1396/06/22

برنامه‌ریزی ناسا برای آوردن نمونه سنگ‌های مریخی به زمین

ناسا برای انجام نخستین ماموریت آوردن نمونه از مریخ آماده می‌شود. ماموریتی که در آن قرار است کاوشگری رباتیک روی این سیاره فرود بیاید و از اطراف خود مقداری خاک و سنگ مریخ را جمع‌آوری کرده و به زمین بیاورد. نمونه‌های جمع‌آوری‌شده، در آزمایشگاه‌های پیشرفته زمینی تجزیه و تحلیل می‌شوند و می‌تواند اطلاعات...
 برنامه‌ریزی ناسا برای آوردن نمونه سنگ‌های مریخی به زمین

 ناسا برای انجام نخستین ماموریت آوردن نمونه از مریخ آماده می‌شود. ماموریتی که در آن قرار است کاوشگری رباتیک روی این سیاره فرود بیاید و از اطراف خود مقداری خاک و سنگ مریخ را جمع‌آوری کرده و به زمین بیاورد. نمونه‌های جمع‌آوری‌شده، در آزمایشگاه‌های پیشرفته زمینی تجزیه و تحلیل می‌شوند و می‌تواند اطلاعات ارزشمندی از مریخ و آنچه بر آن گذشته است، در اختیار دانشمندان قرار دهد.

اما این همه ماجرا نیست. بلکه ماموریت آوردن نمونه از مریخ، بخش مهمی از طرح بزرگ اعزام انسان به سیاره سرخ است. ما در نیم قرن گذشته بیش از 50 کاوشگر راهی مریخ کرده‌ایم و بخوبی می‌دانیم چگونه باید به مریخ سفر کرد. اما هنوز بدرستی نمی‌دانیم چگونه باید از مریخ به زمین برگردیم. به همین علت در قالب ماموریت آوردن نمونه از مریخ، قرار است مهندسان فناوری‌های لازم برای سفر از مریخ به زمین را آزمایش کنند. فناوری‌هایی که برای برنامه اعزام انسان به مریخ بسیار حیاتی هستند. زیرا کاملا مشخص است باید بتوانیم فضانوردانی که به این سیاره می‌فرستیم را به زمین برگردانیم!

سازمان فضایی آمریکا سال‌هاست در حال بررسی چگونگی انجام ماموریت آوردن نمونه از مریخ است. این سازمان به تازگی اعلام کرده تا سال 1399/ 2020 مرحله مطالعاتی این ماموریت را به اتمام می‌رساند و در نظر دارد در سال 1405/ 2026 کاوشگری برای آوردن نمونه از مریخ را به فضا پرتاب کند.

اما تا آن سال ماموریت بسیاری از کاوشگرهای مدارگردی که اکنون به دور مریخ می‌گردند، به پایان می‌رسد. در این سال‌ها معمولا از کاوشگرهای مدارگرد مریخی، علاوه بر انجام ماموریت‌های علمی، به عنوان یک ایستگاه میانی برای روان کردن ارتباطات بین مریخ‌نوردها و زمین استفاده می‌شود. به همین علت ناسا باید در زمان ماموریت آوردن نمونه از مریخ، دست‌کم یک کاوشگر فعال و عملیاتی در مدار مریخ داشته باشد تا بتواند ارتباط بین ربات نمونه‌بردار در سطح مریخ و زمین را تسهیل کند. از طرفی ناسا برای انجام ماموریت آوردن نمونه از مریخ باید مقدماتی را فراهم و برخی فناوری‌های لازم در این خصوص را توسعه داده و بخشی از این ماموریت را تمرین کند. به همین علت مهندسان پیشنهاد کرده‌اند در یکی از ربات‌های سطح‌نوردی که قرار است در سال 1399/ 2020 یا 1401/ 2022 به مریخ پرتاب شود، محموله‌ای بازگشتی تعبیه شود. این محموله قرار نیست به زمین بازگردد؛ بلکه باید بتواند از روی مریخ بلند شده و پس از عبور از جو آن، وارد مدار شود. طی این عملیات مهندسان می‌توانند چگونگی پرتاب یک سامانه از سطح مریخ و ورود آن به مدار را بخوبی بررسی کنند. مهندسان تجربه‌های حاصل از این عملیات را در ماموریتی به کار می‌گیرند که در سال 1405/ 2026 انجام می‌شود.

کارشناسان تخمین می‌زنند ماموریت آوردن نمونه از مریخ، گران‌ترین ماموریت فضایی در این سیاره خواهد بود و بودجه‌ای چند میلیارد دلاری نیاز دارد. تاکنون مریخ‌نورد کیوریاسیتی با 5/2 میلیارد دلار هزینه (حدود 9725میلیارد تومان) گرانقیمت‌ترین ماموریت در سیاره سرخ بوده است.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سیستم‌ ایمنی بدن مانع از رسیدن انسان به مریخ می‌شود

1396/06/14
در حال حاضر با قابلیت‌های تکنولوژیکی قادر به ترک زمین هستیم، اما دانشمندان موانع دیگری برای استعمار دنیاهای جدید یعنی سیستم ایمنی بدن یافته‌اند. گروهی از دانشمندان در روسیه و کانادا تاثیر...

برنامه چین برای فرود در سمت دیگر ماه و مریخ تا سال 2020

1395/10/09
دولت چین به تنظیم برنامه فضایی خود برای پنج سال آینده پرداخته که فرود نرم در سوی دیگر ماه تا سال 2018 و پرتاب نخستین کاوشگر به مریخ تا 2020 از جمله گزینه‌های آن است. این کشور در گزارشی رسمی...

پربازدیدکننده ترین خبر

پاسخ به شبهات فضایی؛ می گویند سفر به فضا در روحیه فضانوردان تاثیر می‌گذارد این صحت دارد ؟

بله، بیشتر کیهان‌نوردان و شاید بتوان گفت در همه آن‌ها تغییر و تحولات عجیبی به‌وجود می آورد که نمی‌شود دلیل آن‌ را تشریح کرد. الکساندر بالاندین می گوید: «من قبل از سفر به فضا به طبیعت کمتر علاقمند بودم. از شهرها و نشانه‌های توسعه صنعتی خوشم می‌آمد. به یاد ندارم که تمایلی به شعر و هنر داشته باشم. اما در زمان سفرم به مجتمع مداری میر، رفته رفته متوجه تغییری در روحیه‌ام شدم. دیدم دوست دارم نقاشی بکشم و شعر بگویم. جالب آن که توانایی این کار را هم در خودم یافتم. من در اوقات فراغتم شروع کردم به کشیدن نقاشی و گفتن شعر. گرچه هنوز آن‌ها را چاپ نکرده‌ام اما این مجموعه برایم بسیار عزیز است. در بازگشت به زمین متوجه شدم بر روی این سرزمین مادری، چیز های زیبا و جالبی وجود دارد که من قبل از سفر آن‌ها را نمی‌دیدم. من امروز وقتی به جنگل و صحرا می‌روم خیلی دقت می‌کنم که گلی را لگد نکنم. درختان ، رودخانه‌ها، گل‌ها و پروانه‌ها برایم زیبایی عجیبی پیدا کرده‌اند که قبلا آن را نمی‌دیدم. همان طور که گفتم تقریبا همه دوستانی که من می‌شناسم و بعد از سفر به فضا تغییر روحیه پیدا کرده‌اند و نگاهشان به زندگی عوض شده است.»