1396/10/02

با ماهواره‌ساز بزرگ روسی آشنا شوید

شرکت «سیستم‌های اطلاعات ماهواره‌ای رشتنف» در سال ۲۰۰۸ بر پایه واحد سازمانی «انجمن علمی-تولید مکانیک کاربردی رشتنف» بنا نهاده شد که از قریب نیم‌قرن قبل درزمینه ساخت، تولید و توسعه ماهواره‌های ارتباطی ، مخابراتی، ناوبری و زمین‌شناسی در روسیه فعالیت داشت و بیش از نیمی ماهواره شوروی سابق و روسیه فعلی...
با ماهواره‌ساز بزرگ روسی آشنا شوید

سیروس برزو: شرکت «سامانه‌های اطلاعات ماهواره‌ای رشتنف (Information Satellite Systems Reshetnev)» در سال ۲۰۰۸ بر پایه واحد سازمانی «انجمن علمی-تولید مکانیک کاربردی رشتنف»  بنانهاده شد که از قریب نیم قرن قبل درزمینهٔ  ساخت، تولید و توسعه ماهواره‌های ارتباطی، مخابراتی، ناوبری و زمین‌شناسی در روسیه فعالیت داشت و بیش از نیمی ماهواره شوروی سابق و روسیه فعلی را محصولات این شرکت می‌توان دانست.
تاریخچه تأسیس این شرکت به ۴ ژوئن ۱۹۵۹ بازمی‌گردد که به دستور کمیته دولتی فناوری‌های دفاعی، شعبه شماره ۲  دفتر طراحی شماره-۱ با مشارکت موسسه تحقیقاتی مسکو راه‌اندازی شد. این شعبه زیر نظر «میخاییل رزیتنیوف» در شهر سری- نظامی کراسنویارسک-۲۶ آن زمان که در منطقه کراسنویارسک واقع شده بود و در حال حاضر شهر ژلزنوگورسک نامیده می‌شود قرار داشت. از سال ۱۹۶۱، این شرکت در اسناد رسمی دولتی با کد "دفتر طراحی شماره ۱۰" نام‌گذاری گردید.
در نوامبر سال ۱۹۶۲ ۱ گروه طراح جوان از دفتر طراحی شماره ۵۸۶  «میخاییل یانگل»، پروژه‌ای برای ایجاد ۱ موشک سبک را در دست گرفتند. در سال ۱۹۶۴، این گروه توانستند موشک‌های بالستیک آر-۱۴ را بسازند  که جهانیان آن را بانام «کاسموس»  و در ماه اوت همان سال نخستین محموله خود را در مدار قرار داد.
این تشکیلات طی سال‌های بعد با تفکیک یا الحاق دفاتر طراحی و مؤسسات مختلف نام‌های متفاوتی به خود گرفت که درنهایت از ۳ مارس ۲۰۰۸، با حکم «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه  نام شرکت دولتی سهامی عام «سامانه‌های اطلاعات ماهواره‌ای رشتنف»  بر آن گذاشته شد و نیکولای تستویدوف به‌عنوان طراح و مدیرکل منصوب گردید.
این شرکت طی سال‌های دهه ۱۹۶۰ تاکنون در طراحی و ساخت ماهواره‌هایی مانند استرلا-۱، مولنیا ۱، رادوگا، اکران، گوریزونت، گلوناس، اکسپرس، گانتس، یامال همچنین بیش از ۴۰ نوع وسایل نقلیه فضایی و آنتن، همچنین حدود ۱۲۰۰ سامانه نظامی فضایی و غیرنظامی سهم اساسی داشته است. همین خدمات ارزنده باعث شد که در دوران شوروی موفق به دریافت مدال لنین (۱۹۷۴) و مدال کار پرچم سرخ (۱۹۸۱) شود.
بعد از فروپاشی شوروی و علیرغم افت‌وخیزهای بسیار در تشکیلات دولتی، در دهه ۱۹۹۰، این شرکت توانست توانایی علمی و تولید خود را حفظ کند. اما از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵، میزان توانایی‌های این شرکت به‌تدریج افزایش یافت.
استراتژی توسعه صنعت موشک فضایی روسیه طی سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۱۵، ایجاد ۱ شرکت واحد درزمینهٔ طراحی و ساخت ماهواره‌ای را می‌طلبید به‌این‌ترتیب بر پایه این راهبرد چند شرکت مختلف روسیه که درزمینهٔ زاویه‌های مختلف صنایع فضایی کار می‌کردند مانند پالیوس، کوانت، کوانتم، بنا به صلاحدید دولت در ۲۰۰۸ باهم ادغام شدند و ۱ تعاونی واحد برای ایجاد فناوری فضایی را به‌وجود آوردند که شرکت «سامانه‌های اطلاعات ماهواره‌ای رشتنف»  نام گرفت.
این شرکت اینک دارای شرکای خارجی مانند آلکاتل فضایی (فرانسه)، آستریوم (فرانسه، آلمان)، ان.ای ۳۰ و ان.تی. اسپیس (ژاپن)، موبایل / تالس آلنیا اسپیس (فرانسه)  و غیره است.
«سامانه‌های اطلاعات ماهواره‌ای رشتنف»، با گردش مالی حدود ۴۰ میلیارد روبلی و بیش از ۸۰۰۰ کارمندان، اعم از کارگران فنی تا متخصصان دارای درجه فوق تخصص و دکترای علوم فنی، یکی از فعال‌ترین شرکت‌های علمی-فنی روسیه درزمینهٔ توسعه صنعت و تولید فناوری فضایی ماهواره‌های مختلف هدف و سامانه‌های ارتباطی زمینی بشمار می‌رود.با ماهواره‌ساز بزرگ روسی آشنا شوید

با ماهواره‌ساز بزرگ روسی آشنا شوید

با ماهواره‌ساز بزرگ روسی آشنا شوید

با ماهواره‌ساز بزرگ روسی آشنا شوید

با ماهواره‌ساز بزرگ روسی آشنا شوید

 

 

مخابرات ماهواره‌ای | نظارت بر زمین | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مروری بر مهمترین شرکت‌کنندگان رویداد بزرگ فعالان فضایی اروپا

1396/08/03
نمایشگاه و مجمع گفتگوی فناوریهای فضایی اروپا معروف به اسپیس تک (Space Tech Expo) که ‌هم‌اکنون در شهر برمن آلمان در حال برگزاری است، با توجه به حضور حمایت‌کنندگان و شرکت‌کنندگان مهمی همچون...

معرفی اتحادیه بزرگ شرکت‌های روسی در صنعت موشکی و فناوری فضایی

1396/08/04
اتحادیه موشکی و فناوری فضایی مجموعه‌ای از شرکت‌های مختلف روسی برای توسعه، تولید و تعمیر فناوری موشکی و فضایی است که در سال 2014 بر اساس فرمان رئیس‌جمهور روسیه بر پایه موسسه" تحقیقات علمی...

مرکز تحقیقاتی-صنعتی فضایی خرونیچف

1396/08/27
مرکز دولتی تحقیقاتی-صنعتی خرونیچف که درزمینه تولیدهای صنعتی فضایی اشتغال دارد در تاریخ 7 ژوئن سال 1997 از به هم پیوستن کارخانه ماشین‌سازی خرونیچف و دفتر طراحی سالیوت که قبلاً درزمینهٔ ساخت...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.