1396/07/27

متئور-ام2-1 به واستوچنی رسید

ماهواره هواشناسی "متئور-ام2-1" ساخت شرکت لوسیفان به واستوچنی رسید. شرکت لوسیفان از زیرمجموعه‌های سازمان فضایی روسیه روسکاسموس بشمار می‌رود که طراحی و ساخت سامانه‌های نظارت فضایی، کنترل اطلاعات و مجتمع‌های الکترومکانیکی مربوط به فناوری فضایی را انجام می‌دهد. این ماهواره، به همراه کارشناسان فنی و عملیاتی...
متئور-ام2-1 به واستوچنی رسید

ماهواره هواشناسی "متئور-ام2-1" ساخت شرکت لوسیفان به واستوچنی رسید. شرکت لوسیفان از زیرمجموعه‌های سازمان فضایی روسیه روسکاسموس بشمار می‌رود که طراحی و ساخت سامانه‌های نظارت فضایی، کنترل اطلاعات و مجتمع‌های الکترومکانیکی مربوط به فناوری فضایی را انجام می‌دهد.
این ماهواره، به همراه کارشناسان فنی و عملیاتی شرکت  لوسیفان و تجهیزات برای مونتاژ و آزمایش دستگاه‌های مختلف آن با یک هواپیمای اختصاصی وارد مرکز پرتاب‌های فضایی  واستوچنی شد.

متئور-ام2-1 به واستوچنی رسید

متئور-ام2-1 به واستوچنی رسید

ماهواره هواشناسی "متئور-ام2-1" برای دریافت تصاویر محلی و جهانی ابرها، سطح زمین، یخ و برف در دامنه‌های مختلف، تعیین دمای سطح دریا و دمای تابش از سطوح زیرین، بررسی وضعیت و توزیع ازن در جو، اطلاعات در مورد شرایط ژئوفیزیکی در نزدیک زمین در فضا، چگالی طیفی انرژی خروجی تابش برای تعیین مشخصات عمودی دما و رطوبت در جو، و همچنین برای ارزیابی اجزای تعادل تابش سیستم زمین-جو طراحی و ساخته‌شده است.

متئور-ام2-1 به واستوچنی رسید

برای رساندن این ماهواره به مدار تعیین‌شده، قرار است بعد از پرتاب و در مرحله گردش اولیه مداری در اطراف زمین از موشک تقویتی فرگات استفاده شود.
پرتاب ماهواره هواشناسی "متئور-ام2-1" برای ماه نوامبر 2017 برنامه‌ریزی‌شده است که با موشک "سایوز2-1 ب" با مرحله تقویتی فرگات صورت می‌گیرد. در این پرتاب، سایوز علاوه بر محموله سنگین خود یعنی"متئور-ام2-1" چند ریز ماهواره را نیز به مدار خواهد رساند.
آن‌طور که به نظر می‌رسد پایگاه پرتاب‌های فضایی واستوچنی ماه‌های پرکاری را در پیش رو دارد. خدمه این پایگاه در آینده‌ای نزدیک چند ماهواره از مشتریان روسی و خارجی را دریافت خواهند کرد که ازجمله می‌توان به ماهواره‌های آسیاست-3 و ایدیاست (IDEA (Infusing satellite Data into Environmental air quality Applications) اشاره کرد که قرار است با موشک "سایوز2-1 ب" صورت گیرد.

طبق برنامه‌ریزی‌های روسکاسموس در دسامبر 2017 موشک "سایوز2-1 آ" کناپوس-ب ماهواره ویژه نظارت بر وضعیت اضطراری را از واستوچنی به فضا پرتاب خواهد کرد.
اولین پرتاب ماهواره از واستوچنی در 28 آوریل 2016 صورت گرفت. پایگاه فضایی واستوچنی که نخستین سایت پرتاب موشک غیرنظامی در خاک روسیه است باید به‌تدریج وابستگی روسیه به پایگاه فضایی اجاره‌ای بایکونور قزاقستان را کم کند. این کشور در نظر دارد در اواسط دهه 2020 پرتاب‌های خود از بایکونور قزاقستان را خاتمه دهد.

 
سازمان ها | لوسیفان

نظارت بر زمین | چندرسانه‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب 8 ماهواره هواشناسی از هوا به فضا

1395/09/25
هشت مینی‌ماهواره هواشناسی پیشرفته موسوم به سامانه جهانی مکان‌یابی ماهواره‌ای توفان، دوشنبه 22 آذر 1395 از آمریکا به فضا پرتاب شد. ماموریت این ماهواره‌ها پیش‌بینی و مکان‌یابی دقیق توفان‌های...

رونمایی از رادارهای بومی هواشناسی توسط پژوهشگاه فضایی

1396/07/23
در نمایشگاه دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا دایر شده بود از پروژه‌هایی که به نتایج قابل قبولی رسیده‌ بودند، رونمایی شد. در این میان رادارهای بومی هواشناسی،...

پربازدیدکننده ترین خبر

منع استفاده از اینترنت ماهواره‌ای کشورهای غربی در روسیه

مجلس دومای روسیه تصمیم دارد برای افراد و شرکت‌هایی که از خدمات اینترنت ماهواره‌ای کشورهای غربی استفاده می‌کنند، جریمه‌ای در نظر بگیرد. این قانون شامل خدمات اینترنت ماهواره‌ای شرکت‌ آمریکایی اسپیس‌ایکس (SpaceX)، شرکت وان وب (OneWeb) متعلق به انگلیس و هند یا دیگر شرکت‌های اروپایی و آمریکایی می‌شود. قانون پیشنهادی به‌دنبال جلوگیری از دسترسی به اینترنت با استفاده از خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای غیر روسی است.