1396/09/12

برای کشف زندگی در مریخ، باید "مناطق ویژه" را بررسی کنید

یک تیم بین‌المللی از محققان به‌تازگی تجزیه‌وتحلیل نظری جدیدی را ارائه داده‌اند، که نشان می‌دهد خط قرمزهای پژوهشی در مریخ باید شکسته شود و مطالعه جدی حیات در این سیاره به مطالعه به‌اصطلاح "مناطق ویژه" سطح مریخ نیاز دارد. تدوینگران این پژوهش می‌گویند کاهش قوانین حفاظت سیارات از آلودگی بیولوژیکی با منشأ...
برای کشف زندگی در مریخ،  باید "مناطق ویژه" را بررسی کنید

سیروس برزو: یک تیم بین‌المللی از محققان به‌تازگی تجزیه‌وتحلیل نظری جدیدی را ارائه داده‌اند، که نشان می‌دهد خط قرمزهای پژوهشی در مریخ باید شکسته شود و مطالعه جدی حیات در این سیاره به مطالعه به‌اصطلاح "مناطق ویژه" سطح مریخ نیاز دارد. تدوینگران این پژوهش می‌گویند کاهش قوانین حفاظت سیارات از آلودگی بیولوژیکی با منشأ زمینی با کمک وسایل نقلیه رباتیک برای جستجو آثار زندگی در سطح سیاره سرخ می‌تواند راهگشای گسترش و عمیق‌تر شدن دانش بشر از مریخ شود.
بنا به تشخیص کمیته تحقیقات فضایی در سطح مریخ نقاط ویژه‌ای وجود دارد که می‌تواند اجازه دهد برخی ارگانیزم‌های زمینی ادامه حیات دهند و تکثیر شوند به همین دلیل سیاست محافظت سیاره مریخ از آلودگی بیولوژیکی با منشأ زمینی محدودیت‌های سختگیرانه در مطالعه از این مناطق را ایجاد می‌کند.
با توجه به این نکته که تاکنون هیچ مأموریت مریخ در این مناطق صورت نگرفته، یک گروه از دانشمندان به سرپرستی آلبرتو فاینر از مرکز اخترزیست‌شناسی مادرید اسپانیا خواستار کاهش قوانین برای حفاظت سیارات از آلودگی حیات زمینی هستند.
گروه فاینر معتقد است که استانداردهای فعلی پاکیزگی مناطق ویژه سطح مریخ خیلی سختگیرانه هستند باشند و به همین دلیل بسیاری از فرصت‌های تحقیقاتی جالب این مناطق نافرجام مانده است. آن‌ها پیشنهاد می‌دهند که دسترسی به این مناطق ویژه سطح سیاره سرخ با کاوشگرهایی که درصد تمیزی آن‌ها بالا هستند مثل کیوریستی ناسا و اگزومارس آژانس فضایی اروپا آزاد باشد.در حال حاضر، نزدیک شدن اگزومارس به چنین مناطقی ممنوع است و این بدان معناست ما در همه‌جا به دنبال زندگی می‌گردیم به‌جز در آنجاهایی که احتمال زندگی وجود دارد.

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده ناسا از فناوری قرون وسطی برای طراحی مریخ نورد

1396/09/08
ناسا برای طراحی یک مریخ‌نورد مناسب از فناوری جدید استفاده نکرده و ترجیح داده از یک روش قدیمی متداول در قرون‌وسطی برای تولید چرخ‌های مریخ‌نورد بهره بگیرد.تولید چرخ برای مریخ‌نورد یکی از مشکلات...

تولیدمثل کرم خاکی در شبیه‌ساز خاک مریخ

1396/09/08
یک جفت کرم خاکی تازه متولد شده در آزمایشگاه هلندی، امیدها برای تولید کرم خاکی و درنهایت خاک حاصلخیز در مریخ را بیشتر کرد.

ناسا تحقیقات جدیدی را برای جستجوی حیات در مریخ آغاز می‌کند

1396/09/11
اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا در سال ۲۰۲۰ ماموریت جدیدی را برای جستجوی حیات در مریخ آغاز می‌کند.ماموریت بعدی اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) در سال 2020 با هدف جستجوی حیات...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.