1396/08/23

برقراری ارتباطات ماهواره ای در مناطق زلزله زده/ مشارکت شرکت های خصوصی در ارائه خدمات به زلزله‌زدگان

مدیرکل بهره برداری و ایستگاه های زمینی سازمان فضایی ازبرقراری ارتباط با سازمان فضایی اروپا ،سازمان همکاری‌های آسیا اقیانوسیه و مشارکت شرکت های خصوصی برای ارائه خدمات به زلزله‌زدگان خبر داد.
برقراری ارتباطات ماهواره ای در مناطق زلزله زده/ مشارکت شرکت های خصوصی در ارائه خدمات به زلزله‌زدگان

مریم السادات قوامی: علیرضا نعیمی، مدیرکل بهره برداری و ایستگاه های زمینی سازمان فضایی به دنبال وقوع زلزله ۷.۳ ریشتری شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ماه استان کرمانشاه ، در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی فضایی اسپاش گفت: امرامداد رسانی از دو منظر اقدامات سازمان فضایی و خدمان فن‌آوری‌های فضایی در حال انجام است.وی افزود:«در حوزه فناوری‌های فضایی می توان با استفاده از ماهواره‌های سنجش از دور،تصاویر دقیق ماهواره‌ای را از محل حادثه دیده در جهت برآورد خسارت به دست آورد.»

 نعیمی یادآور شد:«مقایسه تصاویر قبل و بعد از محل حادثه، آمار دقیقی ازمیزان خسارت وارده در اختیار مسئولان در جهت برنامه ریزی‌های مالی و رفع خسارت قرار می‌دهد.»
وی تصریح کرد:«سازمان فضایی ایران با برقراری ارتباط ماهواره ای از طریق "ماهواره ایرانست ۲۱" و ایجاد هماهنگی لازم با سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور، پهنای باند ماهواره ای جهت ارائه خدمات به آسیب دیدگان این حادثه در اختیاراین سازمان قرار داده‌است.»
مدیرکل بهره برداری سازمان فضایی با اشاره به اینکه سازمان فضایی تجهیزات لازم از جمله خودرو سیار برای برقراری ارتباط ماهواره‌ای به محل اعزام کرده، افزود:«خدمات مختلفی از جمله ارسال صوت، تلفن و تحلیل داده‌های مورد نیاز واحدهای هلال احمر از طریق این خودروعملیاتی شده است.» وی با بیان اینکه حتی در  امداد و انتقال بیماران نیزاین خدمات قابل استفاده است، خاطر نشان کرد:«نوع کاربرد این خدمات ماهواره‌ای بر عهده سازمان هلال احمر است.»

 مدیرکل بهره برداری سازمان فضای بزرگترین معضل بلایای طبیعی مانند زلزله را قطع تمامی بسترهای ارتباطی دانست و اظهار داشت:«در اینگونه موارد بهترین راه حل استفاده از ارتباط ماهواره‌ای است به طوریکه بلافاصله بعد از روشن شدن تلفن همراه، ارتباط ماهواره‌ای برقرار می‌شود.» وی با بیان اینه که اکنون مدیریت بحران کرمانشاه و استان‌های همجوار از خدمات موبایل ماهواره‌ای در جهت تسریع خدمات رسانی استفاده می‌کنند، افزود:«سازمان فضایی و هلال احمر هم اکنون با نصب ترمینال ماهواره‌ای  "ویست" (Very Small Aperture Terminal) ارتباط رایانه‌ای را فراهم کرده‌است.»

نعیمی با اشاره به نصب آسان و سریع این مجموعه، گفت:«در این زلزله اخیر به علت خراب شدن راه‌ها حضور خودروی مورد نیاز این ترمینال با مشکل روبرو شده است.»
وی افزود:«بلافاصله بعد از مستقر شدن این خودرو در محل با توجه به تنظیم شبکه که از قبل و در جریان مراسم اربعین انجام شده،درزمان کوتاهی ماهواره ماهواره ایرانست آماده ارائه خدمات خواهد ‌شد.»

