1400/01/16

استارت‌آپ اوکراینی فضاپیمایی را برای خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها در مدار توسعه می‌دهد

استارت‌آپ اوکراینی کرس اوربیتال (Kurs Orbital) قصد دارد فضاپیمایی را به‌منظور خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها در مدار لئو توسعه دهد. این فضاپیما از طریق اتصال به سایر ماهواره‌ها، حتی آن دسته از ماهواره‌هایی که اتصال به آن‌ها دشوار است، به خدمات‌رسانی به آن‌ها خواهد پرداخت. فضاپیمای یادشده برای این منظور...
استارت‌آپ اوکراینی فضاپیمایی را برای خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها در مدار توسعه می‌دهد

استارت‌آپ اوکراینی کرس اوربیتال (Kurs Orbital) قصد دارد فضاپیمایی را به‌منظور خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها در مدار لئو توسعه دهد. این فضاپیما از طریق اتصال به سایر ماهواره‌ها، حتی آن دسته از ماهواره‌هایی که اتصال به آن‌ها دشوار است، به خدمات‌رسانی به آن‌ها خواهد پرداخت. فضاپیمای یادشده برای این منظور از دید ماشینی (Machine vision)، رادار و فناوری رباتیک بهره می‌برد.

کرس اوربیتال که اخیرا موفق به جذب ۶.۵ میلیون دلار سرمایه برای این امر شده است، فضاپیمای خود را در سال ۲۰۲۳ آزمایش خواهد کرد. شرکت مذکور در نظر دارد در صورت موفقیت در آزمایش یادشده، تا سال ۲۰۲۵ ناوگانی متشکل از ۴ فضاپیما از این نوع را توسعه دهد. مطابق برخی گزارش‌ها ارزش مالی خدمات‌رسانی به ماهواره‌ها در مدار طی دهه آینده حدود ۳ میلیارد دلار خواهد بود؛ خدماتی که شامل جابجایی در مدار، خروج از مدار، سوخت‌رسانی، تعمیر قطعات و همچنین تعویض آن‌ها می‌شود.

منبع: Spacenews
سازمان ها | Kurs Orbital

فناوری‌های نوین | استارت‌آپهای فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه سامانه سوخت‌رسانی در مدار با بهره‌گیری از سوخت پاک

1399/12/24
دو استارت‌آپ آمریکایی طی همکاری با یکدیگر قصد دارند به توسعه یک سامانه سوخت‌رسانی با قابلیت به‌کارگیری در مدار لئو بپردازند که مبتنی پراکسید هیدروژن است. پراکسید هیدروژن سوختی سازگار با...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضاپیماهای کوچک ناسا به اکتشاف سیاره ونوس می‌روند

ناسا تصمیم دارد طی ایده‌ای جدید و خاص، تعداد زیادی فضاپیمای کوچک را برای مطالعه جو سیاره ونوس (زهره) به‌سوی این سیاره بفرستد. مطابق این پروژه که با مشارکت محققان موسسه هوافضای اوهایو (Ohio Aerospace Institute) انجام می‌شود، تعدادی فضاپیما مجهز به حسگر توسط یک مدارگرد، رها شده تا در قسمت فوقانی اتمسفر ونوس پرواز کنند و به کاوش بپردازند. فضاپیماهای مذکور موسوم به لیوز (Lofted Environmental and Atmospheric Venus Sensors به‌اختصار LEAVES) با هزینه‌ای نسبتا کم توسعه داده می‌شوند و طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که مانند بادبادک‌هایی سبک وزن بر فراز ونوس به پرواز درمی‌آیند.