1400/01/18

ناسا و اسپیس‌ایکس توافقنامه‌ای را برای جلوگیری از برخوردهای فضایی امضا کردند

آژانس فضایی آمریکا و شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) توافقی را برای جلوگیری از برخوردهای فضایی به‌انجام رسانده‌اند. به‌واسطه این توافقنامه، اسپیس‌ایکس اطمینان حاصل می‌کند هیچ‌‌ یک از ماهواره‌های منظومه مخابراتی استارلینک (Starlink) به متعلقات ناسا در فضا برخورد نخواهد کرد؛ منظومه‌ای که متشکل از هزاران ماهواره...
ناسا و اسپیس‌ایکس توافقنامه‌ای را برای جلوگیری از برخوردهای فضایی امضا کردند

آژانس فضایی آمریکا و شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) توافقی را برای جلوگیری از برخوردهای فضایی به‌انجام رسانده‌اند. به‌واسطه این توافقنامه، اسپیس‌ایکس اطمینان حاصل می‌کند هیچ‌‌ یک از ماهواره‌های منظومه مخابراتی استارلینک (Starlink) به متعلقات ناسا در فضا برخورد نخواهد کرد؛ منظومه‌ای که متشکل از هزاران ماهواره بوده و اکنون در حال توسعه است.

بر اساس این توافقنامه ناسا و اسپیس‌ایکس از تغییر جهت همزمان متعلقات خود در فضا جلوگیری می‌کنند تا برخوردی میان آن‌ها صورت نگیرد. ازاین‌رو شرکت اسپیس‌ایکس حرکات ماهواره‌های استارلینک را برای جلوگیری از هر نوع برخورد با متعلقات ناسا تنظیم خواهد کرد و ناسا نیز طبق این توافثنامه پذیرفت تا در زمان برخورد احتمالی بدون اجازه اسپیس‌ایکس هیچ اقدامی را انجام ندهد.

ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌ایکس از موتورهای با پیشرانه یونی بهره می‌برند که به‌کمک آن‌ها می‌توانند به آسانی در مدار تغییر جهت دهند و در‌صورتی‌که احتمال برخورد بر اساس مسیرهای برنامه‌ریزی‌شده وجود داشته باشد، از مسیر ماهواره‌های ناسا خارج می‌شوند. در این توافقنامه تاکید شده است اگر اسپیس‌ایکس نتواند برای جلوگیری از برخورد احتمالی، جهت ماهواره‌های منظومه استارلینک را تغییر دهد، باید این موضوع را به ناسا اعلام کند تا این سازمان جهت متعلقات خود را تغییر دهد.

چنین توافقنامه‌ای به‌دلیل برخورد‌های فضایی با سرعت بالا و مخرب بودن آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر بیش از ۱۳۰۰ ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار دارند، اما بر اساس مجوزی که این شرکت از کمیسیون فدرال ارتباطات (Federal Communications Commission) آمریکا دریافت کرده است، در آینده تعداد ماهواره‌ها را به ۱۲ هزار خواهد رساند.


gadgetnews ، isna

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کارخانه جدید اسپیس‌ایکس برای تولید تجهیزات زمینی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک

1399/12/19
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد کارخانه جدیدی را برای ساخت لوازم زمینی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در شهر آستین (Austin) ایالت تگزاس تاسیس کند. در این کارخانه تجهیزات سخت‌افزاری و ابزار...

برنامه نیروی هوایی ایالات متحده برای استفاده از ماهواره‌های مخابراتی استارلینک

1400/01/04
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد آزمایش‌هایی را به‌منظور استفاده نیروی هوایی ایالات متحده از منظومه‌ ماهواره‌ای مخابراتی استارلینک (Starlink) انجام دهد. این آزمایش‌ها شامل قابلیت انتقال...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضاپیماهای کوچک ناسا به اکتشاف سیاره ونوس می‌روند

ناسا تصمیم دارد طی ایده‌ای جدید و خاص، تعداد زیادی فضاپیمای کوچک را برای مطالعه جو سیاره ونوس (زهره) به‌سوی این سیاره بفرستد. مطابق این پروژه که با مشارکت محققان موسسه هوافضای اوهایو (Ohio Aerospace Institute) انجام می‌شود، تعدادی فضاپیما مجهز به حسگر توسط یک مدارگرد، رها شده تا در قسمت فوقانی اتمسفر ونوس پرواز کنند و به کاوش بپردازند. فضاپیماهای مذکور موسوم به لیوز (Lofted Environmental and Atmospheric Venus Sensors به‌اختصار LEAVES) با هزینه‌ای نسبتا کم توسعه داده می‌شوند و طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که مانند بادبادک‌هایی سبک وزن بر فراز ونوس به پرواز درمی‌آیند.