1396/08/19

چینی‌ها شاتل فضایی می‌سازند

مقامات سازمان فضایی چین اعلام کردند به دنبال ساخت شاتل‌های فضایی چند بار مصرف هستند. به گفته آنها شاتل فضایی شان احتمالا تا پنج سال دیگر آماده شده و برای نخستین‌بار به فضا پرتاب می‌شود. براساس اخبار منتشرشده چینی‌ها از این فضاپیما برای اعزام فضانوردان و ارسال بار به فضا استفاده می‌کنند. چین در سال...
چینی‌ها شاتل فضایی می‌سازند

 مقامات سازمان فضایی چین اعلام کردند به دنبال ساخت شاتل‌های فضایی چند بار مصرف هستند. به گفته آنها شاتل فضایی شان احتمالا تا پنج سال دیگر آماده شده و برای نخستین‌بار به فضا پرتاب می‌شود. براساس اخبار منتشرشده چینی‌ها از این فضاپیما برای اعزام فضانوردان و ارسال بار به فضا استفاده می‌کنند.
چین در سال 1392/ 2003 نخستین فضانورد خود را با فضاپیمای «شنژو» به فضا اعزام کرد. شنژو، فضاپیمایی سه نفره و یکبار مصرف است و تا کنون بیش از ده پرواز موفق سرنشین‌دار داشته است؛ از جمله پروازهای این فضاپیما به مقصد ایستگاه‌های فضایی تیانگونگ – 1 و 2 است. ساختار شنژو به کپسول شباهت دارد، اما فضاپیمای جدیدی که چینی‌ها به دنبال ساخت آن هستند، به هواپیما شباهت دارد. هنوز اطلاعات دقیقی از شاتل فضایی چین مانند ابعاد، ظرفیت حمل بار و نفرات و ... در دسترس رسانه‌ها قرار نگرفته است، اما به نظر می‌رسد نحوه پرتاب آن به فضا شبیه شاتل‌های فضایی آمریکایی باشد. به این صورت که با پرتابگری قدرتمند به‌صورت عمودی به مدار زمین پرتاب می‌شود و پس از پایان ماموریت وارد جو زمین شده و مانند یک هواپیما روی باند فرود می‌آید.

رسانه‌های چینی به نقل از مقامات سازمان فضایی این کشور می‌گویند از شاتل فضایی جدید، در اوایل دهه 1400/ 2020 برای انجام ماموریت‌های سرنشین‌دار و پشتیبانی به مدار زمین و احتمالا در اوایل دهه 1410/ 2030 برای اعزام فضانوردان به ماه استفاده می‌شود. این در حالی است که برخی گمانه‌زنی‌ها استفاده تجاری از این شاتل فضایی برای اعزام گردشگران به فضا را رد نمی‌کند.

تمام شاتل‌های فضایی تاریخ

آمریکا نخستین کشوری بود که سال 1360/ 1981 شاتل فضایی چند بار مصرفی را به فضا پرتاب کرد. شاتل‌های آمریکایی تا زمانی که در سال 1390/ 2011 بازنشسته شدند، در مجموع 135 پرواز فضایی انجام دادند. ناسا علت بازنشستگی شاتل‌ها را هزینه‌های بالا و ایمنی پایین این فضاپیماها اعلام کرد.

شوروی نیز در اواسط دهه 1360/ 1980 میلادی شاتل فضایی موسوم به «بوران» را ساخت. هرچند شاتل بوران یک بار به طور آزمایشی به فضا پرتاب شد، اما شوروی از این سامانه فضایی به دلیل هزینه‌های بالا هیچ‌گاه به صورت عملیاتی استفاده نکرد و توسعه طرح آن پس از مدتی کاملا متوقف شد.

در سال‌های اخیر نیز وزارت دفاع آمریکا شاتل فضایی کوچکی با نام ایکس.37.بی را ساخته و در چند ماموریت از آن استفاده کرده‌ است. ماهیت ماموریت‌های این شاتل کاملا نظامی است. از طرفی یکی از شرکت‌های خصوصی آمریکا طی یک دهه گذشته در حال ساخت شاتل کوچکی به نام دریم چیسر است که در آینده از آن برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده خواهد شد.همچنین سازمان فضایی اروپا و حتی هند نیز با اهدافی مانند ارسال محموله به فضا، شاتل‌های فضایی ساخته و به‌طور آزمایشی به فضا پرتاب کرده‌اند.


سرنشین دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین برنامه پنج ساله فضایی خود را منتشر کرد

1395/10/09
دفتر اطلاعات شورای کشوری چین (Information Office of the State Council) برنامه فعالیت های فضایی سال ۲۰۱۶ خود را که در برگیرنده نقشه های این کشور در ارتباط با فضا و فعالیت های صلح آمیز در...

توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

1396/07/24
در جریان چهارمین نشست مشترک کمیته برنامه‌ریزی همکاری‌های راهبردی درزمینهٔ ناوبری ماهواره‌ای روسیه و چین که در سن‌پترزبورگ انجام شد طرفین موافقت‌نامه جدیدی برای توسعه همکاری درزمینهٔ فناوری‌های...

نخستین ماهواره مشترک چین و فرانسه رونمایی شد

1396/08/03
سازمان‌های فضایی چین و فرانسه روز جمعه از اولین ماهواره مشترک خود رونمایی کردند که برای بهبود دقت پیش‌بینی طوفان‌ها و تندبادهای اقیانوسی استفاده خواهد شد. ماهواره اقیانوس‌سنجی چین و فرانسه...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.