1396/08/02

کشورها با بیشترین زباله فضایی + جدول

در هرلحظه، هزاران ماهواره در اطراف زمین، در ارتفاع بین چند صد مایل تا چند هزار مایل در حال چرخش هستند. اما این تعداد ماهواره در مقایسه با زباله‌های فضایی انسان‌ساخت (man-made) با ابعاد بزرگ‌تر از مشت دست، چندان زیاد محسوب نمی‌شوند. حدود 95 درصد از اشیاء سرگردان در فضا را زباله‌های فضایی: ایستگاه فضایی...
کشورها با بیشترین زباله فضایی + جدول

در هرلحظه، هزاران ماهواره در اطراف زمین، در ارتفاع بین چند صد مایل تا چند هزار مایل در حال چرخش هستند. اما این تعداد ماهواره در مقایسه با زباله‌های فضایی انسان‌ساخت (man-made) با ابعاد بزرگ‌تر از مشت دست، چندان زیاد محسوب نمی‌شوند.
حدود 95 درصد از اشیاء سرگردان در فضا را زباله‌های فضایی: ایستگاه فضایی خارج از کنترل، قطعات موشک‌ها، ماهواره‌های مرده، ابزار گم‌شده فضانوردان تشکیل می‌دهند. این زباله‌های مداری خطرناک، تقریباً 10 برابر سریع‌تر از یک گلوله حرکت می‌کنند و زمان زیادی طول می‌کشد تا به زمین بازگردند.

بیل ایلور (Bill Ailor) مهندس هوافضا و متخصص جو در خصوص زباله‌های فضایی گفت:«این زباله‌ها می‌توانند صدها سال در فضا باقی بمانند و حتی شرایط وخیم‌تری را ایجاد کنند. تنها یک برخورد در فضا می‌تواند هزاران قطعه کوچک‌تر و خارج از کنترل ایجاد کرده و به تهدیدی تازه تبدیل شود.»
ایلور افزود:«کشورها در طول سال‌ها آموخته‌اند، زباله‌ای که در فضا ایجاد کرده‌اند، زمانی به خطری برای دستگاه‌های فعال آن‌ها تبدیل می‌شود، همان‌طور که خطری برای دستگاه‌های سایر کشور محسوب می‌شود.»
بر اساس اعلام آژانس فضایی اروپا (ESA)، حدود 170 میلیون قطعه زباله فضایی بزرگ‌تر از 1 میلی‌متر با سرعت ده‌ها هزار مایل در ساعت، در اطراف زمین در حال چرخش هستند.

با استفاده از داده‌های وبسایت Space-Track.org، فهرست 10 کشور / آژانس فضایی با بیشترین تعداد شیء قابل ره‌گیری در مدار زمین تا اکتبر 2017 تهیه‌شده است. روسیه با  1520 ماهواره فعال، 1034 بدنه موشک، 3961 قطعه زباله فضایی (درمجموع 6515 شیء قابل ره‌گیری در فضا) در صدر این فهرست قرار دارد.
در رتبه دوم، ایالات‌متحده با 1520 ماهواره فعال، 688 بدنه موشک، 3999 قطعه زباله فضایی (درمجموع 6211 شیء قابل ره‌گیری در فضا) قرار دارد. چین نیز با 254 ماهواره فعال، 107 بدنه موشک، 3475 قطعه زباله فضایی (درمجموع 3839 شیء قابل ره‌گیری در فضا) رتبه سوم را از آن خودکرده است.
فرانسه، ژاپن، هند، آژانس فضایی اروپا (ESA)، سازمان بین‌المللی ماهواره‌های مخابراتی (ITSO)،Globalstar و انجمن اروپایی ماهواره‌ها (SES) در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار دارند.

کشورها با بیشترین زباله فضایی + جدول

 
منبع: sinapress

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نابودی زباله های فضایی با جاروبرقی مویی

1396/06/15
جمع آوری زباله های فضایی با استفاده از سیستمهای فضایی متفاوتی صورت می گیرد که ضخامتی کمتر از موی انسان دارند. سال گذشته ماهواره Sentinel-۱A آژانس فضانوردی اروپا (اسا) در برخورد با یک تکه...

پربازدیدکننده ترین خبر

نام خود را تا آفتاب بالا ببرید!

دوست دارید اسم‌تان تا خورشید یا نزدیکی خورشید به فضا برود؟ برای این کار فقط تا هفتم اردیبهشت ۹۷ وقت دارید. ناسا (NASA) قرار است اوایل تابستان امسال کاوشگری به نام پارکر (Parker Solar Probe) را به فضا پرتاب کند. پارکر پس از سفری شش ساله و انجام مانورهای مداری بسیار پیچیده در اعماق فضا، در واپسین روزهای پاییز ۱۴۰۳ در مدار خورشید قرار می‌گیرد. فاصله این کاوشگر تا خورشید تنها شش میلیون کیلومتر خواهد بود. این فاصله حدود ده برابر نزدیک‌تر از فاصله سیاره عطارد تا خورشید است! حال مدیران این ماموریت فضایی پیشتازانه از تمام علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت کرده‌اند، نام خود را در وبگاه اینترنتی کاوشگر فضایی پارکر ثبت کنند. تمام اسامی در یک لوح ذخیره شده و همراه کاوشگر پارکر به فضا پرتاب می‌شوند. برای ارسال نام خود به فضا با کاوشگر پارکر کافی است این نشانی را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراهتان وارد کنید. در فرم موجود در این صفحه، نام و نام خانوادگی خود را همراه ایمیل‌تان وارد کنید. پس از دقایقی گواهینامه‌ای به نشانه تائید ثبت‌نام شما به ایمیلی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. این گواهینامه شماره سریال اختصاصی دارد و می‌توانید آن را چاپ کنید و به یادگار نگه دارید.