1396/07/23

رونمایی از رادارهای بومی هواشناسی توسط پژوهشگاه فضایی

در نمایشگاه دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا دایر شده بود از پروژه‌هایی که به نتایج قابل قبولی رسیده‌ بودند، رونمایی شد. در این میان رادارهای بومی هواشناسی، یکی از این پروژه‌ها بود که قرارداد ساخت و توسعه‌ی بومی این رادارها، در مهرماه سال گذشته، میان سازمان هواشناسی و...
رونمایی از  رادارهای بومی هواشناسی توسط پژوهشگاه فضایی

در نمایشگاه دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا دایر شده بود از پروژه‌هایی که به نتایج قابل قبولی رسیده‌ بودند، رونمایی شد. در این میان رادارهای بومی هواشناسی، یکی از این پروژه‌ها بود که قرارداد ساخت و توسعه‌ی بومی این رادارها، در مهرماه سال گذشته، میان سازمان هواشناسی و پژوهشگاه فضایی منعقد شده بود.

 در آن زمان داود پرهیزکار، رییس سازمان هواشناسی، با تاکید بر این‌که ورود فناوری ساخت رادار برای پایش شرایط جوی در کشور برای نخستین بار به وقوع خواهد پیوست، گفته بود: «رادارهای هواشناسی یکی از ادوات دیدبانی و پایش جوی است که در مراکز هواشناسی پیشرفته جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع رادارها از حساسیت بالایی برخوردار بوده و از فناوری‌های روز استفاده می‌کنند.با توجه به مذاکرات انجام شده بین سازمان هواشناسی و پژوهشگاه فضایی قرار است نسخه آزمایشی این رادارها تا انتهای تابستان سال ۹۶ آماده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.»

صرفه‌جویی اقتصادی با کسب فناوری ساخت رادار هواشناسی


با توجه به نیاز هر کشور به دانستن تغییرات ناگهانی آب و هوا و پیش‌بینی آن، وجود سامانه‌های رادار هواشناسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.  آنچه که بیش از پیش ضرورت پرداختن به این پروژه را توجیه می‌کند آن است که این نیاز، درشرایط فعلی از طریق کشورهای خارجی و با هزینه‌های سنگین تأمین می‌شود و با ایجاد سامانه بومی مد نظر، صرفه اقتصادی قابل ملاحظه‌ای در کنار بومی‌سازی و قابلیت صادرات فناوری در صورت موفقیت طرح، حاصل خواهد شد.

در این خصوص سهیل رادیوم، رئیس مرکز تحقیقات پژوهشگاه فضایی می‌گوید:«این رادار، جزء ضروریاتی است که بسیار به آن نیازمندیم. در دو، سه سال اخیر پدیده‌های هواشناسی را مدنظر داشته‌ایم که قادر به تشخیص و شناسایی آن نبوده‌ایم. هواشناسی یا از طریق ماهواره‌های هواشناسی یا رادارهای هواشناسی صورت می‌گیرد و ما هم به دلیل تحریم‌ها قادر به خریداری این رادارها نیستیم. ما تقریبا یک سالی است که در داخل کشور شروع به بومی‌سازی این رادارها کرده‌ایم و در حال حاضر آزمایش‌های اولیه را سپری می‌کند.»

گفتنی است، این سامانه‌ها تنها آشکارکننده‌‌هایی هستند که اطلاعات دقیق و به‌‌هنگام از پدیده‌های هواشناسی ارائه می‌دهند. در رادارهای هواشناسی مهمتر از حوزه سخت‌افزاری این رادارها، نرم‌افزاری است که اکوی رادار را به محصولات هواشناسی تبدیل می‌کند. در حقیقت رادارها در شناسایی پدیده خردمقیاس کمک می‌کنند.

 

فناوری‌های نوین | خدمات و کاربردها |

نظر شما
اخبار مرتبط

انهدام سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا در مدار

1395/09/07
سومین ماهواره هواشناسی نیروی هوایی آمریکا که بیش از ۲۰ سال پیش به مدار پرتاب شده بود، منهدم شد. مقامات نیروی هوایی آمریکا پس از آنکه متوجه شدند شیء دیگری در کنار این ماهواره ۲۲ ساله به‌نام...

پرتاب 8 ماهواره هواشناسی از هوا به فضا

1395/09/25
هشت مینی‌ماهواره هواشناسی پیشرفته موسوم به سامانه جهانی مکان‌یابی ماهواره‌ای توفان، دوشنبه 22 آذر 1395 از آمریکا به فضا پرتاب شد. ماموریت این ماهواره‌ها پیش‌بینی و مکان‌یابی دقیق توفان‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.