1396/06/07

برنامه‌های قابل تامل برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

ماموریت‌های قابل توجهی برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی در حال جریان است. از جمله در بخش خصوصی، استارتاپ Astroscale سنگاپور در حال طراحی یک ماهواره حذف زباله فضایی است. برای شکار قطعات کوچک‌ زباله فضایی، این شرکت در نظر دارد یک ماهواره با نام ELSA-1 را پرتاب کنند که زباله‌ها را دنبال کرده و آن‌ها را به...
برنامه‌های قابل تامل برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

مأموریت‌های قابل‌توجهی برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی در جریان است. ازجمله در بخش خصوصی، استارتان Astroscale سنگاپور در حال طراحی یک ماهواره حذف زباله فضایی است. برای شکار قطعات کوچک‌ زباله فضایی، این شرکت در نظر دارد یک ماهواره بانام ELSA-1 را پرتاب کنند که زباله‌ها را دنبال کرده و آن‌ها را به هم می‌چسباند. گفتنی است، Astroscale در سال ۲۰۱۸ آغاز به کار خواهد کرد.
زباله‌ها، این بار در فضا
زباله‌های فضایی که تعدادشان رو به افزایش است، خطری جدی برای فضاپیماهای امروزی محسوب می‌شوند و به همین دلیل، بشر ناچار است هزینه گزافی را برای جبران اشتباهات گذشته بپردازد و نه‌تنها به چگونگی کاهش تولید زباله‌های فعلی فکر کند، بلکه باید از طریق آژانس‌های فضایی برای رصد و جمع‌آوری زباله‌هایی که قبلاً تولید کرده نیز اقدام کند. هم‌اکنون نه‌تنها آژانس‌های فضایی بلکه برخی از شرکت‌ها نیز در حال اقدام برای تمیز کردن این زباله‌ها هستند. برخی مأموریت‌ها بر ماهواره‌های مرده تمرکز کرده و در نظر دارند آن‌ها را با بازوهای رباتیک بگیرند. سایرین در نظر دارند قطعات کوچک‌تر را با لیزر از بین برده و یا با چسب به یکدیگر بچسبانند. این تلاشی است تا مدار پایین زمین یعنی فاصله ۱۲۰۰ مایلی از سطح آن قابل‌استفاده باشد.
مدار پایین زمین قطعاً شلوغ است. در حال حاضر حدود ۷۸۰ ماهواره در این منطقه از اواسط ۲۰۱۶ وجود دارد که بیشتر آن‌ها برنامه‌ریزی طولانی‌مدت دارند. ماهواره‌ها، منطقه‌ای را با حدود ۵۰۰،۰۰۰ قطعه زباله نیم اینچی و بزرگ‌تر در اشتراک دارند. تراشه‌های رنگ، قطعات ماهواره‌های منفجرشده، بخش‌های رهاشده موشک‌ها، و موارد دیگر در این مناطق قرار دارند. ازآنجاکه همه‌چیز با سرعت هزاران مایل بر ساعت حرکت می‌کند، برخورد یک گیره کاغذ با یک ماهواره می‌تواند انرژی بیش از برخورد گلوله‌ی یک مسلسل ایجاد کند. در ماه آوریل یک زباله در اندازه میکرومتر باعث ایجاد یک سوراخ در پنجره ISS شد.
مأموریت‌های زباله گیری در فضا
مأموریت‌هایی که در حال حاضر بر روی جمع‌آوری زباله‌های فضایی هستند، عبارت‌اند از "RemoveDebris" در بریتانیا؛ ماهواره تازه پرتاب‌شده "Kounoutori 6" ژاپن که ابزار آزمایشی گرفتن زباله Kounotori را حمل می‌کند؛ و  "e.Deorbit" از آژانس فضایی اروپا خواهد بود. حتی بخش خصوصی نیز در حال وارد شدن به این مسئله است، به‌طور مثال استارتاپ "Astroscale" سنگاپور در حال طراحی یک ماهواره حذف زباله فضایی است. RemoveDebris در سال ۲۰۱۷ پرتاب خواهد شد، درحالی‌که Astroscale در سال ۲۰۱۸ آغاز به کار خواهد کرد. پرواز e.Deorbit’ نیز برای سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی‌شده است.

 
منبع: space.com

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تکنولوژی "تجسس از آسمان برای مقابله با ذخیره سازی و دفن غیرقانونی زباله

1396/05/31
اولین آژانس اکتشاف فضایی در جهان، سرویس جدیدی را با استفاده از تکنولوژی های ماهواره ای برای شناسایی جرم های مربوط به دفن زباله ایجاد کرد. سرویس جدید به نام Waste from Space براساس یک مدل...

پربازدیدکننده ترین خبر

کنیا بدون داشتن آژانس فضایی، ماهواره به فضا پرتاب کرد

اولین ماهواره بومی کنیا در روز دوم آپریل سال جاری به وسیله پرتابگر فالکون ۹ (Falcon9) متعلق به شرکت اسپیس ایکس، از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد. این نانو ماهواره که 1KUNS-PF نام دارد، توسط تیمی از دانشگاه Nairobi و با همکاری دانشگاه Sapienza رم توسعه یافته است. این ماهواره که گفته می شود با همکاری ژاپن توسعه یافته است، برای نظارت بر روند کشاورزی و همچنین ارائه اطلاعاتی در مورد پیشرفت ساحلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که این امر گامی مثبت در راستای مدیریت خاک و شیوه های کشاورزی در کنیا محسوب می شود. این ماهواره با ابعاد ۱۰*۱۰ سانتی متر، هزینه ای در حدود ۱.۲میلیون دلار هزینه در بر داشته است که بخشی از آنرا آژانس تحقیقات فضایی ژاپن تامین نموده است. همه اینها درحالی اتاق افتاده است که کنیا هنوز دارای آژانس فضایی نمی باشد.