وی تاکید کردکه تصاویرآرشیوی راداری ماهواره‌ای سنجش ازدور از همان ساعات اولیه زلزله کرمانشاه از طریق هماهنگی با سازمان فضایی اروپا و سازمان همکاری‌های آسیا اقیانوسیه "اپسکو" برای مجریان امرارسال شد. نعیمی این تصاویر را برای دریافت اطلاعات دقیق بسیار مفید دانست و تصریح کرد:«این اطلاعات با تصاویر ماهواره‌ای اپتیکی معمولی تفاوت دارند، تصاویر راداری ارسال شده از یک ماهواره چینی و ماهواره اروپایی "یوتل ست" برای بررسی منطقه قبل و بعد از زلزله و برآورد میزان جابجایی لایه‌های زمین بسیار کمک می‌کند.»

وی دریافت تصاویر جدید ماهواره‌ای را زمان‌بر دانست و تصریح کرد:«به دلیل گردش مداوم ماهواره‌ها مدتی زمان می‌برد تا بالای آسمان مناطق زلزله زده حضور یابد.»
مدیرکل بهره برداری سازمان فضایی درباره زمان دریافت نسخه اولیه این تصاویر گفت:«امروزتصاویر راداری خام  در اختیار سازمان قرار خواهد گرفت که پس ازپردازش‌ اطلاعات، برآوردهای نسبتا دقیقی از حجم خسارت‌ها انجام خواهد شد.»
وی با بیان اینکه کاربرد تصاویر راداری ماهواره‌ای متاسفانه در نجات آسیب دیدگان چندان تأثیری ندارد، افزود:«به علت فاصله زمانی دریافت اطلاعات، این تصاویر، دربرآورد خسارت‌ها و تخصیص بودجه بسیار مهم هستند.»
نعیمی هزینه دریافت این خدمات ماهواره‌ای بین المللی را در چارچوب همکاری‌های بین المللی عنوان کرد و اظهار داشت:«در حوادث این چنینی دریافت اطلاعت از سوی سازمان‌های بین المللی چندان هزینه‌ای ندارد و همانند هزینه معمول ارتباطات ماهواره‌ای مانند خدمات بانکی‌ و یا سایر حوزه‌ها است.» وی خاطر نشان کرد:«البته اگر شبکه مدیریت بحران بتواند از ارتباطات ماهواره‌ای به نحو گسترده‌ای در این گونه موارد استفاده کند این هزینه باز هم کاهش پیدا می‌کند.»

مدیرکل بهره برداری سازمان فضایی مسئله مهم را زمان دانست وتصریح کرد:«با توجه به اینکه ما ماهواره سنجش از دور نداریم باید از کشورهای دیگر این تصاویر را دریافت کنیم که این امر زمان زیادی را برای ایجاد هماهنگی هدر می‌دهد.»
نعیمی با اشاره به ورود شرکت‌های خصوصی داخلی با همکاری سازمان فضایی برای ارائه خدمات ماهواره‌ای در مناطق زلزله زده گفت:«شرکت خصوصی "عصر ارتباطات بین الملل پارس کار" با همکاری سازمان فضایی به محل اعزام شده و تجهیزات ارتباطات ماهواره‌ای را برای رفع نیاز سازمان امداد و نجات برقرار کرده‌اند.»
وی درباره این مشخصات فنی این ارتباط ماهواره‌ای توضیح داد:«این خدمات از طریق ارتباط نقطه به نقطه بین سرپل ذهاب و ایستگاه مرکزی سازمان امداد و نجات در تهران، با استفاده از ترمینال وی ست مبتنی بر فناوری iDiredt  و از طریق ظرفیت ترنسپوندرهای ماهواره ایرانست 21 برقرار شده است.»

 وی در پایان یادآور شد:«اکنون این ارتباط با مدیریت شرکت پارس کار در منطقه و با مرکزیت تهران انجام می‌شود.»

داخلی | خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

نجات جان بازماندگان زلزله مکزیک با کمک آشکارساز ضربان قلب ناسا

1396/07/05
طبق اعلام ناسا، امدادرسانان در زلزله مکزیک از آشکارساز ضربان قلب ناسا که یک نوع رادار به‌اندازه چمدان است، برای نجات بازماندگان از زیر آوار کمک گرفتند. 19 سپتامبر امسال زلزله‌ای به بزرگی...

تولید نقشه های خسارت ناشی از زلزله با کمک تصاویر ماهواره ای راداری

1396/08/09
ناسا نقشه‌های مناطق خسارت‌دیده از زلزله رخ‌داده در 19 سپتامبر 2017 به بزرگی 7.1 ریشتر در 120 کیلومتری جنوب شرق شهر مکزیکوسیتی را تهیه و برای کمک به مسئولین و گروه‌های فعال واکنش سریع، در...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.