1396/08/02

کشورها با بیشترین زباله فضایی + جدول

در هرلحظه، هزاران ماهواره در اطراف زمین، در ارتفاع بین چند صد مایل تا چند هزار مایل در حال چرخش هستند. اما این تعداد ماهواره در مقایسه با زباله‌های فضایی انسان‌ساخت (man-made) با ابعاد بزرگ‌تر از مشت دست، چندان زیاد محسوب نمی‌شوند. حدود 95 درصد از اشیاء سرگردان در فضا را زباله‌های فضایی: ایستگاه فضایی...
کشورها با بیشترین زباله فضایی + جدول

در هرلحظه، هزاران ماهواره در اطراف زمین، در ارتفاع بین چند صد مایل تا چند هزار مایل در حال چرخش هستند. اما این تعداد ماهواره در مقایسه با زباله‌های فضایی انسان‌ساخت (man-made) با ابعاد بزرگ‌تر از مشت دست، چندان زیاد محسوب نمی‌شوند.
حدود 95 درصد از اشیاء سرگردان در فضا را زباله‌های فضایی: ایستگاه فضایی خارج از کنترل، قطعات موشک‌ها، ماهواره‌های مرده، ابزار گم‌شده فضانوردان تشکیل می‌دهند. این زباله‌های مداری خطرناک، تقریباً 10 برابر سریع‌تر از یک گلوله حرکت می‌کنند و زمان زیادی طول می‌کشد تا به زمین بازگردند.

بیل ایلور (Bill Ailor) مهندس هوافضا و متخصص جو در خصوص زباله‌های فضایی گفت:«این زباله‌ها می‌توانند صدها سال در فضا باقی بمانند و حتی شرایط وخیم‌تری را ایجاد کنند. تنها یک برخورد در فضا می‌تواند هزاران قطعه کوچک‌تر و خارج از کنترل ایجاد کرده و به تهدیدی تازه تبدیل شود.»
ایلور افزود:«کشورها در طول سال‌ها آموخته‌اند، زباله‌ای که در فضا ایجاد کرده‌اند، زمانی به خطری برای دستگاه‌های فعال آن‌ها تبدیل می‌شود، همان‌طور که خطری برای دستگاه‌های سایر کشور محسوب می‌شود.»
بر اساس اعلام آژانس فضایی اروپا (ESA)، حدود 170 میلیون قطعه زباله فضایی بزرگ‌تر از 1 میلی‌متر با سرعت ده‌ها هزار مایل در ساعت، در اطراف زمین در حال چرخش هستند.

با استفاده از داده‌های وبسایت Space-Track.org، فهرست 10 کشور / آژانس فضایی با بیشترین تعداد شیء قابل ره‌گیری در مدار زمین تا اکتبر 2017 تهیه‌شده است. روسیه با  1520 ماهواره فعال، 1034 بدنه موشک، 3961 قطعه زباله فضایی (درمجموع 6515 شیء قابل ره‌گیری در فضا) در صدر این فهرست قرار دارد.
در رتبه دوم، ایالات‌متحده با 1520 ماهواره فعال، 688 بدنه موشک، 3999 قطعه زباله فضایی (درمجموع 6211 شیء قابل ره‌گیری در فضا) قرار دارد. چین نیز با 254 ماهواره فعال، 107 بدنه موشک، 3475 قطعه زباله فضایی (درمجموع 3839 شیء قابل ره‌گیری در فضا) رتبه سوم را از آن خودکرده است.
فرانسه، ژاپن، هند، آژانس فضایی اروپا (ESA)، سازمان بین‌المللی ماهواره‌های مخابراتی (ITSO)،Globalstar و انجمن اروپایی ماهواره‌ها (SES) در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار دارند.

کشورها با بیشترین زباله فضایی + جدول

 
منبع: sinapress

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نابودی زباله های فضایی با جاروبرقی مویی

1396/06/15
جمع آوری زباله های فضایی با استفاده از سیستمهای فضایی متفاوتی صورت می گیرد که ضخامتی کمتر از موی انسان دارند. سال گذشته ماهواره Sentinel-۱A آژانس فضانوردی اروپا (اسا) در برخورد با یک تکه...

پربازدیدکننده ترین خبر

ظرفیت نهفته بخش خصوصی در صادرات بالون‌های ارتفاع بالا منتظر توجه دولت

بالن‌های استراتوسفری امروزه به حدی توسعه یافته‌اند که در حال تبدیل شدن به رقبایی جدی برای ماهواره‌های مستقر در مدار نزدیک به زمین (LEO) می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسات مطالعاتی بین‌المللی، خاورمیانه طی سال‌های آتی (مابین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱) به دلیل بروز پدیده‌های اجتماعی متعدد، از بیشترین رشد بازار پرنده‌های سبک‌تر از هوا در جهان برخوردار است. چنین ظرفیتی با توجه به توانمندی‌ بخش خصوصی کشور و مزایای رقابتی ویژه سازنده ایرانی از جمله قیمت بسیار پایین‌تر و طراحی بر اساس شرایط اقلیمی خاص منطقه، فرصتی طلایی را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور در این بخش فراهم آورده است. اما این فرصت تنها زمانی قابل استفاده است که بخش خصوصی نوپا اما توانمند کشور که تا کنون با وجود موانع فراوان توانسته روی پای خود بایستد مورد توجه قرار گرفته و مورد پشتیبانی قرار گیرد.