1396/07/08

نگاهی به فناوری پاکستانی«بدر یک»، اولین ماهواره جهان اسلام + فیلم و تصاویر

آزمایش موفقیت آمیز پرتاب «بدر یک» به فضا در سال ۱۹۹۰ پاکستان را تبدیل به اولین کشور اسلامی کرد که از فناوری ماهواره بومی استفاده کرده است.
نگاهی به فناوری پاکستانی«بدر یک»، اولین ماهواره جهان اسلام + فیلم و تصاویر

 آزمایش موفقیت آمیز پرتاب «بدر یک» به فضا در سال ۱۹۹۰ پاکستان را تبدیل به اولین کشور اسلامی کرد که از فناوری ماهواره بومی استفاده کرده است.
پس از پایان جنگ هند و پاکستان دو کشور به ضرورت وجود ماهواره و اطلاعات دست اول از تحرکات دشمن پی برده بودند، هند که در جنگ با پاکستان به آمریکا تکیه کرده بود در نبرد کرگیل به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و کمک ماهواره‌ای این کشور پی برده بود از این رو در صدد داشتن ماهواره‌های بومی بود.
پاکستان نیز به لطف تنها شدن و تکیه به نیروهای بومی خود خیلی زود توانست نخستین کشور اسلامی باشد که ماهواره به فضا پرتاب می‌کند.

 

نگاهی به فناوری پاکستانی«بدر یک»، اولین ماهواره جهان اسلام + فیلم و تصاویر

«بدر1» نام این ماهواره 52 کیلویی بود که با کمک یک موشک به فضا پرتاب شد. این اتفاق در دهه 90 میلادی رخ داد.
تمامی مراحل طراحی تولید و در کل تکنولوژی این ماهواره کاملا بومی و توسط متخصصین پاکستانی انجام شده بود که آزمایشی موفقیت‌آمیز را در پی داشت.
ماهوارهها به سه دسته «علمی» «نظامی» و «علمی و نظامی» تقسیم می‌شوند . این ماهواره «علمی و نظامی» به حساب می‌آمد و کاربردی دو منظوره داشت.

 

نگاهی به فناوری پاکستانی«بدر یک»، اولین ماهواره جهان اسلام + فیلم و تصاویر

متخصصین پاکستانی در 16جولای سال 1990 «بدر1» را به فضا پرتاب کردند و موشک این ماهواره را در ساعت 5 و 50 دقیقه بامداد در جو زمین رها کرد جایی که به صورت مستقیم بالای سر فیلیپین و تایوان قرار داشت.
دانشمندانی که در لاهور و کراچی منتظر تصاویر این ماهواره بودند موفق شدند در ساعت 7 و 15 دقیقه اولین رصد را توسط «بدر1» انجام دهند.

نگاهی به فناوری پاکستانی«بدر یک»، اولین ماهواره جهان اسلام + فیلم و تصاویر

دامنه ارتفاع ماهواره از سطح زمین بین 211کیلومتر تا 992کیلومتر بوده و با سرعت بالای خود هر 98 دقیقه یک بار گرد زمین می‌گشت.
بدر یک طراحی خاصی شبیه «اسپونتیک روسی» داشت و با انرژی خورشیدی کار می‌کرد، این ماهواره امیدهای زیادی برای دانشمندان پاکستانی روشن کرد و باعث قدم‌های محکم بعدی شد.
این ماهواره به مدت 34 روز ماموریت خود را به درستی انجام داد و با پایان ماموریت در فضا از بین رفت.
باید به ذهن داشته باشیم که در حاضر «جی پی اس» آمریکا با 32 ماهواره بزرگترین مجموعه جهان است و پس از آن «بیدو» که مجموعه ماهواره های چینی می باشد و همچنین «گالیلیو» که متعلق به اتحادیه اروپا می باشد قرار دارند. پاکستان جزو هفت کشور نخست جهان در فناوری ماهواره است.

نظارت بر زمین | آموزش و سرگرمی | چندرسانه‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

پاکستان سال 2018 از چین ماهواره تصویربرداری می¬گیرد

1395/09/11
شرکت سهامی China Great Wall پس از اعلام حضور در بازار ماهواره¬های سنجش از دور خاورمیانه از ساخت یک ماهواره سنجش از دور برای پاکستان خبر داد که در سال 2018 پرتاب خواهد شد.این شرکت تنها شرکت...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.