1396/08/08

فیلم/فناوری فضایی در امداد و نجات

داده‌‌های ماهواره‌های سنجش از راه دور می‌‌تواند با ایجاد چشم‌‌انداز جدیدی از مسائل مربوط به سلامت انسان، فرصت‌ ویژه‌ای را برای مبارزه با بیماری و نجات جان انسان‌ها به‌ وجود آورد. داده‌‌های سنجش از دور در زمینه سلامت می‌‌توانند با در نظر گرفتن عوامل مختلف سلامت مانند تولید، دسترسی و توزیع غذا، خطرات...
فیلم/فناوری فضایی در امداد و نجات

داده‌‌های ماهواره‌های سنجش از راه دور می‌‌تواند با ایجاد چشم‌‌انداز جدیدی از مسائل مربوط به سلامت انسان،  فرصت‌ ویژه‌ای را برای مبارزه با بیماری و نجات جان انسان‌ها به‌ وجود آورد. داده‌‌های سنجش از دور در زمینه سلامت می‌‌توانند با در نظر گرفتن عوامل مختلف سلامت مانند تولید، دسترسی و توزیع  غذا، خطرات محیطی سلامت، بیماری‌‌های واگیردار و عفونی، مسائل مزمن حوزه سلامت و ارائه خدمات سلامت به ما کمک کنند.

اطلاعاتی ارزشمند

همه این عوامل در گذشته توسط موسسات مختلف به صورت جداگانه مدنظر قرار می گرفتند. متخصصین حوزه سلامت معمولا استفاده انسان از زمین و شرایط بوم‌‌شناسی موثر بر سلامت انسان را از چشم‌‌انداز ماهواره های سنجش از دور مشاهده نمی‌‌کنند. برای آن‌‌ها که عمدتا مشکلات را از منظر تقریب نقطه‌‌ای و میانگین جوامع مورد بررسی قرار می‌‌دهند، دیدگاه بصری و فضایی سنجش از دور، رویکرد یکپارچه‌‌تری را فراهم می‌‌سازد.

داده‌‌های سنجش از دور در کنار داده‌‌های دیگر می‌‌تواند اطلاعاتی را درباره شرایط محیطی جهت درک انتشار بیماری‌‌های آب، کیفیت هوا، خاک و پوشش گیاهی ارائه نماید. چراکه این موارد سلامت جامعه و دام را تحت تاثیر قرار می دهند. داده‌‌های سنجش از دور همچنین با فراهم آوردن اطلاعات فضایی درباره کاربری زمین و زیرساخت‌‌ها به تشخیص محل زندگی مردم، محل زندگی جمعیت آسیب پذیر، نحوه توزیع جمعیت شهری، و کیفیت راه‌‌ها و زیرساخت‌‌ها برای ارائه خدمات سلامت کمک می‌‌کند.

مدیریت بهتر بحران‌های طبیعی و مصنوعی با فناوری فضایی

ماهواره‌ها می‌توانند وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور و نیز روند مهار یا گسترش آتش را با دقت و سرعت بالایی آشکارسازی کنند. همچنین پایش یونوسفر و پیش‌بینی تغییرات بحرانی جوی با استفاده از فناوری‌های فضایی، به سادگی امکان‌پذیر است. از طرفی این فناوری‌ها می‌توانند با پایش حرکت‌های تکتونیکی پوسته زمین به پیش بینی زلزله پرداخته و جان بسیاری از انسان‌ها را نجات دهند، یا پس از وقوع بلایا به سرعت خسارات وارده را برآورد کرده تا منابع به صورتی هوشمندانه، سریع و صحیح با توجه به شدت خسارات در نواحی مختلف تخصیص یابد. ماهواره‌ها می‌توانند در عملیات جستجو و نجات نیز نقش پر رنگی داشته باشند. این نکته حائز اهمیت است که در شرایط بحران زیرساخت‌های زمینی صدمه می‌بینند، اما ماهواره‌ها می‌توانند فارغ از حوادث روی زمین برای برگرداندن شرایط به حال طبیعی به گونه‌ای پایدار به اطلاع رسانی پرداخته و ارتباطات را برقرار نگاه دارند.

خدمات و کاربردها | نظارت بر زمین | چندرسانه‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

فناوری‌های نوین سبب بهتر شدن خدمات فضایی می‌شوند

1396/08/02
به هنگام بروز چالش‌های محیط زیستی و رخدادها و بلایای طبیعی، ماهواره‌ها می‌توانند به بهترین شکل ممکن و با کارهایی همچون تهیه تصاویر جامع، ایجاد ارتباطات امن و پایدار مدیریت بحران‌ها را ساده‌تر...

کارگاه پایش اراضی کشاورزی با استفاده از فناوری فضایی برگزار شد

1396/07/23
در آخرین روز از هفته جهانی فضا و در راستای ترویج فناوری فضایی، کارگاه آموزشی " پایش اراضی کشاورزی با استفاده از فناوری فضایی" ۱۸ مهرماه با همکاری سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد و کشاورزی...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.