1396/08/21

منطقی:چند گام دیگر تا همراهی ایران با فناوری‌های فضایی دنیا

رئیس مرکز ملی فضایی ایران معتقد است که اگر کمی تلاش ایران در حوزه تولید محصولات فضایی بیشتر شود، می‌توانیم همگام با فناوری‌های فضایی دنیا حرکت کنیم. منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران در خصوص پیشرفت‌های فضایی کشور، گفت:«پس از جنگ در تمام زمینه‌های فضایی در عالی‌ترین سطح پیشرفت کرده‌ایم و به یک...
منطقی:چند گام دیگر تا همراهی ایران با فناوری‌های فضایی دنیا

رئیس مرکز ملی فضایی ایران معتقد است که اگر کمی تلاش ایران در حوزه تولید محصولات فضایی بیشتر شود، می‌توانیم همگام با فناوری‌های فضایی دنیا حرکت کنیم.
منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران در خصوص پیشرفت‌های فضایی کشور، گفت:«پس از جنگ در تمام زمینه‌های فضایی در عالی‌ترین سطح پیشرفت کرده‌ایم و به یک کشور منحصربه‌فرد در این زمینه تبدیل‌شده‌ایم.»
وی افزود:«به‌طور مثال در دستگاه‌های پدافندی، ضدتانک، ضد کشتی و هوا به هوا محصولاتی تولید کرده‌ایم که شاید همگام با فناوری روز دنیا نباشد؛ ولی می‌توان گفت برخی با فناوری روز دنیا هماهنگ و برخی فاصله کمی با این فناوری‌ها دارد.»
به گفته منطقی، اگر کمی سعی و تلاش متخصصان و مسئولان درزمینهٔ هوافضا بیشتر شود می‌توانیم همگام با فناوری روز دنیا حرکت کنیم.
وی همچنین تصریح کرد:«یکی از مفاخر کشور ایران پیشرفت‌های موشکی است که این پیشرفت‌ها از زمان جنگ رشد شتابنده‌ای به خود گرفت.»
منطقی با اشاره به شرایط ایران درزمینهٔ محصولات موشکی قبل از انقلاب، گفت:«در مقطع قبل از انقلاب، ارتش برای تأمین نیازهای داخلی، مدرن‌ترین ادوات موشکی را درزمینهٔ مختلفی چون موشک ضدتانک و پدافند هوایی تهیه‌کرده بود و درزمینهٔ تولید این محصولات نیز گام‌هایی برداشته بود اما هنوز به نتیجه نرسیده بود.»
وی با عنوان این موضوع که در دوره جنگ نیازهای فوری ارتش بهانه‌ای شد که به سمت خودکفایی برویم، اظهار کرد:«با توجه به اینکه در دوران جنگ هیچ‌کدام از کشورها حاضر به فروش ادوات جنگی به ایران نبودند و جنگ نیز به شهرها کشیده بود نیاز بود که برای تولید راکت‌هایی با برد 90، 120 و 300 کیلومتر اقدام کنیم.»
رئیس مرکز ملی فضایی ایران در ادامه بیان کرد: در ابتدای جنگ عراق تانک‌های زیادی داشت که برای مقابله با این تانک‌ها تمام راکت‌های ایران به اتمام رسید به همین دلیل بلافاصله اقدام به تولید راکت‌های مختلف کردیم. گاهی به دلیل نقایص و عیوبی که راکت‌های تولیدی داشتند از قطعات آن‌ها استفاده و راکت‌های ترکیبی تولید می‌شد.
وی با اشاره به دوران پس از جنگ، عنوان کرد:«خوشبختانه پس از جنگ، در تمام زمینه‌های فضایی رشد خوبی داشتیم و یک گام تا همراهی با فناوری‌های روز دنیا فاصله‌داریم.»

 
منبع: iscanews

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه لبه علم در گرو بومی‌سازی فناوری فضایی است

1396/07/14
معاون سازمان فضایی کشور گفت: هدف سازمان فضایی کاهش وابستگی به کشورهای دیگر و بومی سازی فناوری فضایی است. سرادقی خرید محصولات مورد نیاز کشور را در شرایطی که هنوز بومی سازی آن انجام نشده بهترین...

اختصاص ۳۶هزار میلیارد ریال به فناوری فضایی

1396/07/18
رئیس کارگروه هوافضای کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه ۳۶ هزار میلیارد ریال در برنامه ششم به فناوری فضایی اختصاص‌یافته است از نبود انسجام و هماهنگی در ساختار اداری فضایی کشور انتقاد کرد.

پربازدیدکننده ترین خبر

ظرفیت نهفته بخش خصوصی در صادرات بالون‌های ارتفاع بالا منتظر توجه دولت

بالن‌های استراتوسفری امروزه به حدی توسعه یافته‌اند که در حال تبدیل شدن به رقبایی جدی برای ماهواره‌های مستقر در مدار نزدیک به زمین (LEO) می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسات مطالعاتی بین‌المللی، خاورمیانه طی سال‌های آتی (مابین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱) به دلیل بروز پدیده‌های اجتماعی متعدد، از بیشترین رشد بازار پرنده‌های سبک‌تر از هوا در جهان برخوردار است. چنین ظرفیتی با توجه به توانمندی‌ بخش خصوصی کشور و مزایای رقابتی ویژه سازنده ایرانی از جمله قیمت بسیار پایین‌تر و طراحی بر اساس شرایط اقلیمی خاص منطقه، فرصتی طلایی را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور در این بخش فراهم آورده است. اما این فرصت تنها زمانی قابل استفاده است که بخش خصوصی نوپا اما توانمند کشور که تا کنون با وجود موانع فراوان توانسته روی پای خود بایستد مورد توجه قرار گرفته و مورد پشتیبانی قرار گیرد.