1396/08/13

فیلم/جمع آوری زباله های فضایی در اروپا

اروپا نقش مهمی در صنعت فضا دارد. «کوپرنیکوس» ماهواره فضایی اروپا برای رصد زمین و «گالیلئو»، سامانه ماهواره ای از جمله برنامه های فضایی اروپا هستند که اطلاعات زیادی در اختیار میلوینها نفر قرار می دهند.در صنعت فضا در اروپا بیش از ۲۳۰ هزار نفر کار می کنند. ارزش افزوده این صنعت ۴۶ تا ۵۴ میلیارد یورو تخمین...
فیلم/جمع آوری زباله های فضایی در اروپا

اروپا نقش مهمی در صنعت فضا دارد. «کوپرنیکوس» ماهواره فضایی اروپا برای رصد زمین و «گالیلئو»، سامانه ماهواره ای از جمله برنامه های فضایی اروپا هستند که اطلاعات زیادی در اختیار میلوینها نفر قرار می دهند.در صنعت فضا در اروپا بیش از ۲۳۰ هزار نفر کار می کنند. ارزش افزوده این صنعت ۴۶ تا ۵۴ میلیارد یورو تخمین زده می شود.هزاران ماهواره در فضا وجود دارد. اتحادیه اروپا چارچوبی برای پشتیبانی و نظارت بر ماهواره ها ایجاد کرده تا خطر برخورد آنها به یکدیگر را کاهش بدهد.صنعت فضا بسرعت در حال رشد است. در نتیجه حجم انبوهی از اشیاء گوناگون که در حال حاضر فاقد هرگونه بهره مندی هستند در مدار زمین وجود دارد. به همین دلیل پاکسازی فضا و جمع آوری این زباله های فضایی ضروری است.

هجده هزار شی ء در مدار زمین وجود دارد که ایستگاه های رادار، آنها را ردیابی می کنند. تنها هفت درصد این اشیا، ماهواره های مشغول به کار است و بقیه زباله فضایی است. قرار است بیش از ده هزار ماهواره دیگر به فضا فرستاده شود که وضع را از این هم بدتر خواهد کرد.آژانس فضایی اروپا و اتحادیه اروپا بودجه های مشخصی برای پژوهش و طراحی و ساخت دارند که خیلی مهم است، به خصوص برای حل مشکل زباله های فضایی. صنایع می توانند از این بودجه ها استفاده کنند.

شرکت ایتالیایی اقدام به پاکسازی فضا کرده است

شرکت ایتالیایی موسوم به «دی -اوربیت» راهکارهای جدیدی برای پاکسازی فضا از زباله های فضایی ارائه می کند. این شرکت در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط تیمی از متخصصان هوافضا در ایتالیا شروع به کار کرد.لورنزو فراری یو، مدیر ارشد فناوری «دی اربیت» می گوید: «مدتی پیش متوجه شدیم که برای تداوم صنعت فضا، نیاز به جمع آوری زباله های فضایی داریم. در نتیجه تصمیم گرفتیم راه حلی پیدا کنیم و به این ترتیب این شرکت را احداث کردیم.»
خارج کردن ماهواره های غیر قابل استفاده از مدارشان، امنیت مسیر ماهواره های فعال را تامین می کند. یکی دیگر از کارهای شرکت «دی-اوربیت» افزایش طول عمر ماهواره هاست.

مدیر ارشد فناوری شرکت «دی-اربیت» درباره اقدامات بعدی شرکت می‌گوید: «گام بزرگ بعدی اکنون در مدار نام دارد و سیستمی برای انتقال ماهواره است. ما بیشتر تلاشمان را روی این پروژه متمرکز کرده ایم.»

زباله‌های فضایی | چندرسانه‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشورها با بیشترین زباله فضایی + جدول

1396/08/02
در هرلحظه، هزاران ماهواره در اطراف زمین، در ارتفاع بین چند صد مایل تا چند هزار مایل در حال چرخش هستند. اما این تعداد ماهواره در مقایسه با زباله‌های فضایی انسان‌ساخت (man-made) با ابعاد بزرگ‌تر...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.