1396/05/28

اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

در جریان راهپیمایی فضایی17 اوت 2017 یورچیخین و ریازانسکی کیهان نوردان ایستگاه فضایی بین المللی، پنج ماهواره کوچک در مدار قرار گرفتند. این ماهواره ها به وسیله ناو باربری بدون سرنشین پروگرس به ایستگاه فضایی بین المللی حمل شده بودند تا در جریان راهپیمایی فضانوردان به شکل دستی در فضا رها شوند. در میان آنها...
اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

سیروس برزو : در جریان راهپیمایی فضایی17 اوت 2017 یورچیخین و ریازانسکی کیهان نوردان ایستگاه فضایی بین المللی، پنج ماهواره کوچک در مدار قرار گرفتند. این ماهواره ها به وسیله ناو باربری بدون سرنشین پروگرس به ایستگاه فضایی بین المللی حمل شده بودند تا در جریان راهپیمایی فضانوردان به شکل دستی در فضا رها شوند. در میان آنها سه ماهواره دانشجویی نیز وجود داشت. سازندگان این ماهواره ها از جمله شرکت صنایع فناوری فضایی انرگیا اطلاعات جالبی را درباره این ماهواره ها منتشر کرده اند.
 ماهواره "تی.پی.یو-120" در دانشگاه پلی تکنیک تومسک با همکاری شرکت صنایع فناوری فضایی انرگیا و پژوهشگاه فیزیک و علم مواد ساخته شد. این اولین ماهواره کلاس کوبست روسیه بشمار می رود که با چاپگر سه بعدی ساخته شده است.
بطور معمول مدت زندگی فعال یک ماهواره از این نوع در مداری با ارتفاع حدود 400 کیلومتر 3 ماه است. اما به گفته کارشناسان انرگیا این ماهواره حدود یک سال و نیم در مدار فعالیت خواهد داشت و رادیوآماتور ها می توانند از طریق فرکانس رادیویی 25/437مگاهرتزبا آن ارتباط برقرار کنند.
دو ماهواره کوچک دیگر با نام های تانیوشا-1 و تانیوشا-2 ساخته شده توسط دانشجویان دانشگاه دولتی یوگوزاپاتنی کورسک با همکاری شرکت صنایع فناوری فضایی انرگیا نیز در این راهپیمایی در مدار قرار گرفتند. این دو ماهواره در چارچوب آزمایشی تحت عنوان "رادیوسکاف"  به فضا پرتاب شدند و شامل دستگاه های مختلف از جمله سامانه هایی برای انتقال داده ها، اندازه گیری چگالی خلاء  و غیره هستند که با استفاده از یک سامانه منحصر به فرد فعالیت می کند. این سامانه بوسیله دانشجویان دانشگاه دولتی یوگوزاپاتنی کورسک برای انجام آزمایش های پیچیده ای در فضای آزاد کیهانی طراحی و ساخته شده است. ماهواره ها که به افتخار شصتمین سالگرد پرتاب اسپوتنیک-1 نخستین ماهواره جهان همچنین یکصد و شصتمین سالگرد تولد کنستانتین ادواردویچ تسالکوفسکی ساخته شده اند به چهار زبان روسی، انگلیسی، اسپانیایی، چینی پیام های تبریک بر روی موج رادیویی 25/437 مگاهرتز پخش می کنند.
 علاوه بر آنها یک ماهواره کوچک که توسط شرکت روسی "سامانه های فضایی " ساخته شده بود در مدار قرار گرفت. این ماهواره که تی.ان.اس-2 نام دارد برای آزمایش سامانه های مرتبط در زمینه های ایجاد ارتباط از راه دور، ناوبری، نظارت بر زمان واقعی پدیده های طبیعی و دیگر شرایط اضطراری بکار خواهد رفت. ابعاد تی.ان.اس-2 تنها 20 در 65 سانتیمتر و وزن آن 8/4 کیلوگرم است. این تجهیزات بر روی یک سکوی لانه زنبوری نصب شده است که قاب آنرا تشکیل می دهد همچنین محل نصب باتری های خورشیدی ماهواره است. ارتباط و کنترل دستگاه های آن با استفاده از سامانه مخابرات ماهواره گلابال استار و یک کانال ارتباطی اضافی در محدوده وی.اچ.اف حفظ خواهد شد. اولین تی.ان.اس در روسیه را نیز شرکت "سامانه فضایی روسیه" ساخته بود و در سال 2006 با همین روش از ایستگاه فضایی بین المللی در فضا رها گردید. این ماهواره توانست با موفقیت برنامه آزمایشی پرواز را به اتمام برساند و طی ماموریت کوتاه مداری اش بیش از ده فناوری و ابزار جدید آزمایش شد. سامانه های کنترل فعالیت، جستجو و هدایت آن از روی سامانه نجات ماهواره ای کاسپار- سارست اقتباس شده بود. پس از این آزمایش ها، برخی از این تجهیزات در بخش فرودی ناو سرنشین روسی به کار گرفته شد. البته -2 طراحی پیشرفته و متفاوتی دارد. برق مورد نیاز خود را از یک سامانه ویژه شامل پانل های خورشیدی و باتری می گیرد. توان و امکانات رایانه ای آن افزایش یافته و برعکس سطح مصرف انرژی آن کاهش قابل توجهی پیدا کرده است.
بالاخره ماهواره "اسفرا" که آن نیز در جریان راهپیمایی تاریخ 17 اوت فضانوردان روسی در مدار قرار گرفت توسط انرگیا طراحی و ساخته شده است. چگونگی حرکت "اسفرا" در چارچوب یک آزمایشی فنی با نام " ویکتور-تی" در بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی صورت گرفت. ماهواره "اسفرا" چند ماه در مدار خواهد بود و داده های مربوط به حرکت آن و الگوریتم های مورد استفاده در محاسبه تراکم جوی و پیش بینی حرکت وسایل نقلیه فضایی در مدارهای کم ارتفاع زمین بررسی خواهد شد

اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

ماهواره اسفرا

 

اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

ماهواره تانیوشا

 

اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

ماهواره تانیوشا

 

اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

ماهواره تی.ان.اس-2

 

اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

ماهواره تی.ان.اس-2

 

اطلاعات جدید درباره ماهواره‌های دست پرتاب روسیه

ماهواره تی.پی.یو-120


Save

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

بایکونور آماده پرتاب ماهواره مخابراتی اسپانیایی

1396/05/25
ماهواره مخابراتی اسپانیایی با نام "آمازوناس-۵" تولید شده توسط "شرکت سیستم های فضایی لورال" آمریکا با یک هواپیمای غولپیکر آنتونف -۱۲۴ به بایکونور رسید. این ماهواره قراراست باموشک "پروتون-ام"...

شفاف‌ترین ماهواره جهان کار نکرد

1396/05/25
دانشمندان روسی بر خلاف ادعای پیشین خود اعلام کرده‌اند احتمالا بازتاباننده خورشیدی ماهواره "مایاک" این کشور در مدار زمین باز نشده است. ماهواره مایاک در تاریخ 14 ژوئیه(23 تیر) از پایگاه فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی – تجاری چه وقت به فضا پرتاب شد؟

نخستین ماهواره‌ای که به عنوان یک ماهواره مخابراتی-تجاری در مدار ۳۶هزار کیلومتری زمین قرار گرفت ارلی برد (Early bird) نام داشت و بعدها به « اینتلست-۱ (Intelsat-1) معروف شد. این ماهواره ۳۹کیلوگرمی به شکل استوانه ای به قطر ۷۲سانتی متر و ارتفاع ۵۹سانتی متر ساخته شده بود. ارلی برد در ۲۸ژوئیه ۱۹۶۵ از کیپ کاناورال با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) به فضا پرتاب شد. این سفینه توانایی رله یک کانال تلویزیونی و ۲۴۰کانال تلفن داشت. ارلی برد حدود یک سال و نیم به فعالیت ادامه داد.