل‌گیری حیات بسیار نامناسب است.
تمام سیارات منظومه خورشیدی کپار-90 به ستاره مادری خود بسیار نزدیکند، نزدیکتر از زمین به خورشید. در واقع این منظومه نسخه کوچکی از منظومه شمسی است، سیارات کوچک به ستاره مادری نزدیکند و سیارت بزرگتر از ان دورترند. اما در مجموع این سیارات بسیار به ستاره مرکزی نزدیکند. سامانه ستاره‌ای کپلر-90 در صورت فلکی اژدها و در فاصله 2545 سال نوری از ما واقع است.

تلسکوپ فضایی کپلر با استفاده از تکنیک گذر، سیارات فراخورشیدی را شناسایی می‌کند؛ در این روش زمانی که سیاره از برابر ستاره مادری‌اش عبور می‌کند موجب کاهش نور آن شده و بدین ترتیب شناسایی می‌شود. برای کشف سیاره هشتم، در کنار داده‌های تلسکوپ کپلر، پژوهشگران به کامپیوترها آموختند که چگونه سیگنال‌های ضعیف سیارات کوچک را شناسایی کنند.این کشف توسط فن‌آوری یادگیری ماشین گوگل و تحلیل داده‌های دریافتی از تلسکوپ فضایی کپلر میسر شد. 
فن‌آوری جدید استفاده شده در کشف اخیر، می‌تواند به کشف سیارات فراخورشیدی سرعت بخشد. بی‌شک همکاری اخترشناسان، دانشمندان علوم سیاره‌ای و شرکت‌های فن‌آوری برای اکتشاف دنیاهای جدید در کیهان بسیار هیجان انگیز خواهد بود.
منبع: ناسا

نجوم | فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کنیا بدون داشتن آژانس فضایی، ماهواره به فضا پرتاب کرد

اولین ماهواره بومی کنیا در روز دوم آپریل سال جاری به وسیله پرتابگر فالکون ۹ (Falcon9) متعلق به شرکت اسپیس ایکس، از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد. این نانو ماهواره که 1KUNS-PF نام دارد، توسط تیمی از دانشگاه Nairobi و با همکاری دانشگاه Sapienza رم توسعه یافته است. این ماهواره که گفته می شود با همکاری ژاپن توسعه یافته است، برای نظارت بر روند کشاورزی و همچنین ارائه اطلاعاتی در مورد پیشرفت ساحلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که این امر گامی مثبت در راستای مدیریت خاک و شیوه های کشاورزی در کنیا محسوب می شود. این ماهواره با ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر، هزینه ای در حدود ۱.۲میلیون دلار هزینه در بر داشته است که بخشی از آنرا آژانس تحقیقات فضایی ژاپن تامین نموده است. همه اینها درحالی اتاق افتاده است که کنیا هنوز دارای آژانس فضایی نمی باشد.