1396/07/24

توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

در جریان چهارمین نشست مشترک کمیته برنامه‌ریزی همکاری‌های راهبردی درزمینهٔ ناوبری ماهواره‌ای روسیه و چین که در سن‌پترزبورگ انجام شد طرفین موافقت‌نامه جدیدی برای توسعه همکاری درزمینهٔ فناوری‌های ناوبری و ساخت تولیدات مشترک تجهیزات ناوگان ناوبری فضایی را به امضا رساندند. این موافقت‌نامه را سرگئی ساویلیف...
توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

سیروس برزو: در جریان چهارمین نشست مشترک کمیته برنامه‌ریزی همکاری‌های راهبردی درزمینهٔ ناوبری ماهواره‌ای روسیه و چین که در سن‌پترزبورگ انجام شد طرفین موافقت‌نامه جدیدی برای توسعه همکاری درزمینهٔ فناوری‌های ناوبری و ساخت تولیدات مشترک تجهیزات ناوگان ناوبری فضایی را به امضا رساندند. این موافقت‌نامه را سرگئی ساویلیف معاون همکاری‌های بین‌المللی "روسکاسموس" و رئیس سیستم ناوبری ماهواره‌ای چین، وانگ لی امضا کردند.

توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

از  نتایج اصلی این نشست می‌توان به شروع یک پروژه مشترک جدید ارائه خدمات درزمینهٔ نظارت و ارزیابی با بهره‌گیری از سامانه‌های ناوبری روسی و چینی گلوناس و بیدو اشاره کرد. همچنین طرفین توافق کردند نسبت به تبادل اطلاعات در مورد وضعیت گلوناس و بیدو زمینه‌های لازم را فراهم آورند. همچنین قرار شد به‌منظور بررسی شرایط سیستم ناوبری گلوناس و بیدو باهدف توسعه اقتصادی در امتداد جاده ابریشم یک آزمایش مشترک را به انجام رسانند. 

توسعه همکاری روسیه و چین درزمینهٔ ناوبری

 در این جلسه گزارشی رؤسای چهار گروه کاری مشترک نتایج حاصل از یک مطالعه امکان‌سنجی مشترک در مورد سازگاری و قابلیت همکاری گلوناس و بیدو با سیستم جهانی ناوبری، انتقال اطلاعات بین روسیه و چین و هماهنگ‌سازی استانداردهای استفاده از فناوری‌های ناوبری را به اطلاع مسئولان نشست رساندند.

در این جلسه همچنین رئوس توافق بین دولت‌های روسیه و چین در مورد همکاری درزمینهٔ ناوبری جهانی سامانه‌های ماهواره‌ای گلوناس و بیدو برای مقاصد صلح‌آمیز در رایزنی‌های دوجانبه در طول سال 2017 بین روسیه و چین موردبحث قرار گرفت و پیش‌نویس قرارداد به کارگروه مربوطه تحویل شد تا در مورد روش هماهنگی و آماده‌سازی برای امضای آماده شود.

در پایان چهارمین نشست به‌طور نمادین "دکمه قرمز" آغاز همکاری درزمینهٔ بهره‌برداری نظارت و ارزیابی خدمات ناوبری جهانی سامانه‌های ماهواره‌ای گلوناس و بیدو برای مقاصد صلح‌آمیز فشرده شد.

 

ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بررسی کاربرد ناوبری در هواوفضا و دریا

1395/09/03
دانشگاه صنعتی شریف نخستین کنفرانس بین‌المللی ناوبری را با حضور محققان و دانشمندان برجسته داخلی و خارجی در روزهای 17 و 18 آذرماه امسال در این دانشگاه برگزار می‌کند. در این دوره از کنفرانس...

استفاده از سامانه ناوبری گلوناس شرط ورود خودروهای برقی تسلا به بازار روسیه

1395/10/13
تسلا در نظر دارد تا نمایندگی رسمی فروش خود را در سال آینده میلادی در روسیه افتتاح کند. هدف از این اقدام بازار خوب روسیه برای فروش خودروهای الکتریکی و وجود افراد ثروتمند زیاد با سطح درآمدی...

ماهواره جدید ناوبری روسیه در مدار پیش بینی شده قرار گرفت

1396/07/01
نیروی هوافضایی روسیه اعلام کرد ماهواره ناوبری "گلوناس-ام" که با استفاده از یک فروند موشک سایوز-2/1 ب در ساعت 03:03 روز 22 سپتامبر 2017 (بوقت مسکو) از پایگاه پرتاب های فضایی پله ستسک در...

پربازدیدکننده ترین خبر

ایستگاه فضائی سالیوت۶ گامی بلند در تاریخ فناوری فضایی

زمانی که رسانه‌های شوروی در ۲۹سپتامبر ۱۹۷۷از پرتاب ایستگاه فضایی سالیوت۶ (Salyut -6) خبر دادند کمتر کسی تصور می‌کرد این ایستگاه بتواند جایگاه ویژه‌ای در تاریخ فضانوردی برای خود باز کند. اما این پایگاه مداری, خود پایه‌ای شد بر بسیاری تجربه‌های نوین در عرصه فضانوردی. برخلاف ایستگاه‌های فضایی قبلی, سالیوت۶ به دو در ورودی مجهز بود که در قسمت انتهایی آن قرار داشت وجود این سکو قبلاً اعلام‌نشده بود اما از مدت‌ها قبل کارشناسان غربی منتظر چنین عملیاتی از جانب شوروی بودند. سالیوت۶ در دوران کار خود که از زمان پرتاب تا سال ۱۹۸۲ طول کشید, منزلگاه ۱۷گروه فضانورد اصلی و مهمان بود و به‌واسطه امکان تدارکات آن با ناوهای باربری بدون سرنشین پروگرس توانست طولانی‌ترین اقامت در فضا (در زمان خود) به مدت ۱۸۵روز را فراهم آورد.