1396/09/11

برنامه ژاپنی‌ها برای کاوش در قمر مریخ

سازمان فضایی ژاپن (جاکسا) قرار است سال 1403/ 2024 فضاپیمایی را راهی اقمار سیب‌زمینی شکل مریخ کند. این فضاپیما ام‌ام‌ایکس (MMX) نام دارد و سرواژه عبارتی به معنی کاوشگر قمرهای مریخی است. کاوشگر ژاپنی پس از رسیدن به مدار سیاره سرخ به بررسی قمرهای این سیاره موسوم به فوبوس و دیموس می‌پردازد.
برنامه ژاپنی‌ها برای کاوش در قمر مریخ

سازمان فضایی ژاپن (جاکسا) قرار است سال 1403/ 2024 فضاپیمایی را راهی اقمار سیب‌زمینی شکل مریخ کند. این فضاپیما ام‌ام‌ایکس (MMX) نام دارد و سرواژه عبارتی به معنی کاوشگر قمرهای مریخی است. کاوشگر ژاپنی پس از رسیدن به مدار سیاره سرخ به بررسی قمرهای این سیاره موسوم به فوبوس و دیموس می‌پردازد.
مهم‌ترین هدف ام‌ام‌ایکس، نمونه‌برداری از سطح قمر فوبوس مریخ است. این نمونه‌ها به کمک سطح‌نشینی کوچک جمع‌آوری‌شده و پیش‌بینی می‌شود سال 1408/2029 به زمین بازگردانده شود. آزمایش نمونه‌های سنگ و خاک فوبوس به دانشمندان کمک می‌کند اطلاعات ارزشمندی از منشا دو قمر مریخ به دست بیاورند.
در حال حاضر دانشمندان دو فرضیه برای شکل‌گیری این قمرها ارائه کرده‌اند. نخستین فرضیه می‌گوید احتمالاً قمرهای مریخ، سیارک‌هایی در کمربند سیارکی منظومه شمسی بوده‌اند که به‌واسطه گرانش مریخ به دام این سیاره افتاده‌اند. فرضیه دوم نیز احتمال می‌دهد این قمرها از باقیمانده ذرات پس از شکل‌گیری مریخ به وجود آمده‌اند. اگرچه فرضیه اول محتمل‌تر به نظر می‌رسد. دانستن این موضوع به دانشمندان کمک می‌کند درک بهتری از نحوه شکل‌گیری سیاره‌های سنگی در منظومه شمسی به دست بیاورند.
پروژه کاوشگر ام‌ام‌ایکس، حدود 300 میلیون دلار (حدود 1230 میلیارد تومان) هزینه دارد. البته سازمان فضایی ژاپن بخشی از این بودجه را به‌واسطه همکاری با سازمان‌های فضایی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی تأمین می‌کند. به این صورت که این سازمان طراحی و ساخت برخی سامانه‌های کاوشگر ام‌ام‌ایکس را انجام می‌دهند.
این نخستین بار نیست که ژاپن مأموریتی برای بازگرداندن نمونه از فضا طراحی می‌کند. سازمان فضایی ژاپن پیش‌ازاین سال 1389/ 2010 به کمک کاوشگر هایابوسا ـ 1، نمونه‌های میکروسکوپی را از یک سیارک به زمین بازگردانده است. همچنین کاوشگر هایابوسا ـ 2 نیز به‌زودی از سیارکی موسوم به رایگو نمونه‌برداری کرده و بر اساس برنامه این نمونه‌ها در سال 1399/ 2020 به زمین بازگردانده می‌شوند.

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر فضایی ماوِن دنباله مغناطیسی متفاوتی را در مریخ کشف کرد

1396/08/02
کاوشگر فضایی «MAVEN» ناسا در 27 آذرماه سال 1392 به فضا فرستاده شد و در 31 شهریورماه سال 1393 به مریخ رسید و در ارتفاع 150 کیلومتری از این سیاره، چرخش مداری خود به‌منظور تحقیقات در خصوص جو...

آیا مسکونی کردن مریخ به زحمتش می‌ارزد؟

1396/09/05
بسیاری از انسان‌های بلندپرواز، رؤیای سفر به مریخ و ساکن شدن در آن را در سر می‌پرورانند؛ اما کارشناسان می‌گویند که انسان‌ها نباید سیاره سرخ را به مستعمره خود تبدیل کنند.

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.