1396/08/21

منطقی:چند گام دیگر تا همراهی ایران با فناوری‌های فضایی دنیا

رئیس مرکز ملی فضایی ایران معتقد است که اگر کمی تلاش ایران در حوزه تولید محصولات فضایی بیشتر شود، می‌توانیم همگام با فناوری‌های فضایی دنیا حرکت کنیم. منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران در خصوص پیشرفت‌های فضایی کشور، گفت:«پس از جنگ در تمام زمینه‌های فضایی در عالی‌ترین سطح پیشرفت کرده‌ایم و به یک...
منطقی:چند گام دیگر تا همراهی ایران با فناوری‌های فضایی دنیا

رئیس مرکز ملی فضایی ایران معتقد است که اگر کمی تلاش ایران در حوزه تولید محصولات فضایی بیشتر شود، می‌توانیم همگام با فناوری‌های فضایی دنیا حرکت کنیم.
منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران در خصوص پیشرفت‌های فضایی کشور، گفت:«پس از جنگ در تمام زمینه‌های فضایی در عالی‌ترین سطح پیشرفت کرده‌ایم و به یک کشور منحصربه‌فرد در این زمینه تبدیل‌شده‌ایم.»
وی افزود:«به‌طور مثال در دستگاه‌های پدافندی، ضدتانک، ضد کشتی و هوا به هوا محصولاتی تولید کرده‌ایم که شاید همگام با فناوری روز دنیا نباشد؛ ولی می‌توان گفت برخی با فناوری روز دنیا هماهنگ و برخی فاصله کمی با این فناوری‌ها دارد.»
به گفته منطقی، اگر کمی سعی و تلاش متخصصان و مسئولان درزمینهٔ هوافضا بیشتر شود می‌توانیم همگام با فناوری روز دنیا حرکت کنیم.
وی همچنین تصریح کرد:«یکی از مفاخر کشور ایران پیشرفت‌های موشکی است که این پیشرفت‌ها از زمان جنگ رشد شتابنده‌ای به خود گرفت.»
منطقی با اشاره به شرایط ایران درزمینهٔ محصولات موشکی قبل از انقلاب، گفت:«در مقطع قبل از انقلاب، ارتش برای تأمین نیازهای داخلی، مدرن‌ترین ادوات موشکی را درزمینهٔ مختلفی چون موشک ضدتانک و پدافند هوایی تهیه‌کرده بود و درزمینهٔ تولید این محصولات نیز گام‌هایی برداشته بود اما هنوز به نتیجه نرسیده بود.»
وی با عنوان این موضوع که در دوره جنگ نیازهای فوری ارتش بهانه‌ای شد که به سمت خودکفایی برویم، اظهار کرد:«با توجه به اینکه در دوران جنگ هیچ‌کدام از کشورها حاضر به فروش ادوات جنگی به ایران نبودند و جنگ نیز به شهرها کشیده بود نیاز بود که برای تولید راکت‌هایی با برد 90، 120 و 300 کیلومتر اقدام کنیم.»
رئیس مرکز ملی فضایی ایران در ادامه بیان کرد: در ابتدای جنگ عراق تانک‌های زیادی داشت که برای مقابله با این تانک‌ها تمام راکت‌های ایران به اتمام رسید به همین دلیل بلافاصله اقدام به تولید راکت‌های مختلف کردیم. گاهی به دلیل نقایص و عیوبی که راکت‌های تولیدی داشتند از قطعات آن‌ها استفاده و راکت‌های ترکیبی تولید می‌شد.
وی با اشاره به دوران پس از جنگ، عنوان کرد:«خوشبختانه پس از جنگ، در تمام زمینه‌های فضایی رشد خوبی داشتیم و یک گام تا همراهی با فناوری‌های روز دنیا فاصله‌داریم.»

 
منبع: iscanews

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه لبه علم در گرو بومی‌سازی فناوری فضایی است

1396/07/14
معاون سازمان فضایی کشور گفت: هدف سازمان فضایی کاهش وابستگی به کشورهای دیگر و بومی سازی فناوری فضایی است. سرادقی خرید محصولات مورد نیاز کشور را در شرایطی که هنوز بومی سازی آن انجام نشده بهترین...

اختصاص ۳۶هزار میلیارد ریال به فناوری فضایی

1396/07/18
رئیس کارگروه هوافضای کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه ۳۶ هزار میلیارد ریال در برنامه ششم به فناوری فضایی اختصاص‌یافته است از نبود انسجام و هماهنگی در ساختار اداری فضایی کشور انتقاد کرد.

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.