1396/03/17

در این وبسایت پدیده‌های طبیعی را از فضا ببینید

EOSnap وبسایت جالبیست که به نمایش تصاویر سنجش از دور پدیده‌های طبیعی می‌پردازد. در این وبسایت شما می‌توانید تصاویر تهیه شده توسط ماهواره‌های سنجشی را به صورت متحرک مشاهده کنید (تقریبا شبیه تصاویری که در اخبار هواشناسی تلویزیون دیده می‌شوند!) تصاویر سایت EOSnap با توجه به نوع پدیده‌های طبیعی دسته‌بندی...
در این وبسایت پدیده‌های طبیعی را از فضا ببینید

EOSnap وبسایت جالبیست که به نمایش تصاویر سنجش از دور پدیده‌های طبیعی می‌پردازد. در این وبسایت شما می‌توانید تصاویر تهیه شده توسط ماهواره‌های سنجشی را به صورت متحرک مشاهده کنید (تقریبا شبیه تصاویری که در اخبار هواشناسی تلویزیون دیده می‌شوند!)

لوکا ملانو (Luca Mellano) موسس این سایت می‌گوید: «قبل از به وجود آوردن سایت  EOSnap ما بیش از 13 سال در زمینه‌ی سنجش از دور زمین تجربه کسب کرده‌ایم. هدف از طراحی این وبسایت این است که پنجره‌ی کوچکی رو به زیبایی‌های سیاره‌مان باز کنیم و آگاهی عمومی را نسبت به پدیده‌های طبیعی افزایش دهیم».

تصاویر سایت EOSnap با توجه به نوع پدیده‌های طبیعی دسته‌بندی شده‌اند. این دسته‌بندی که پس از ورود به سایت در سمت چپ صفحه قابل مشاهده است عبارت است از: سیل، زلزله، دریاچه‌ها، رودها، کوهستان‌ها، آتش، یخچال‌های طبیعی، آتش‌نشان‌ها و حتی الگوی تغییرات آب‌وهوایی.

پس از انتخاب یکی از دسته‌ها، مطالب مرتبط با آن موضوع به ترتیب تاریخ رخداد مشاهده می‌شوند. برای مثال با کلیک کردن بر این لینک می‌توانید مطالب وبسایت مرتبط با ابرها را مشاهده کنید. پس از انتخاب یک مطلب، مطابق شکل زیر با دو تصویر مواجه می‌گردید که یکی از آنها نشان‌دهنده‌ی پدیده‌ی مورد نظر و دیگری نمایانگر موقعیت جغرافیایی منطقه‌ی تصویربرداری می‌باشند. برای مثال تصویر زیر الگوی ابرها را بر فراز کیپ ورد و جزایر قناری در نوزدهم ژوئن 2013 نشان می‌دهد.

در این وبسایت پدیده‌های طبیعی را از فضا ببینید

در هرکدام از مطالب وبسایت، علاوه بر تصاویر ماهواره‌ای یادداشت کوتاهی نیز به چشم می‌خورد که به تحلیل پدیده‌ی نشان‌داده شده می‌پردازد و در مواردی که تصاویر متعلق به فجایای طبیعی باشد می‌توان آمار مربوط به خسارات و تلفات را نیز در این قسمت مشاهده کرد.

نکته‌ای که احتمالا ناراحت کننده به نظر می‌رسد این است که با جستجوی کلمه‌ی ایران در سایت EOSnap اکثر مطالبی که مشاهده خواهید کرد یا مربوط به ریزگردهاییست که جنوب و غرب کشور را تحت تاثیر قرار داده‌اند و یا نمایانگر روند خشک شدن دریاچه‌ی ارومیه می‌باشند.

وبسایت EOSnap نزدیک به دو سال است که با مطالب جدید بروزرسانی نشده اما آخرین پروژه‌ی آن که به نظر ناتمام باقی مانده است، قسمت موزاییک است. در این بخش تصاویر تهیه شده از یک منطقه‌ی وسیع که می‌تواند یک کشور باشد یا تمامی کره‌ی زمین، همچون موزاییک به یکدیگر متصل شده و یک نقشه‌ی بزرگ را تشکیل داده‌اند. این نقشه‌ها با کیفیت‌های مختلف برای دانلود در دسترس هستند اما همانطور که گفته شد تعداد آنها محدود است.

در نهایت می‌توان EOSnap را یک وبسایت مفید در زمینه‌ی نجش از دور و برای مطالعه‌ی شرایط اقلیمی کره‌ی زمین دانست که سر زدن به آن خالی از لطف نیست.

نظارت بر زمین | معرفی وبسایت |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

نام خود را تا آفتاب بالا ببرید!

دوست دارید اسم‌تان تا خورشید یا نزدیکی خورشید به فضا برود؟ برای این کار فقط تا هفتم اردیبهشت ۹۷ وقت دارید. ناسا (NASA) قرار است اوایل تابستان امسال کاوشگری به نام پارکر (Parker Solar Probe) را به فضا پرتاب کند. پارکر پس از سفری شش ساله و انجام مانورهای مداری بسیار پیچیده در اعماق فضا، در واپسین روزهای پاییز ۱۴۰۳ در مدار خورشید قرار می‌گیرد. فاصله این کاوشگر تا خورشید تنها شش میلیون کیلومتر خواهد بود. این فاصله حدود ده برابر نزدیک‌تر از فاصله سیاره عطارد تا خورشید است! حال مدیران این ماموریت فضایی پیشتازانه از تمام علاقه‌مندان در سراسر جهان دعوت کرده‌اند، نام خود را در وبگاه اینترنتی کاوشگر فضایی پارکر ثبت کنند. تمام اسامی در یک لوح ذخیره شده و همراه کاوشگر پارکر به فضا پرتاب می‌شوند. برای ارسال نام خود به فضا با کاوشگر پارکر کافی است این نشانی را در مرورگر رایانه یا گوشی تلفن همراهتان وارد کنید. در فرم موجود در این صفحه، نام و نام خانوادگی خود را همراه ایمیل‌تان وارد کنید. پس از دقایقی گواهینامه‌ای به نشانه تائید ثبت‌نام شما به ایمیلی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود. این گواهینامه شماره سریال اختصاصی دارد و می‌توانید آن را چاپ کنید و به یادگار نگه دارید.