1396/08/21

منطقی:چند گام دیگر تا همراهی ایران با فناوری‌های فضایی دنیا

رئیس مرکز ملی فضایی ایران معتقد است که اگر کمی تلاش ایران در حوزه تولید محصولات فضایی بیشتر شود، می‌توانیم همگام با فناوری‌های فضایی دنیا حرکت کنیم. منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران در خصوص پیشرفت‌های فضایی کشور، گفت:«پس از جنگ در تمام زمینه‌های فضایی در عالی‌ترین سطح پیشرفت کرده‌ایم و به یک...
منطقی:چند گام دیگر تا همراهی ایران با فناوری‌های فضایی دنیا

رئیس مرکز ملی فضایی ایران معتقد است که اگر کمی تلاش ایران در حوزه تولید محصولات فضایی بیشتر شود، می‌توانیم همگام با فناوری‌های فضایی دنیا حرکت کنیم.
منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران در خصوص پیشرفت‌های فضایی کشور، گفت:«پس از جنگ در تمام زمینه‌های فضایی در عالی‌ترین سطح پیشرفت کرده‌ایم و به یک کشور منحصربه‌فرد در این زمینه تبدیل‌شده‌ایم.»
وی افزود:«به‌طور مثال در دستگاه‌های پدافندی، ضدتانک، ضد کشتی و هوا به هوا محصولاتی تولید کرده‌ایم که شاید همگام با فناوری روز دنیا نباشد؛ ولی می‌توان گفت برخی با فناوری روز دنیا هماهنگ و برخی فاصله کمی با این فناوری‌ها دارد.»
به گفته منطقی، اگر کمی سعی و تلاش متخصصان و مسئولان درزمینهٔ هوافضا بیشتر شود می‌توانیم همگام با فناوری روز دنیا حرکت کنیم.
وی همچنین تصریح کرد:«یکی از مفاخر کشور ایران پیشرفت‌های موشکی است که این پیشرفت‌ها از زمان جنگ رشد شتابنده‌ای به خود گرفت.»
منطقی با اشاره به شرایط ایران درزمینهٔ محصولات موشکی قبل از انقلاب، گفت:«در مقطع قبل از انقلاب، ارتش برای تأمین نیازهای داخلی، مدرن‌ترین ادوات موشکی را درزمینهٔ مختلفی چون موشک ضدتانک و پدافند هوایی تهیه‌کرده بود و درزمینهٔ تولید این محصولات نیز گام‌هایی برداشته بود اما هنوز به نتیجه نرسیده بود.»
وی با عنوان این موضوع که در دوره جنگ نیازهای فوری ارتش بهانه‌ای شد که به سمت خودکفایی برویم، اظهار کرد:«با توجه به اینکه در دوران جنگ هیچ‌کدام از کشورها حاضر به فروش ادوات جنگی به ایران نبودند و جنگ نیز به شهرها کشیده بود نیاز بود که برای تولید راکت‌هایی با برد 90، 120 و 300 کیلومتر اقدام کنیم.»
رئیس مرکز ملی فضایی ایران در ادامه بیان کرد: در ابتدای جنگ عراق تانک‌های زیادی داشت که برای مقابله با این تانک‌ها تمام راکت‌های ایران به اتمام رسید به همین دلیل بلافاصله اقدام به تولید راکت‌های مختلف کردیم. گاهی به دلیل نقایص و عیوبی که راکت‌های تولیدی داشتند از قطعات آن‌ها استفاده و راکت‌های ترکیبی تولید می‌شد.
وی با اشاره به دوران پس از جنگ، عنوان کرد:«خوشبختانه پس از جنگ، در تمام زمینه‌های فضایی رشد خوبی داشتیم و یک گام تا همراهی با فناوری‌های روز دنیا فاصله‌داریم.»

 
منبع: iscanews

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه لبه علم در گرو بومی‌سازی فناوری فضایی است

1396/07/14
معاون سازمان فضایی کشور گفت: هدف سازمان فضایی کاهش وابستگی به کشورهای دیگر و بومی سازی فناوری فضایی است. سرادقی خرید محصولات مورد نیاز کشور را در شرایطی که هنوز بومی سازی آن انجام نشده بهترین...

اختصاص ۳۶هزار میلیارد ریال به فناوری فضایی

1396/07/18
رئیس کارگروه هوافضای کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه ۳۶ هزار میلیارد ریال در برنامه ششم به فناوری فضایی اختصاص‌یافته است از نبود انسجام و هماهنگی در ساختار اداری فضایی کشور انتقاد کرد.

پربازدیدکننده ترین خبر

کنیا بدون داشتن آژانس فضایی، ماهواره به فضا پرتاب کرد

اولین ماهواره بومی کنیا در روز دوم آپریل سال جاری به وسیله پرتابگر فالکون ۹ (Falcon9) متعلق به شرکت اسپیس ایکس، از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد. این نانو ماهواره که 1KUNS-PF نام دارد، توسط تیمی از دانشگاه Nairobi و با همکاری دانشگاه Sapienza رم توسعه یافته است. این ماهواره که گفته می شود با همکاری ژاپن توسعه یافته است، برای نظارت بر روند کشاورزی و همچنین ارائه اطلاعاتی در مورد پیشرفت ساحلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که این امر گامی مثبت در راستای مدیریت خاک و شیوه های کشاورزی در کنیا محسوب می شود. این ماهواره با ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر، هزینه ای در حدود ۱.۲میلیون دلار هزینه در بر داشته است که بخشی از آنرا آژانس تحقیقات فضایی ژاپن تامین نموده است. همه اینها درحالی اتاق افتاده است که کنیا هنوز دارای آژانس فضایی نمی باشد.