1396/07/25

چالش جدید ناسا برای سفر به فضای دور

منبع اصلی ناسا برای مأموریت‌های فضایی که یک ایزوتوپ رادیواکتیو موسوم به پلوتونیوم 238 است، در آمریکا رو به پایان است. این اطلاعات در گزارشی که اخیراً از سوی وزارت انرژی آمریکا منتشرشده، اعلام‌شده است.
چالش جدید ناسا برای سفر به فضای دور

منبع اصلی ناسا برای مأموریت‌های فضایی که یک ایزوتوپ رادیواکتیو موسوم به پلوتونیوم 238 است، در آمریکا رو به پایان است. این اطلاعات در گزارشی که اخیراً از سوی وزارت انرژی آمریکا منتشرشده، اعلام‌شده است.

مشکل کنونی این است که بیشتر این ایزوتوپ در قرن گذشته و در طول جنگ سرد تولیدشده بود. ذخایر این ماده احتمالاً تا هشت سال آینده به پایان خواهد رسید.این امر همان‌طور که در گزارش آمده، ممکن است قابلیت ناسا برای استفاده از باتری‌های پلوتونیومی RPS را به‌عنوان منبع انرژی در مأموریت‌های آینده به خطر بیندازد

اگرچه روش‌های بسیار زیادی دیگری همچون باتری، سلول سوختی، انرژی خورشیدی و حتی رآکتور هسته‌ای برای تأمین نیروی کاوشگرهای میان‌سیاره‌ای وجود دارد، اما به دلایل بسیار بیشتری، پلوتونیوم 238 یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. ازجمله این دلایل می‌توان به جمع‌وجور بودن باتری، نیمه‌عمر ایزوتوپ، حساسیت الکترونیک به میدان‌های الکترومغناطیسی و سایر موارد اشاره کرد.

آمریکا از سال 1988 تولید پلوتونیوم 238 را متوقف کرد و ازآن‌پس از ذخایر استفاده کرده است. این کشور در سال 1992 یک قرارداد پنج‌ساله برای خرید ایزوتوپ از روسیه امضا کرد. در سال 2012 دولت اوباما پس از چند بار تلاش توانست بودجه بازیابی تولید پلوتونیوم 238 را تأمین کند. اما هنوز حجم تولید کافی نیست.

اکنون ناسا تنها حدود 35 کیلوگرم از این ایزوتوپ را در اختیار دارد. این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا دارای ذخایر جداگانه‌ای است. اما به دلیل تجزیه شدن پلوتونیوم تنها نیمی از ذخایر قابل‌استفاده است. این میزان برای آغاز مأموریتی به سیاره زحل یا مشتری کافی نخواهد بود.

 
منبع: sinapress

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ویژگی‌های کاوشگر جدید ناسا در ماه

1396/06/21
در این ویدیو کوتاه شرایط خاص محیطی قطب های ماه آشنا شده و سختی‌ها و برنامه های ناسا برای طراحی و ساخت رباتی کارآمد در این شرایط خاص با اهدافی مشخص از جمله حفاری در این سطوح آشنا می‌شویم....

پنج چالشی که ناسا برای حفظ حیات کلونی مریخی با آن مواجه است

1396/07/01
خورشید از سطح مریخ، بسیار متفاوت دیده می‌شود؛ کوچکتر وکم نورتراست، زیرا فاصله‌اش از سیاره سرخ 1.5 برابر دورتر از فاصله‌اش از زمین است. اما این باعث نمی‌شود که انرژی خورشیدی برای سکونتگاه‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

موشک پروتون در پایان راه؟

بر اساس خبرهای رسیده از منابع مختلف موشکی در روسیه٬ این کشور مشغول آخرین بررسی‌ها برای بستن پرونده تولید موشک توانمند پروتون (Proton) است. خبرها نشان می‌دهد تولید موشک پروتون از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تعطیل شده و سازمان فضایی روسه روسکاسموس (Roscosmos) در نظر دارد قبل از سال ۲۰۳۰ ساخت آن را بکلی متوقف سازد. ظاهرا دولت روسیه در نظر دارد در کنار تولید موشک قدرتمند جدیدی با توانایی بسیار بالا٬ موشک آنگارا (Angara) را به عنوان جانشین پروتون بکار بگیرد.