1396/09/12

برای کشف زندگی در مریخ، باید "مناطق ویژه" را بررسی کنید

یک تیم بین‌المللی از محققان به‌تازگی تجزیه‌وتحلیل نظری جدیدی را ارائه داده‌اند، که نشان می‌دهد خط قرمزهای پژوهشی در مریخ باید شکسته شود و مطالعه جدی حیات در این سیاره به مطالعه به‌اصطلاح "مناطق ویژه" سطح مریخ نیاز دارد. تدوینگران این پژوهش می‌گویند کاهش قوانین حفاظت سیارات از آلودگی بیولوژیکی با منشأ...
برای کشف زندگی در مریخ،  باید "مناطق ویژه" را بررسی کنید

سیروس برزو: یک تیم بین‌المللی از محققان به‌تازگی تجزیه‌وتحلیل نظری جدیدی را ارائه داده‌اند، که نشان می‌دهد خط قرمزهای پژوهشی در مریخ باید شکسته شود و مطالعه جدی حیات در این سیاره به مطالعه به‌اصطلاح "مناطق ویژه" سطح مریخ نیاز دارد. تدوینگران این پژوهش می‌گویند کاهش قوانین حفاظت سیارات از آلودگی بیولوژیکی با منشأ زمینی با کمک وسایل نقلیه رباتیک برای جستجو آثار زندگی در سطح سیاره سرخ می‌تواند راهگشای گسترش و عمیق‌تر شدن دانش بشر از مریخ شود.
بنا به تشخیص کمیته تحقیقات فضایی در سطح مریخ نقاط ویژه‌ای وجود دارد که می‌تواند اجازه دهد برخی ارگانیزم‌های زمینی ادامه حیات دهند و تکثیر شوند به همین دلیل سیاست محافظت سیاره مریخ از آلودگی بیولوژیکی با منشأ زمینی محدودیت‌های سختگیرانه در مطالعه از این مناطق را ایجاد می‌کند.
با توجه به این نکته که تاکنون هیچ مأموریت مریخ در این مناطق صورت نگرفته، یک گروه از دانشمندان به سرپرستی آلبرتو فاینر از مرکز اخترزیست‌شناسی مادرید اسپانیا خواستار کاهش قوانین برای حفاظت سیارات از آلودگی حیات زمینی هستند.
گروه فاینر معتقد است که استانداردهای فعلی پاکیزگی مناطق ویژه سطح مریخ خیلی سختگیرانه هستند باشند و به همین دلیل بسیاری از فرصت‌های تحقیقاتی جالب این مناطق نافرجام مانده است. آن‌ها پیشنهاد می‌دهند که دسترسی به این مناطق ویژه سطح سیاره سرخ با کاوشگرهایی که درصد تمیزی آن‌ها بالا هستند مثل کیوریستی ناسا و اگزومارس آژانس فضایی اروپا آزاد باشد.در حال حاضر، نزدیک شدن اگزومارس به چنین مناطقی ممنوع است و این بدان معناست ما در همه‌جا به دنبال زندگی می‌گردیم به‌جز در آنجاهایی که احتمال زندگی وجود دارد.

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده ناسا از فناوری قرون وسطی برای طراحی مریخ نورد

1396/09/08
ناسا برای طراحی یک مریخ‌نورد مناسب از فناوری جدید استفاده نکرده و ترجیح داده از یک روش قدیمی متداول در قرون‌وسطی برای تولید چرخ‌های مریخ‌نورد بهره بگیرد.تولید چرخ برای مریخ‌نورد یکی از مشکلات...

تولیدمثل کرم خاکی در شبیه‌ساز خاک مریخ

1396/09/08
یک جفت کرم خاکی تازه متولد شده در آزمایشگاه هلندی، امیدها برای تولید کرم خاکی و درنهایت خاک حاصلخیز در مریخ را بیشتر کرد.

ناسا تحقیقات جدیدی را برای جستجوی حیات در مریخ آغاز می‌کند

1396/09/11
اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا در سال ۲۰۲۰ ماموریت جدیدی را برای جستجوی حیات در مریخ آغاز می‌کند.ماموریت بعدی اداره کل ملی هوانوردی و فضا آمریکا (ناسا) در سال 2020 با هدف جستجوی حیات...

پربازدیدکننده ترین خبر

نام خود را تا آفتاب بالا ببرید!

دوست دارید اسم‌تان تا خورشید یا نزدیکی خورشید به فضا برود؟ برای این کار فقط تا هفتم اردیبهشت ۹۷ وقت دارید. ناسا (NASA) قرار است اوایل تابستان امسال کاوشگری به نام پارکر (Parker Solar Probe) را به فضا پرتاب کند. پارکر پس از سفری شش ساله و انجام مانورهای مداری بسیار پیچیده در اعماق فضا، در واپسین روزهای پاییز ۱۴۰۳ در مدار خورشید قرار می‌گیرد. فاصله این کاوشگر تا خورشید تنها شش میلیون کیلومتر خواهد بود. این فاصله حدود ده برابر نزدیک‌تر از فاصله سیاره عطارد تا خورشید است! حال مدیران این ماموریت فضایی پیشتازانه از تمام علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت کرده‌اند، نام خود را در وبگاه اینترنتی کاوشگر فضایی پارکر ثبت کنند. تمام اسامی در یک لوح ذخیره شده و همراه کاوشگر پارکر به فضا پرتاب می‌شوند. برای ارسال نام خود به فضا با کاوشگر پارکر کافی است این نشانی را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراهتان وارد کنید. در فرم موجود در این صفحه، نام و نام خانوادگی خود را همراه ایمیل‌تان وارد کنید. پس از دقایقی گواهینامه‌ای به نشانه تائید ثبت‌نام شما به ایمیلی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. این گواهینامه شماره سریال اختصاصی دارد و می‌توانید آن را چاپ کنید و به یادگار نگه دارید.