1396/08/07

کشف ظرفیت بلااستفاده مخابرات ماهواره‌ای با کمک گوگل ارث

اطلاعات سنجش از دور گوگل نشان می‌دهد که یک‌سوم دیش‌های ماهواره‌ای باند C که در کمیسیون مخابرات فدرال آمریکا (FCC) ثبت شده‌اند، یا اصلا وجود ندارند و یا وجود داشته ولی بلااستفاده هستند. طبق گفته اپراتور ماهواره‌ای اینتلست (Intelsat) تعداد دیش‌های باند C ثبت‌شده در این کمیسیون نسبت به تعداد دیش‌های ثبت‌نشده...
کشف ظرفیت بلااستفاده مخابرات ماهواره‌ای با کمک گوگل ارث

اطلاعات سنجش از دور گوگل نشان می‌دهد که یک‌سوم دیش‌های ماهواره‌ای باند C که در کمیسیون مخابرات فدرال آمریکا (FCC) ثبت شده‌اند، یا اصلا وجود ندارند و یا وجود داشته ولی بلااستفاده هستند.

طبق گفته اپراتور ماهواره‌ای اینتلست (Intelsat) تعداد دیش‌های باند C ثبت‌شده در این کمیسیون نسبت به تعداد دیش‌های ثبت‌نشده خیلی کمتر است. و باتوجه به ترافیک داده سنگینی که در باند C وجود دارد، برای FCC و اپراتورهای مخابراتی به یک معضل بدل شده است. این معضل می‌تواند به یکی از عوامل مهم تاثیرگذار برای تصمیم‌گیری در مورد آینده استفاده از باند C تبدیل شود.

اندرو کلگ (Andrew Clegg)، یکی از مهندسین گوگل می‌گوید این شرکت متوجه تعداد زیاد دیش‌هایی شده است که در مختصات جغرافیایی ثبت‌شده قرار نداشتند، پس یا از مکان ثبت‌شده در بانک اطلاعاتی FCC جابجا شده‌اند و یا هیچ‌وقت وجود نداشته‌اند. وی افزود: «ما تمام ۴۷۰۰ ایستگاه زمینی را با استفاده از Google Earth بررسی کردیم و دریافتیم که در 29 درصد موارد دیش‌های ثبت‌شده در مکان مورد نظر قرار نداشتند.» بر این اساس کلگ اعتقاد دارد که این بانک داده باید با توجه به اطلاعات جدید بروزرسانی شود.

هازم مواکیت (Hazem Moakkit) نایب‌رییس اینتلست می‌گوید در مذاکراتی که این شرکت اخیرا با یکی از شرکت‌های کوچک پخش‌کننده داشته، مشخص شده که تعداد دیش‌های ثبت‌نشده باند C مشتریان این شرکت تقریبا نصف تعداد کل دیش‌های ثبت‌شده FCC می‌باشد. وی افزود: «فقط یکی از مشتریان ما، از ۳۰۰۰ ایستگاه زمینی ثبت‌نشده خود خبر داده است؛ تازه باید توجه داشته باشیم که این شرکت از پخش‌کننده‌های کوچک به شمار می‌رود.» با این اوصاف، مجموعه مشتریان اینتلست، چند برابر تعداد دیش‌های ثبت‌شده در FCC، دیش‌های ثبت‌نشده دارند که به این تعداد باید مشتریان SES و شرکت‌های کوچکتر را نیز اضافه کرد. البته اینتلست این موضوع را نیز عنوان کرده که ثبت نام دیش‌های مخابراتی به عهده اپراتور نیست و خود FCC باید در این زمینه وارد عمل شود.

اطلاعات غیرقابل اتکا از از تعداد ترمینال‌های فعال باند C به مسئله‌ای مهم هم برای هم برای مقامات آمریکایی و هم دیگر کشورها تبدیل شده چرا که آنها سعی بر این دارند که بفهمند صنعت ماهواره‌ای به چه میزان بر این باند وابسته است. به هر حال آنچه مسلم است این است که ثبت نام دیش‌های ماهواره‌ای در بانک اطلاعاتی FCC از محدود اختیارات اپراتورها و بدون ارائه یک راهکار مناسب توسط این کمیسیون، میزان دقیق استفاده از باند C مشخص نخواهد شد.

منبع: Spacenews

خدمات و کاربردها | مخابرات ماهواره‌ای | ایستگاه‌های زمینی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ظرفیت نهفته بخش خصوصی در صادرات بالون‌های ارتفاع بالا منتظر توجه دولت

بالن‌های استراتوسفری امروزه به حدی توسعه یافته‌اند که در حال تبدیل شدن به رقبایی جدی برای ماهواره‌های مستقر در مدار نزدیک به زمین (LEO) می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسات مطالعاتی بین‌المللی، خاورمیانه طی سال‌های آتی (مابین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱) به دلیل بروز پدیده‌های اجتماعی متعدد، از بیشترین رشد بازار پرنده‌های سبک‌تر از هوا در جهان برخوردار است. چنین ظرفیتی با توجه به توانمندی‌ بخش خصوصی کشور و مزایای رقابتی ویژه سازنده ایرانی از جمله قیمت بسیار پایین‌تر و طراحی بر اساس شرایط اقلیمی خاص منطقه، فرصتی طلایی را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور در این بخش فراهم آورده است. اما این فرصت تنها زمانی قابل استفاده است که بخش خصوصی نوپا اما توانمند کشور که تا کنون با وجود موانع فراوان توانسته روی پای خود بایستد مورد توجه قرار گرفته و مورد پشتیبانی قرار گیرد.