1396/06/07

برنامه‌های قابل تامل برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

ماموریت‌های قابل توجهی برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی در حال جریان است. از جمله در بخش خصوصی، استارتاپ Astroscale سنگاپور در حال طراحی یک ماهواره حذف زباله فضایی است. برای شکار قطعات کوچک‌ زباله فضایی، این شرکت در نظر دارد یک ماهواره با نام ELSA-1 را پرتاب کنند که زباله‌ها را دنبال کرده و آن‌ها را به...
برنامه‌های قابل تامل برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی

مأموریت‌های قابل‌توجهی برای جمع‌آوری زباله‌های فضایی در جریان است. ازجمله در بخش خصوصی، استارتان Astroscale سنگاپور در حال طراحی یک ماهواره حذف زباله فضایی است. برای شکار قطعات کوچک‌ زباله فضایی، این شرکت در نظر دارد یک ماهواره بانام ELSA-1 را پرتاب کنند که زباله‌ها را دنبال کرده و آن‌ها را به هم می‌چسباند. گفتنی است، Astroscale در سال ۲۰۱۸ آغاز به کار خواهد کرد.
زباله‌ها، این بار در فضا
زباله‌های فضایی که تعدادشان رو به افزایش است، خطری جدی برای فضاپیماهای امروزی محسوب می‌شوند و به همین دلیل، بشر ناچار است هزینه گزافی را برای جبران اشتباهات گذشته بپردازد و نه‌تنها به چگونگی کاهش تولید زباله‌های فعلی فکر کند، بلکه باید از طریق آژانس‌های فضایی برای رصد و جمع‌آوری زباله‌هایی که قبلاً تولید کرده نیز اقدام کند. هم‌اکنون نه‌تنها آژانس‌های فضایی بلکه برخی از شرکت‌ها نیز در حال اقدام برای تمیز کردن این زباله‌ها هستند. برخی مأموریت‌ها بر ماهواره‌های مرده تمرکز کرده و در نظر دارند آن‌ها را با بازوهای رباتیک بگیرند. سایرین در نظر دارند قطعات کوچک‌تر را با لیزر از بین برده و یا با چسب به یکدیگر بچسبانند. این تلاشی است تا مدار پایین زمین یعنی فاصله ۱۲۰۰ مایلی از سطح آن قابل‌استفاده باشد.
مدار پایین زمین قطعاً شلوغ است. در حال حاضر حدود ۷۸۰ ماهواره در این منطقه از اواسط ۲۰۱۶ وجود دارد که بیشتر آن‌ها برنامه‌ریزی طولانی‌مدت دارند. ماهواره‌ها، منطقه‌ای را با حدود ۵۰۰،۰۰۰ قطعه زباله نیم اینچی و بزرگ‌تر در اشتراک دارند. تراشه‌های رنگ، قطعات ماهواره‌های منفجرشده، بخش‌های رهاشده موشک‌ها، و موارد دیگر در این مناطق قرار دارند. ازآنجاکه همه‌چیز با سرعت هزاران مایل بر ساعت حرکت می‌کند، برخورد یک گیره کاغذ با یک ماهواره می‌تواند انرژی بیش از برخورد گلوله‌ی یک مسلسل ایجاد کند. در ماه آوریل یک زباله در اندازه میکرومتر باعث ایجاد یک سوراخ در پنجره ISS شد.
مأموریت‌های زباله گیری در فضا
مأموریت‌هایی که در حال حاضر بر روی جمع‌آوری زباله‌های فضایی هستند، عبارت‌اند از "RemoveDebris" در بریتانیا؛ ماهواره تازه پرتاب‌شده "Kounoutori 6" ژاپن که ابزار آزمایشی گرفتن زباله Kounotori را حمل می‌کند؛ و  "e.Deorbit" از آژانس فضایی اروپا خواهد بود. حتی بخش خصوصی نیز در حال وارد شدن به این مسئله است، به‌طور مثال استارتاپ "Astroscale" سنگاپور در حال طراحی یک ماهواره حذف زباله فضایی است. RemoveDebris در سال ۲۰۱۷ پرتاب خواهد شد، درحالی‌که Astroscale در سال ۲۰۱۸ آغاز به کار خواهد کرد. پرواز e.Deorbit’ نیز برای سال ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی‌شده است.

 
منبع: space.com

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تکنولوژی "تجسس از آسمان برای مقابله با ذخیره سازی و دفن غیرقانونی زباله

1396/05/31
اولین آژانس اکتشاف فضایی در جهان، سرویس جدیدی را با استفاده از تکنولوژی های ماهواره ای برای شناسایی جرم های مربوط به دفن زباله ایجاد کرد. سرویس جدید به نام Waste from Space براساس یک مدل...

پربازدیدکننده ترین خبر

ظرفیت نهفته بخش خصوصی در صادرات بالون‌های ارتفاع بالا منتظر توجه دولت

بالن‌های استراتوسفری امروزه به حدی توسعه یافته‌اند که در حال تبدیل شدن به رقبایی جدی برای ماهواره‌های مستقر در مدار نزدیک به زمین (LEO) می‌باشند. همچنین طبق گزارش‌های منتشر شده از سوی موسسات مطالعاتی بین‌المللی، خاورمیانه طی سال‌های آتی (مابین سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱) به دلیل بروز پدیده‌های اجتماعی متعدد، از بیشترین رشد بازار پرنده‌های سبک‌تر از هوا در جهان برخوردار است. چنین ظرفیتی با توجه به توانمندی‌ بخش خصوصی کشور و مزایای رقابتی ویژه سازنده ایرانی از جمله قیمت بسیار پایین‌تر و طراحی بر اساس شرایط اقلیمی خاص منطقه، فرصتی طلایی را برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان کشور در این بخش فراهم آورده است. اما این فرصت تنها زمانی قابل استفاده است که بخش خصوصی نوپا اما توانمند کشور که تا کنون با وجود موانع فراوان توانسته روی پای خود بایستد مورد توجه قرار گرفته و مورد پشتیبانی قرار گیرد.