1396/07/25

چالش جدید ناسا برای سفر به فضای دور

منبع اصلی ناسا برای مأموریت‌های فضایی که یک ایزوتوپ رادیواکتیو موسوم به پلوتونیوم 238 است، در آمریکا رو به پایان است. این اطلاعات در گزارشی که اخیراً از سوی وزارت انرژی آمریکا منتشرشده، اعلام‌شده است.
چالش جدید ناسا برای سفر به فضای دور

منبع اصلی ناسا برای مأموریت‌های فضایی که یک ایزوتوپ رادیواکتیو موسوم به پلوتونیوم 238 است، در آمریکا رو به پایان است. این اطلاعات در گزارشی که اخیراً از سوی وزارت انرژی آمریکا منتشرشده، اعلام‌شده است.

مشکل کنونی این است که بیشتر این ایزوتوپ در قرن گذشته و در طول جنگ سرد تولیدشده بود. ذخایر این ماده احتمالاً تا هشت سال آینده به پایان خواهد رسید.این امر همان‌طور که در گزارش آمده، ممکن است قابلیت ناسا برای استفاده از باتری‌های پلوتونیومی RPS را به‌عنوان منبع انرژی در مأموریت‌های آینده به خطر بیندازد

اگرچه روش‌های بسیار زیادی دیگری همچون باتری، سلول سوختی، انرژی خورشیدی و حتی رآکتور هسته‌ای برای تأمین نیروی کاوشگرهای میان‌سیاره‌ای وجود دارد، اما به دلایل بسیار بیشتری، پلوتونیوم 238 یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. ازجمله این دلایل می‌توان به جمع‌وجور بودن باتری، نیمه‌عمر ایزوتوپ، حساسیت الکترونیک به میدان‌های الکترومغناطیسی و سایر موارد اشاره کرد.

آمریکا از سال 1988 تولید پلوتونیوم 238 را متوقف کرد و ازآن‌پس از ذخایر استفاده کرده است. این کشور در سال 1992 یک قرارداد پنج‌ساله برای خرید ایزوتوپ از روسیه امضا کرد. در سال 2012 دولت اوباما پس از چند بار تلاش توانست بودجه بازیابی تولید پلوتونیوم 238 را تأمین کند. اما هنوز حجم تولید کافی نیست.

اکنون ناسا تنها حدود 35 کیلوگرم از این ایزوتوپ را در اختیار دارد. این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا دارای ذخایر جداگانه‌ای است. اما به دلیل تجزیه شدن پلوتونیوم تنها نیمی از ذخایر قابل‌استفاده است. این میزان برای آغاز مأموریتی به سیاره زحل یا مشتری کافی نخواهد بود.

 
منبع: sinapress

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ویژگی‌های کاوشگر جدید ناسا در ماه

1396/06/21
در این ویدیو کوتاه شرایط خاص محیطی قطب های ماه آشنا شده و سختی‌ها و برنامه های ناسا برای طراحی و ساخت رباتی کارآمد در این شرایط خاص با اهدافی مشخص از جمله حفاری در این سطوح آشنا می‌شویم....

پنج چالشی که ناسا برای حفظ حیات کلونی مریخی با آن مواجه است

1396/07/01
خورشید از سطح مریخ، بسیار متفاوت دیده می‌شود؛ کوچکتر وکم نورتراست، زیرا فاصله‌اش از سیاره سرخ 1.5 برابر دورتر از فاصله‌اش از زمین است. اما این باعث نمی‌شود که انرژی خورشیدی برای سکونتگاه‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.