1396/09/09

ماشین‌لباسشویی فضایی ناسا!

مصرف آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی هزینه بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر با تعطیل شدن پروازهای شاتل فضایی که توانایی حجم بالایی از بار از زمین به ایستگاه و برعکس را داشت، برگردان لباس‌های کثیف از فضا به زمین تقریباً ناممکن است. به همین دلیل ناسا از مدت‌ها قبل به فکر افتاد تا یک ماشین لباسشویی فضایی بسازد...
ماشین‌لباسشویی فضایی ناسا!

سیروس برزو: مصرف آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی هزینه بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر با تعطیل شدن پروازهای شاتل فضایی که توانایی حجم بالایی از بار از زمین به ایستگاه و برعکس را داشت، برگردان لباس‌های کثیف از فضا به زمین تقریباً ناممکن است. به همین دلیل ناسا از مدت‌ها قبل به فکر افتاد تا یک ماشین لباسشویی فضایی بسازد که با استفاده بهينه از آب و انرژي فضانوردان را از بازگرداندن لباس‌های كثيف به زمين بي‌نياز مي‌كند. ناسا در ساخت این لباسشویی جالب از تجربه‌های شرکت پژوهشی آمپکوا بهره گرفت. برای تمیز شدن، لباس‌های فضانوردان را در کيسه‌هاي پلاستيکي گذاشته و در این ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد. سپس تمام هواي موجود دربسته به بيرون كشيده شده ، يك سيستم آب پرفشار لباس را در درون كيسه پلاستيكي به جلو و عقب حركت مي‌دهد تا شوينده به تمام الياف لباس‌ها برسد. در مرحله بعد با ایجاد توده‌ای از ریز امواج، خشك مي‌شوند. در پایان يك چرخه هوای فشرده براي نرم كردن لباس‌های شسته شده فضايي استفاده مي‌شود.
شرکت سازنده لباسشویی فضایی تصمیم دارد در نمونه بعدی، دستگاهی کارآمدتر بسازد که میزانی از آب را با فشار خلأ خارجی به کیسه، تبخیر کند تا جای بیشتری برای لباس‌ها در جریان شست‌وشو وجود داشته باشد.

 

فناوری‌های نوین | سرنشین دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.