1396/09/09

ماشین‌لباسشویی فضایی ناسا!

مصرف آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی هزینه بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر با تعطیل شدن پروازهای شاتل فضایی که توانایی حجم بالایی از بار از زمین به ایستگاه و برعکس را داشت، برگردان لباس‌های کثیف از فضا به زمین تقریباً ناممکن است. به همین دلیل ناسا از مدت‌ها قبل به فکر افتاد تا یک ماشین لباسشویی فضایی بسازد...
ماشین‌لباسشویی فضایی ناسا!

سیروس برزو: مصرف آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی هزینه بسیار زیادی دارد. از سوی دیگر با تعطیل شدن پروازهای شاتل فضایی که توانایی حجم بالایی از بار از زمین به ایستگاه و برعکس را داشت، برگردان لباس‌های کثیف از فضا به زمین تقریباً ناممکن است. به همین دلیل ناسا از مدت‌ها قبل به فکر افتاد تا یک ماشین لباسشویی فضایی بسازد که با استفاده بهينه از آب و انرژي فضانوردان را از بازگرداندن لباس‌های كثيف به زمين بي‌نياز مي‌كند. ناسا در ساخت این لباسشویی جالب از تجربه‌های شرکت پژوهشی آمپکوا بهره گرفت. برای تمیز شدن، لباس‌های فضانوردان را در کيسه‌هاي پلاستيکي گذاشته و در این ماشین لباسشویی قرار می‌گیرد. سپس تمام هواي موجود دربسته به بيرون كشيده شده ، يك سيستم آب پرفشار لباس را در درون كيسه پلاستيكي به جلو و عقب حركت مي‌دهد تا شوينده به تمام الياف لباس‌ها برسد. در مرحله بعد با ایجاد توده‌ای از ریز امواج، خشك مي‌شوند. در پایان يك چرخه هوای فشرده براي نرم كردن لباس‌های شسته شده فضايي استفاده مي‌شود.
شرکت سازنده لباسشویی فضایی تصمیم دارد در نمونه بعدی، دستگاهی کارآمدتر بسازد که میزانی از آب را با فشار خلأ خارجی به کیسه، تبخیر کند تا جای بیشتری برای لباس‌ها در جریان شست‌وشو وجود داشته باشد.

 

فناوری‌های نوین | سرنشین دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

نام خود را تا آفتاب بالا ببرید!

دوست دارید اسم‌تان تا خورشید یا نزدیکی خورشید به فضا برود؟ برای این کار فقط تا هفتم اردیبهشت ۹۷ وقت دارید. ناسا (NASA) قرار است اوایل تابستان امسال کاوشگری به نام پارکر (Parker Solar Probe) را به فضا پرتاب کند. پارکر پس از سفری شش ساله و انجام مانورهای مداری بسیار پیچیده در اعماق فضا، در واپسین روزهای پاییز ۱۴۰۳ در مدار خورشید قرار می‌گیرد. فاصله این کاوشگر تا خورشید تنها شش میلیون کیلومتر خواهد بود. این فاصله حدود ده برابر نزدیک‌تر از فاصله سیاره عطارد تا خورشید است! حال مدیران این ماموریت فضایی پیشتازانه از تمام علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت کرده‌اند، نام خود را در وبگاه اینترنتی کاوشگر فضایی پارکر ثبت کنند. تمام اسامی در یک لوح ذخیره شده و همراه کاوشگر پارکر به فضا پرتاب می‌شوند. برای ارسال نام خود به فضا با کاوشگر پارکر کافی است این نشانی را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراهتان وارد کنید. در فرم موجود در این صفحه، نام و نام خانوادگی خود را همراه ایمیل‌تان وارد کنید. پس از دقایقی گواهینامه‌ای به نشانه تائید ثبت‌نام شما به ایمیلی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. این گواهینامه شماره سریال اختصاصی دارد و می‌توانید آن را چاپ کنید و به یادگار نگه دارید.