1396/06/27

مسابقه فضایی روسکاسموس به یاد فضانورد قهرمان روسیه

سازمان فضایی روسیه روسکاسموس امسال مسابقه ای فضایی را به یاد فضانورد الکساندر سریبروف برپا کرد. هدف این مسابقه، ترویج زاویه های مختلف فضانوردی از جمله فناوری فضایی، علوم طبیعی و علوم زمینی است. مخاطب این مسابقه دانش آموزان 12 تا 18 ساله هستند.
مسابقه فضایی روسکاسموس به یاد فضانورد قهرمان روسیه

سیروس برزو : سازمان فضایی روسیه روسکاسموس امسال مسابقه ای فضایی را به یاد فضانورد الکساندر سریبروف برپا کرد. هدف این مسابقه، ترویج زاویه های مختلف فضانوردی از جمله فناوری فضایی، علوم طبیعی و علوم زمینی است. مخاطب این مسابقه دانش آموزان 12 تا 18 ساله هستند. موضوعات مسابقه عبارتند از:
موشک های مدل قابل پرواز، مبانی فن آوری ها و نرم افزارهای پیشرفته برای مدل سازی موشک، پروژه های موشک و فناوری فضایی آینده، فناوری موشک و فضا گذشته و حال (مدل های قابل پرواز و ماکت ها)، سیستم های موشکی - فضایی و فناوری های فضایی، اطلاعات و برنامه نویسی، رباتیک و الکترونیک، آزمایش های فضایی و زمین: نتایج و ایده های جدید، تحقیق و توسعه در تاریخ فضانوردی، زیست شناسی کیهانی، روانشناسی و پزشکی، ستاره شناسی، اخترفیزیک و خطر سیارک ها، محیط زیست و فضانوردی، پشتیبانی متدولوژی آموزش فضایی.
سنت برگزاری مسابقات فضانوردی از سال 1971 در مرکز آموزشی فضانوردان ایجاد شد. بعد از فروپاشی شوروی از سال 1992 به دلیل مشکلات مالی رو به رشد روسیه برگزاری مسابقه به حالت تعلیق درآمد. اما چند سال بعد به لطف الکساندر سریبروف فضانورد قهرمان اتحاد جماهیر شوروی مسئول "اتحادیه جوانان علاقمند به هوا و فضا" مجددا احیا شد.
الکساندر سریبروف تا پایان عمرش در زمینه ترویج فضانوردی تلاش کرد. وی متاسفانه در جریان آخرین ماموریت فضائیش در سال 1994 دچار نوعی مسمومیت شد که در سال های آخر عمر چندین بار تحت عمل جراحی ریه قرار گرفت اما بالاخره در نوامبر 2013 درگذشت.


آموزش و سرگرمی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مصاحبه اختصاصی با الکساندر ایوانچنکف مهندس برجسته انرگیا و فضانورد کهنه کار روسکاسموس

1396/06/29
الکساندر ایوانچنکف روز 28 سپتامبر 1940 در روستای ایوانیتوکا از استان مسکو روسیه به دنیا آمد. پدرش را در جنگ جهانی دوم از دست داد و 7 ساله بود که مادرش مرد و خواهرش سرپرستی او را بر عهده...

پربازدیدکننده ترین خبر

پاسخ به شبهات فضایی؛ می گویند سفر به فضا در روحیه فضانوردان تاثیر می‌گذارد این صحت دارد ؟

بله، بیشتر کیهان‌نوردان و شاید بتوان گفت در همه آن‌ها تغییر و تحولات عجیبی به‌وجود می آورد که نمی‌شود دلیل آن‌ را تشریح کرد. الکساندر بالاندین می گوید: «من قبل از سفر به فضا به طبیعت کمتر علاقمند بودم. از شهرها و نشانه‌های توسعه صنعتی خوشم می‌آمد. به یاد ندارم که تمایلی به شعر و هنر داشته باشم. اما در زمان سفرم به مجتمع مداری میر، رفته رفته متوجه تغییری در روحیه‌ام شدم. دیدم دوست دارم نقاشی بکشم و شعر بگویم. جالب آن که توانایی این کار را هم در خودم یافتم. من در اوقات فراغتم شروع کردم به کشیدن نقاشی و گفتن شعر. گرچه هنوز آن‌ها را چاپ نکرده‌ام اما این مجموعه برایم بسیار عزیز است. در بازگشت به زمین متوجه شدم بر روی این سرزمین مادری، چیز های زیبا و جالبی وجود دارد که من قبل از سفر آن‌ها را نمی‌دیدم. من امروز وقتی به جنگل و صحرا می‌روم خیلی دقت می‌کنم که گلی را لگد نکنم. درختان ، رودخانه‌ها، گل‌ها و پروانه‌ها برایم زیبایی عجیبی پیدا کرده‌اند که قبلا آن را نمی‌دیدم. همان طور که گفتم تقریبا همه دوستانی که من می‌شناسم و بعد از سفر به فضا تغییر روحیه پیدا کرده‌اند و نگاهشان به زندگی عوض شده است.»