1396/09/12

برای کشف زندگی در مریخ، باید "مناطق ویژه" را بررسی کنید

یک تیم بین‌المللی از محققان به‌تازگی تجزیه‌وتحلیل نظری جدیدی را ارائه داده‌اند، که نشان می‌دهد خط قرمزهای پژوهشی در مریخ باید شکسته شود و مطالعه جدی حیات در این سیاره به مطالعه به‌اصطلاح "مناطق ویژه" سطح مریخ نیاز دارد. تدوینگران این پژوهش می‌گویند کاهش قوانین حفاظت سیارات از آلودگی بیولوژیکی با منشأ...
برای کشف زندگی در مریخ،  باید "مناطق ویژه" را بررسی کنید

سیروس برزو: یک تیم بین‌المللی از محققان به‌تازگی تجزیه‌وتحلیل نظری جدیدی را ارائه داده‌اند، که نشان می‌دهد خط قرمزهای پژوهشی در مریخ باید شکسته شود و مطالعه جدی حیات در این سیاره به مطالعه به‌اصطلاح "مناطق ویژه" سطح مریخ نیاز دارد. تدوینگران این پژوهش می‌گویند کاهش قوانین حفاظت سیارات از آلودگی بیولوژیکی با منشأ زمینی با کمک وسایل نقلیه رباتیک برای جستجو آثار زندگی در سطح سیاره سرخ می‌تواند راهگشای گسترش و عمیق‌تر شدن دانش بشر از مریخ شود.
بنا به تشخیص کمیته تحقیقات فضایی در سطح مریخ نقاط ویژه‌ای وجود دارد که می‌تواند اجازه دهد برخی ارگانیزم‌های زمینی ادامه حیات دهند و تکثیر شوند به همین دلیل سیاست محافظت سیاره مریخ از آلودگی بیولوژیکی با منشأ زمینی محدودیت‌های سختگیرانه در مطالعه از این مناطق را ایجاد می‌کند.
با توجه به این نکته که تاکنون هیچ مأموریت مریخ در این مناطق صورت نگرفته، یک گروه از دانشمندان به سرپرستی آلبرتو فاینر از مرکز اخترزیست‌شناسی مادرید اسپانیا خواستار کاهش قوانین برای حفاظت سیارات از آلودگی حیات زمینی هستند.
گروه فاینر معتقد است که استانداردهای فعلی پاکیزگی مناطق ویژه سطح مریخ خیلی سختگیرانه هستند باشند و به همین دلیل بسیاری از فرصت‌های تحقیقاتی جالب این مناطق نافرجام مانده است. آن‌ها پیشنهاد می‌دهند که دسترسی به این مناطق ویژه سطح سیاره سرخ با کاوشگرهایی که درصد تمیزی آن‌ها بالا هستند مثل کیوریستی ناسا و اگزومارس آژانس فضایی اروپا آزاد باشد.در حال حاضر، نزدیک شدن اگزومارس به چنین مناطقی ممنوع است و این بدان معناست ما در همه‌جا به دنبال زندگی می‌گردیم به‌جز در آنجاهایی که احتمال زندگی وجود دارد.

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده ناسا از فناوری قرون وسطی برای طراحی مریخ نورد

1396/09/08
ناسا برای طراحی یک مریخ‌نورد مناسب از فناوری جدید استفاده نکرده و ترجیح داده از یک روش قدیمی متداول در قرون‌وسطی برای تولید چرخ‌های مریخ‌نورد بهره بگیرد.تولید چرخ برای مریخ‌نورد یکی از مشکلات...

تولیدمثل کرم خاکی در شبیه‌ساز خاک مریخ

1396/09/08
یک جفت کرم خاکی تازه متولد شده در آزمایشگاه هلندی، امیدها برای تولید کرم خاکی و درنهایت خاک حاصلخیز در مریخ را بیشتر کرد.

ناسا تحقیقات جدیدی را برای جستجوی حیات در مریخ آغاز می‌کند

1396/09/11
اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا در سال ۲۰۲۰ ماموریت جدیدی را برای جستجوی حیات در مریخ آغاز می‌کند.ماموریت بعدی اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) در سال 2020 با هدف جستجوی حیات...

پربازدیدکننده ترین خبر

ویرجین گلکتیک، گردشگری فضایی را از ایتالیا آغاز می‌کند

شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) در نظر دارد پرواز فضایی زیرمداری خود را از یک پایگاه فضایی در ایتالیا صورت دهد و به همین منظور، برای ساخت یک پایگاه فضایی در این کشور اقدام خواهد کرد. ویرجین گلکتیک، یک شرکت بریتانیایی و یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنایع گردشگری فضایی است که زیرمجموعه گروه ویرجین محسوب می‌شود. این شرکت، پیشتر نیز اعلام کرده بود که قصد دارد 6 مسافر و دو خلبان را با فضاپیمای زیرمداری اسپیس‌شیپ ۲ (SpaceShip Two) به ارتفاع حدود ۱۰۰ کیلومتری زمین بفرستد. توافق با شرکت‌ خصوصی سیاتل (SIATEL) و شرکت عمومی- خصوصی التک (ALTEC) که هم به آژانس فضایی ایتالیا (ASI) و هم به شرکت فرانسوی- ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) تعلق دارند، نشان‌دهنده برنامه‌هایی برای ساخت یک پایگاه فضایی در شهر جروتالیه واقع در جنوب ایتالیا است. قرار است این پایگاه فضایی، علاوه بر ارائه تجهیزات پرتاب، به عنوان یک پلتفرم علمی برای پژوهش فضایی، مورد استفاده کاربرانی مانند آژانس فضایی ایتالیا قرار گیرد.