1396/08/14

مرکز ملی فضایی ایران از جشنواره ملی فضا و رسانه حمایت می‌کند

مرکز ملی فضایی ایران به جمع حامیان اولین جشنواره ملی فضا و رسانه پیوست. این جشنواره با هدف تشویق فعالین رسانه‌ای از جمله نویسندگان، روزنامه‌نگاران، تولیدکنندگان فیلم و پویانمایی و علاقمندان خوش ذوق به تولید محتوای با کیفیت در زمینه فضا در 14 بهمن‌ماه 96 همزمان با "روز ملی فناوری فضایی" برگزار می‌شود....
مرکز ملی فضایی ایران از جشنواره ملی فضا و رسانه حمایت می‌کند

مرکز ملی فضایی ایران به جمع حامیان اولین جشنواره ملی فضا و رسانه پیوست. این جشنواره با هدف تشویق فعالین رسانه‌ای از جمله نویسندگان، روزنامه‌نگاران، تولیدکنندگان فیلم و پویانمایی و علاقمندان خوش ذوق به تولید محتوای با کیفیت در زمینه فضا در 14 بهمن‌ماه 96 همزمان با "روز ملی فناوری فضایی" برگزار می‌شود. شزکت کنندگان می‌توانند محتوای مکتوب از جمله مقالات، گزارش‌ها، یادداشت‌هایی را که در رسانه‌ها منتشر کرده‌اند یا محتوای تصویری شامل فیلم کوتاه یا پویانمایی و یا حتی سکانس‌هایی از فیلم‌های بلند خود که با موضوع فضا مرتبط می‌شود را تا تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶ به دبیرخانه این جشنواره ارسال نمایند. 

فضا، عرصه‌ای بیکران است که بشر را مسحور خود کرده است. اما جذابیت‌های این عرصه تنها دلیل اهمیت آن نیست. امروزه صنعت و فناوری فضایی، کاربردهای بیشماری در زندگی روزمره انسان دارد و به همین دلیل این صنعت به یک موضوع راهبردی برای کشورهای مختلف تبدیل شده است که می‌تواند زندگی، اقتصاد و سیاست را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این میان نقش رسانه‌ها در نشان دادن واقعیت‌های این حوزه، دانش‌افزایی و آگاه‌سازی جامعه نسبت به گستره کاربردها و فناوری‌های فضایی، جلب توجه نخبگان و سیاستگذاران به اهمیت توسعه صنعت و فناوری فضایی و ایجاد مطالبه عمومی در این خصوص غیر قابل انکار است. به همین منظور «پایگاه تحلیلی خبری فضایی اسپاش» با حمایت «مرکز ملی فضایی ایران»، «مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری»، «شاخه دانشجویی اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران» و «بنیاد غیر دولتی توسعه علوم و فناوری‌های هوافضا» به منظور ارتقای سطح کیفی محتوای رسانه‌ای تولید شده در زمینه فضا، جشنواره‌ای را تدارک دیده است که پس از داوری آثار توسط خبرگان و اساتید برجسته دانشگاهی این حوزه، جوایز ارزنده‌ای به نفرات اول تا سوم هر بخش اهدا خواهد شد.  

مخاطبان اصلی این جشنواره روزنامه‌نگاران، نویسندگان و تولید کنندگان فیلم، پویانمایی و بازی و اپلیکیشن هستند. بدین‌ترتیب آثار ارائه شده در «اولین جشنواره ملی فضا و رسانه»، شامل: اخبار و مقالات منتشر شده یا تهیه شده برای انتشار در رسانه‌های مکتوب عمومی،فیلم‌های کوتاه و پویانمایی،بازی‌ و اپلیکیشن‌ در این حوزه می‌باشند که با محورهای اقتصاد، صنعت و فناوری فضایی، کاربردها و خدمات فضایی، علوم و اکتشافات فضایی و برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری فضایی ارتباط داشته باشند.

کیفیت و تکنیک بالا در محتوای ارائه شده، میزان ارتباط محتوا با محورهای گفته شده از جمله مهمترین معیارهای ارزیابی آثار توسط داوران در این بخش است.

علاوه بر این در بخش ویژه‌ای به نام «صداگذاری طنز فضایی»، عموم افراد که از ذوق هنری برخوردارند می‌توانند با صداگذاری بر روی فیلم‌های فضایی از جمله فیلم‌های مستند و واقعی از موضوعات مرتبط با فضا مانند فیلم‌های مستند نجومی، زندگی فضانوردان، صحنه‌های پرتاب فضاپیما و ماهواره یا حتی قطعات فیلم‌های فضایی سینمایی یا هرگونه فیلم مرتبط دیگر کلیپ‌های طنز با موضوعات دلخواه ساخته و برای داوری در جشنواره ارسال نمایند.

اطلاع رسانی اخبار، نحوه ثبت نام و ارسال آثار و شیوه نامه اجرایی جشنواره 

به‌منظور اطلاع رسانی شرکت کنندگان از آخرین اخبار و وضعیت جشنواره، نحوه ثبت نام و ارسال آثار، شیوه نامه اجرایی جشنواره و فرآیند داوری‌ها، کانال تلگرامی جشنواره با نشانی SpaceMediaFestival2018@ راه‌اندازی شده است. علاقمندان در دو قالب حقیقی یا حقوقی می‌توانند جهت شرکت در این جشنواره، فرم ثبت‌نام را از کانال فوق دریافت نموده و پس از تکمیل آن، به همراه اثر یا آثار خود به کانال مربوطه و یا به آدرس الکترونیکی MediaFestival2018@espash.ir ارسال نمایند. شرایط و نحوه ارسال آثار در لینک زیر توضیح داده شده است.

لینک دبیرخانه جشنواره جهت اطلاع رسانی، ثبت نام و ارسال آثار: 

http://www.telegram.me/spacemediafestival2018

آموزش و سرگرمی | رویدادها | چندرسانه‌ای |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.