1396/03/17

در این وبسایت پدیده‌های طبیعی را از فضا ببینید

EOSnap وبسایت جالبیست که به نمایش تصاویر سنجش از دور پدیده‌های طبیعی می‌پردازد. در این وبسایت شما می‌توانید تصاویر تهیه شده توسط ماهواره‌های سنجشی را به صورت متحرک مشاهده کنید (تقریبا شبیه تصاویری که در اخبار هواشناسی تلویزیون دیده می‌شوند!) تصاویر سایت EOSnap با توجه به نوع پدیده‌های طبیعی دسته‌بندی...
در این وبسایت پدیده‌های طبیعی را از فضا ببینید

EOSnap وبسایت جالبیست که به نمایش تصاویر سنجش از دور پدیده‌های طبیعی می‌پردازد. در این وبسایت شما می‌توانید تصاویر تهیه شده توسط ماهواره‌های سنجشی را به صورت متحرک مشاهده کنید (تقریبا شبیه تصاویری که در اخبار هواشناسی تلویزیون دیده می‌شوند!)

لوکا ملانو (Luca Mellano) موسس این سایت می‌گوید: «قبل از به وجود آوردن سایت  EOSnap ما بیش از 13 سال در زمینه‌ی سنجش از دور زمین تجربه کسب کرده‌ایم. هدف از طراحی این وبسایت این است که پنجره‌ی کوچکی رو به زیبایی‌های سیاره‌مان باز کنیم و آگاهی عمومی را نسبت به پدیده‌های طبیعی افزایش دهیم».

تصاویر سایت EOSnap با توجه به نوع پدیده‌های طبیعی دسته‌بندی شده‌اند. این دسته‌بندی که پس از ورود به سایت در سمت چپ صفحه قابل مشاهده است عبارت است از: سیل، زلزله، دریاچه‌ها، رودها، کوهستان‌ها، آتش، یخچال‌های طبیعی، آتش‌نشان‌ها و حتی الگوی تغییرات آب‌وهوایی.

پس از انتخاب یکی از دسته‌ها، مطالب مرتبط با آن موضوع به ترتیب تاریخ رخداد مشاهده می‌شوند. برای مثال با کلیک کردن بر این لینک می‌توانید مطالب وبسایت مرتبط با ابرها را مشاهده کنید. پس از انتخاب یک مطلب، مطابق شکل زیر با دو تصویر مواجه می‌گردید که یکی از آنها نشان‌دهنده‌ی پدیده‌ی مورد نظر و دیگری نمایانگر موقعیت جغرافیایی منطقه‌ی تصویربرداری می‌باشند. برای مثال تصویر زیر الگوی ابرها را بر فراز کیپ ورد و جزایر قناری در نوزدهم ژوئن 2013 نشان می‌دهد.

در این وبسایت پدیده‌های طبیعی را از فضا ببینید

در هرکدام از مطالب وبسایت، علاوه بر تصاویر ماهواره‌ای یادداشت کوتاهی نیز به چشم می‌خورد که به تحلیل پدیده‌ی نشان‌داده شده می‌پردازد و در مواردی که تصاویر متعلق به فجایای طبیعی باشد می‌توان آمار مربوط به خسارات و تلفات را نیز در این قسمت مشاهده کرد.

نکته‌ای که احتمالا ناراحت کننده به نظر می‌رسد این است که با جستجوی کلمه‌ی ایران در سایت EOSnap اکثر مطالبی که مشاهده خواهید کرد یا مربوط به ریزگردهاییست که جنوب و غرب کشور را تحت تاثیر قرار داده‌اند و یا نمایانگر روند خشک شدن دریاچه‌ی ارومیه می‌باشند.

وبسایت EOSnap نزدیک به دو سال است که با مطالب جدید بروزرسانی نشده اما آخرین پروژه‌ی آن که به نظر ناتمام باقی مانده است، قسمت موزاییک است. در این بخش تصاویر تهیه شده از یک منطقه‌ی وسیع که می‌تواند یک کشور باشد یا تمامی کره‌ی زمین، همچون موزاییک به یکدیگر متصل شده و یک نقشه‌ی بزرگ را تشکیل داده‌اند. این نقشه‌ها با کیفیت‌های مختلف برای دانلود در دسترس هستند اما همانطور که گفته شد تعداد آنها محدود است.

در نهایت می‌توان EOSnap را یک وبسایت مفید در زمینه‌ی نجش از دور و برای مطالعه‌ی شرایط اقلیمی کره‌ی زمین دانست که سر زدن به آن خالی از لطف نیست.

نظارت بر زمین | معرفی وبسایت |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.