1396/09/09

ماشین‌لباسشویی فضایی ناسا!

مصرف آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی هزینه بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر با تعطیل شدن پروازهای شاتل فضایی که توانایی حجم بالایی از بار از زمین به ایستگاه و برعکس را داشت، برگردان لباس‌های کثیف از فضا به زمین تقریباً ناممکن است. به همین دلیل ناسا از مدت‌ها قبل به فکر افتاد تا یک ماشین لباسشویی فضایی بسازد...
ماشین‌لباسشویی فضایی ناسا!

سیروس برزو: مصرف آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی هزینه بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر با تعطیل شدن پروازهای شاتل فضایی که توانایی حجم بالایی از بار از زمین به ایستگاه و برعکس را داشت، برگردان لباس‌های کثیف از فضا به زمین تقریباً ناممکن است. به همین دلیل ناسا از مدت‌ها قبل به فکر افتاد تا یک ماشین لباسشویی فضایی بسازد که با استفاده بهينه از آب و انرژي فضانوردان را از بازگرداندن لباس‌های كثيف به زمين بي‌نياز مي‌كند. ناسا در ساخت این لباسشویی جالب از تجربه‌های شرکت پژوهشی آمپکوا بهره گرفت. برای تمیز شدن، لباس‌های فضانوردان را در کيسه‌هاي پلاستيکي گذاشته و در این ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد. سپس تمام هواي موجود دربسته به بيرون كشيده شده ، يك سيستم آب پرفشار لباس را در درون كيسه پلاستيكي به جلو و عقب حركت مي‌دهد تا شوينده به تمام الياف لباس‌ها برسد. در مرحله بعد با ایجاد توده‌ای از ریز امواج، خشك مي‌شوند. در پایان يك چرخه هوای فشرده براي نرم كردن لباس‌های شسته شده فضايي استفاده مي‌شود.
شرکت سازنده لباسشویی فضایی تصمیم دارد در نمونه بعدی، دستگاهی کارآمدتر بسازد که میزانی از آب را با فشار خلأ خارجی به کیسه، تبخیر کند تا جای بیشتری برای لباس‌ها در جریان شست‌وشو وجود داشته باشد.

 

فناوری‌های نوین | سرنشین دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ویرجین گلکتیک، گردشگری فضایی را از ایتالیا آغاز می‌کند

شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) در نظر دارد پرواز فضایی زیرمداری خود را از یک پایگاه فضایی در ایتالیا صورت دهد و به همین منظور، برای ساخت یک پایگاه فضایی در این کشور اقدام خواهد کرد. ویرجین گلکتیک، یک شرکت بریتانیایی و یکی از شرکت‌های پیشتاز در صنایع گردشگری فضایی است که زیرمجموعه گروه ویرجین محسوب می‌شود. این شرکت، پیشتر نیز اعلام کرده بود که قصد دارد 6 مسافر و دو خلبان را با فضاپیمای زیرمداری اسپیس‌شیپ ۲ (SpaceShip Two) به ارتفاع حدود ۱۰۰ کیلومتری زمین بفرستد. توافق با شرکت‌ خصوصی سیاتل (SIATEL) و شرکت عمومی- خصوصی التک (ALTEC) که هم به آژانس فضایی ایتالیا (ASI) و هم به شرکت فرانسوی- ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) تعلق دارند، نشان‌دهنده برنامه‌هایی برای ساخت یک پایگاه فضایی در شهر جروتالیه واقع در جنوب ایتالیا است. قرار است این پایگاه فضایی، علاوه بر ارائه تجهیزات پرتاب، به عنوان یک پلتفرم علمی برای پژوهش فضایی، مورد استفاده کاربرانی مانند آژانس فضایی ایتالیا قرار گیرد.