1396/09/13

موشک سایوز در حادثه سقوط ماهواره متئور-ام 2-1 بیگناه شناخته شد!

روسکاسموس اعلام کرد جلسه کمیته اضطراری برای تعیین دلایل احتمالی که در پرتاب موشک "سایوز-2.1ب" و پیشران فرگات و ماهواره متئورام و دیگر محموله های آن که در 28 نوامبر از مرکز فضایی واستوچنی پرتاب شد روز 1 دسامبر 2017 تشکیل شد. در نتیجه، بررسی همه جانبه اطلاعات به دست آمده از اطلاعات تله متری اعضای کمیسیون...
موشک سایوز در حادثه سقوط ماهواره متئور-ام  2-1 بیگناه شناخته شد!

روسکاسموس اعلام کرد جلسه کمیته اضطراری برای تعیین دلایل احتمالی که در پرتاب موشک  "سایوز-2.1ب" و پیشران فرگات و ماهواره متئورام و دیگر محموله های آن که در 28 نوامبر از مرکز فضایی واستوچنی پرتاب شد روز 1 دسامبر 2017 تشکیل شد.  در نتیجه، بررسی همه جانبه اطلاعات به دست آمده از اطلاعات تله متری اعضای کمیسیون تشخیص دادند که تمام تجهیزات زمینی واستوچنی و آماده سازی های قبل از پرتاب کاملا درست بوده است و ابهامی در مورد کیفیت کار نیرو های متخصص در پایگاه زمینی وجود ندارد.
کمیسیون نسبت به عملکرد سیستم ها و لوازم جانبی پرتابگر "سایوز-2.1ب" نیز مطمئن هستند و در مورد کارکرد درست آنها نیز شکی ندارد. اطلاعات نشان می دهد که تمامی اجزای موشک کار خود را تا مرحله در مدار قرار دادن محموله به خوبی انجام داده اند و بخش کلاهک حفاظتی محموله نیز به خوبی جدا شده و آن را در مدار محاسبه شده قرار داده است. مراحل بعدی کار برای یافتن دلایل عدم موفقیت محموله برای قرار گرفتن در محل مناسب ادامه دارد.
روز سه شنبه گذشته ماهواره متئور-ام  2-1 ، همچنین چند ماهواره کوچک با موشک سایوز 2- 1 ب از پایگاه پرتاب های فضایی واستوچنی راهی مدار زمین شد قرار بود از این ماهواره در موارد مختلف از جمله دریافت عکس و اطلاعات از ابرها، سطح زمین، یخ و برف، وضعیت لایه ازن و ... بهره گیری شود اما دقایقی بعد از پرتاب مرکز هدایت پرواز روسیه اعلام کرد که ارتباط با ماهواره قطع شده و از سرنوشت آن اطلاعی در دسترس نیست و کارشناسان گفتند احتمال دارد متئور-ام  2-1 بدون قرار گرفتن در مدار سقوط کرده باشد. تحقیقات بعدی نشان داد که حدس متخصصان درست بوده و محل احتمالی سقوط قسمت اقیانوس اطلس، 42 عرض شمالی، 38 'غرب جغرافیایی است
  کمیته اضطراری تشکیل شده برای بررسی حادثه سقوط  متئور-ام  2-1 اعلام کرد که با توجه به جمعبندی ها پرتابگر سایوز وظایف خود را به درستی انجام داده لذا اجازه داه می شود پرتاب های بعدی آن طبق برنامه ریزی های قبلی انجام شود. 
سخنگوی این کمیته در عین حال گفت کارشناسان مشکل را نقص فنی پیشرا تقویتی فرگات می دانند و علت کار غیرمنتظره فرگات را بررسی خواهند کرد تا در جلسه بعدی که در تاریخ 12 دسامبر 2017 برگزار خواهد شد نتیجه نهایی را اعلام کنند.

 

ماهواره‌بر |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ویرجین گلکتیک، گردشگری فضایی را از ایتالیا آغاز می‌کند

شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) در نظر دارد پرواز فضایی زیرمداری خود را از یک پایگاه فضایی در ایتالیا صورت دهد و به همین منظور، برای ساخت یک پایگاه فضایی در این کشور اقدام خواهد کرد. ویرجین گلکتیک، یک شرکت بریتانیایی و یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنایع گردشگری فضایی است که زیرمجموعه گروه ویرجین محسوب می‌شود. این شرکت، پیشتر نیز اعلام کرده بود که قصد دارد 6 مسافر و دو خلبان را با فضاپیمای زیرمداری اسپیس‌شیپ ۲ (SpaceShip Two) به ارتفاع حدود ۱۰۰ کیلومتری زمین بفرستد. توافق با شرکت‌ خصوصی سیاتل (SIATEL) و شرکت عمومی- خصوصی التک (ALTEC) که هم به آژانس فضایی ایتالیا (ASI) و هم به شرکت فرانسوی- ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) تعلق دارند، نشان‌دهنده برنامه‌هایی برای ساخت یک پایگاه فضایی در شهر جروتالیه واقع در جنوب ایتالیا است. قرار است این پایگاه فضایی، علاوه بر ارائه تجهیزات پرتاب، به عنوان یک پلتفرم علمی برای پژوهش فضایی، مورد استفاده کاربرانی مانند آژانس فضایی ایتالیا قرار گیرد.