1396/09/07

طرح مشترک هند و ژاپن برای کاوش در کره ماه

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) و آژانس ملی هوا و فضا ژاپن(JAXA) در حال کاربر روی یک مأموریت مشترک در کره ماه هستند که کار سوم دو کشور بشمار خواهد آمد. به گفته آس کرانکامار رئیس ای سرو، دو سازمان فضایی در سال‌های اخیر همکاری‌های خود را افزایش داده‌اند.
 طرح مشترک هند و ژاپن برای کاوش در کره ماه

سیروس برزو: سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) و آژانس ملی هوا و فضا ژاپن(JAXA) در حال کاربر روی یک مأموریت مشترک در کره ماه هستند که سومین همکاری دو کشور بشمار خواهد آمد. به گفته آس کرانکامار رئیس ای سرو، دو سازمان فضایی در سال‌های اخیر همکاری‌های خود را افزایش داده‌اند.
آس کرانکامار رئیس ای سرو گفت "ما در حال بررسی یک مأموریت مشترک احتمالی هستیم که هنوز در مرحله اولیه قرار دارد و در حال حاضر جزئیات آن را بررسی می‌کنیم. رابطه بین هند و ژاپن در مورد فعالیت سازمان‌های فضایی پیشرفت فراوانی داشته است. ما در حال کاربرای همکاری‌های آینده هستیم."
خبرگزاری پی.تی.آی هند به نقل از آکومورا نماینده ژاپن در انجمن آژانس‌های فضایی منطقه آسیا اقیانوسیه می‌نویسد: "هند و ژاپن در بخش فضایی همکاری‌های خوبی باهم دارند، که کمک می‌کند دانش و فناوری‌هایمان را به اشتراک بگذاریم. من معتقدم هند و ژاپن از طریق این همکاری‌ها، بخش فضایی منطقه آسیا اقیانوس آرام را رهبری خواهند کرد."
هند و ژاپن همچنین در مورداستفاده از فناوری پیشرفته فضایی خود برای نظارت بر آب‌وهوا باهدف جمع‌آوری داده‌ها برای مطالعات تغییر آب‌وهوا مذاکراتی را انجام داده‌اند. کارشناسان این همکاری را به‌عنوان یک پیشرفت مثبت می‌بینند و تصور نمی‌کنند از آن علیه کشور دیگری، به‌ویژه چین، استفاده شود.
آجی لیلی عضو موسسه مطالعات و تحلیل‌های دفاعی در هند نیز معتقد است همکاری فضایی هند و ژاپن پیشرفت مثبتی بشمار می‌رود زیرابه هر دو کشور کمک می‌کند تا درزمینهٔ منابع و فناوری خود همگرایی ایجاد کنند. هر دو طرف چیزی برای ارائه به یکدیگر دارند. برنامه فضایی هند و ژاپن در سطح مشابهی است. مأموریت فضایی هند یک برنامه غیرنظامی است و برای دستیابی به اهداف کشور به کار گرفته می‌شود.
این دو کشور درگذشته کاوشگرهایی را به ماه فرستاده‌اند. کاوشگر سلانه آژانس فضایی ژاپن، در سال 2009 پس از گذشت یک سال و هشت ماه، گردش در مدار ماه بر سطح آن فرود آمد. این کشور در سال 1990 اولین کاوشگر مه‌نورد خود را به‌سوی ماه پرتاب کرد. از سوی دیگر هند نیز چاندرایان، اولین کاوشگر ماه را در سال 2008 پرتاب کرد و در حال حاضر، برای چاندرایان-2، مأموریت بعدی برنامه‌ریزی می‌کنند که قرار است در مارس 2018 راهی ماه شود.

 

دیپلماسی فضایی | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اتحادیه اروپا در ایستگاه فضایی جدید ناسا در ماه نقش‌آفرینی می‌کند

1396/09/05
صنعت هوافضای اروپا در حال آماده شدن برای شرکت در پروژه جدید ناسا به نام دروازه عمق فضا (Deep Space Gateway) ​یا به اختصار DSG می‌باشد و امیدوار است که در این ایستگاه فضایی که در مدار ماه...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.