1396/07/24

توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

در جریان چهارمین نشست مشترک کمیته برنامه‌ریزی همکاری‌های راهبردی درزمینهٔ ناوبری ماهواره‌ای روسیه و چین که در سن‌پترزبورگ انجام شد طرفین موافقت‌نامه جدیدی برای توسعه همکاری درزمینهٔ فناوری‌های ناوبری و ساخت تولیدات مشترک تجهیزات ناوگان ناوبری فضایی را به امضا رساندند. این موافقت‌نامه را سرگئی ساویلیف...
توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

سیروس برزو: در جریان چهارمین نشست مشترک کمیته برنامه‌ریزی همکاری‌های راهبردی درزمینهٔ ناوبری ماهواره‌ای روسیه و چین که در سن‌پترزبورگ انجام شد طرفین موافقت‌نامه جدیدی برای توسعه همکاری درزمینهٔ فناوری‌های ناوبری و ساخت تولیدات مشترک تجهیزات ناوگان ناوبری فضایی را به امضا رساندند. این موافقت‌نامه را سرگئی ساویلیف معاون همکاری‌های بین‌المللی "روسکاسموس" و رئیس سیستم ناوبری ماهواره‌ای چین، وانگ لی امضا کردند.

توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

از  نتایج اصلی این نشست می‌توان به شروع یک پروژه مشترک جدید ارائه خدمات درزمینهٔ نظارت و ارزیابی با بهره‌گیری از سامانه‌های ناوبری روسی و چینی گلوناس و بیدو اشاره کرد. همچنین طرفین توافق کردند نسبت به تبادل اطلاعات در مورد وضعیت گلوناس و بیدو زمینه‌های لازم را فراهم آورند. همچنین قرار شد به‌منظور بررسی شرایط سیستم ناوبری گلوناس و بیدو باهدف توسعه اقتصادی در امتداد جاده ابریشم یک آزمایش مشترک را به انجام رسانند. 

توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

 در این جلسه گزارشی رؤسای چهار گروه کاری مشترک نتایج حاصل از یک مطالعه امکان‌سنجی مشترک در مورد سازگاری و قابلیت همکاری گلوناس و بیدو با سیستم جهانی ناوبری، انتقال اطلاعات بین روسیه و چین و هماهنگ‌سازی استانداردهای استفاده از فناوری‌های ناوبری را به اطلاع مسئولان نشست رساندند.

در این جلسه همچنین رئوس توافق بین دولت‌های روسیه و چین در مورد همکاری درزمینهٔ ناوبری جهانی سامانه‌های ماهواره‌ای گلوناس و بیدو برای مقاصد صلح‌آمیز در رایزنی‌های دوجانبه در طول سال 2017 بین روسیه و چین موردبحث قرار گرفت و پیش‌نویس قرارداد به کارگروه مربوطه تحویل شد تا در مورد روش هماهنگی و آماده‌سازی برای امضای آماده شود.

در پایان چهارمین نشست به‌طور نمادین "دکمه قرمز" آغاز همکاری درزمینهٔ بهره‌برداری نظارت و ارزیابی خدمات ناوبری جهانی سامانه‌های ماهواره‌ای گلوناس و بیدو برای مقاصد صلح‌آمیز فشرده شد.

 

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بررسی کاربرد ناوبری در هواوفضا و دریا

1395/09/03
دانشگاه صنعتی شریف نخستین کنفرانس بین‌المللی ناوبری را با حضور محققان و دانشمندان برجسته داخلی و خارجی در روزهای 17 و 18 آذرماه امسال در این دانشگاه برگزار می‌کند. در این دوره از کنفرانس...

استفاده از سامانه ناوبری گلوناس شرط ورود خودروهای برقی تسلا به بازار روسیه

1395/10/13
تسلا در نظر دارد تا نمایندگی رسمی فروش خود را در سال آینده میلادی در روسیه افتتاح کند. هدف از این اقدام بازار خوب روسیه برای فروش خودروهای الکتریکی و وجود افراد ثروتمند زیاد با سطح درآمدی...

ماهواره جدید ناوبری روسیه در مدار پیش بینی شده قرار گرفت

1396/07/01
نیروی هوافضایی روسیه اعلام کرد ماهواره ناوبری "گلوناس-ام" که با استفاده از یک فروند موشک سایوز-2/1 ب در ساعت 03:03 روز 22 سپتامبر 2017 (بوقت مسکو) از پایگاه پرتاب های فضایی پله ستسک در...

پربازدیدکننده ترین خبر

نام خود را تا آفتاب بالا ببرید!

دوست دارید اسم‌تان تا خورشید یا نزدیکی خورشید به فضا برود؟ برای این کار فقط تا هفتم اردیبهشت ۹۷ وقت دارید. ناسا (NASA) قرار است اوایل تابستان امسال کاوشگری به نام پارکر (Parker Solar Probe) را به فضا پرتاب کند. پارکر پس از سفری شش ساله و انجام مانورهای مداری بسیار پیچیده در اعماق فضا، در واپسین روزهای پاییز ۱۴۰۳ در مدار خورشید قرار می‌گیرد. فاصله این کاوشگر تا خورشید تنها شش میلیون کیلومتر خواهد بود. این فاصله حدود ده برابر نزدیک‌تر از فاصله سیاره عطارد تا خورشید است! حال مدیران این ماموریت فضایی پیشتازانه از تمام علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت کرده‌اند، نام خود را در وبگاه اینترنتی کاوشگر فضایی پارکر ثبت کنند. تمام اسامی در یک لوح ذخیره شده و همراه کاوشگر پارکر به فضا پرتاب می‌شوند. برای ارسال نام خود به فضا با کاوشگر پارکر کافی است این نشانی را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراهتان وارد کنید. در فرم موجود در این صفحه، نام و نام خانوادگی خود را همراه ایمیل‌تان وارد کنید. پس از دقایقی گواهینامه‌ای به نشانه تائید ثبت‌نام شما به ایمیلی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. این گواهینامه شماره سریال اختصاصی دارد و می‌توانید آن را چاپ کنید و به یادگار نگه دارید.