1396/02/09

رصدخانه آنلاین در اختیار همگان

رصدخانه اسلوه يكی از اولين رصدخانه‌های آن‌لاينی است كه می‌توان با تلسكوپ‌های قدرتمندش اعماق آسمان را رصد كرد.
رصدخانه آنلاین در اختیار همگان

مریم فخیمی: رصدخانه عمومی اسلوه به منظور تعامل بهتر بين اخترشناسان حرفه‌ای و مبتدی در اكتشاف فضا به كمك تلسكوپ رباتيك اين سازمان، تغييراتی در وبگاه خود اعمال كرد. 

تلسکوپ اسلوه (Slooh) يک تلسکوپ رباتيک است که امکان اتصال کاربران از طريق اينترنت و انجام رصد را فراهم می‌کند. در واقع اسلوه مجموعه‌ای از تلسکوپ‌ها است که در جزاير قناری اسپانيا و نيز در کشور شيلی قرار دارند. کاربران برای استفاده از اين تلسکوپ اشتراک ماهيانه پرداخت می‌کنند كه برای سطوح مختلف هزينه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است، همچنين برای يك دوره 30 روزه آزمايشی كاربران می‌توانند از بخش‌هاي اختصاصی اين وبگاه به طور رايگان استفاده كنند. 
اين تلسکوپ اولين تلسکوپ رباتيکی است که رويدادهای نجومي را به صورت زنده از طريق اينترنت پخش كرده است. اين تلسکوپ رويدادهای مهم نجومی مانند خورشيدگرفتگی و ماه‌گرفتگی، گذر سيارات زهره و عطارد، مقارنه‌ها، گذر سيارک‌ها و دنباله‌دارها از نزديک زمين، بارش‌های شهابی، شفق‌های قطبی و اعتدال بهاری را به صورت زنده پوشش داده است. تمام برنامه‌های پيشين اين تلسکوپ ضبط و آرشيو شده و روی وبگاه آن قابل مشاهده است.
به گفته مايكل پائولوسی مديرعامل و موسس اسلوه، هدف اين سازمان از بهينه‌سازی سايت اسلوه، برقراری ارتباط بين مردمان كشورهای مختلف از طريق كاوش در كيهان است. وی اين فعاليت را اجتماعی می‌داند چرا كه مردم با هم به جستجوی آسمان می‌پردازند و ايده‌های جديدشان را باهم به اشتراك می‌گذارند كه اين می‌تواند سرگرم كننده نيز باشد. 
از سال 2003 به مدت 4800 شب متوالی، اعضا رصدخانه اسلوه به كمك تصاوير تلسكوپ رباتيك اين سازمان بيش از 5 ميليون عكس از اجرام فضایی منحصربه فرد را گردآوری كردند.

اعضا اين رصدخانه می‌توانند تصاوير زنده را از تلسكوپ دريافت كرده، آن‌ها را تماشا و در صورت لزوم ذخيره كنند. اين امكانات به كاربران اجازه می‌دهد تا در هر شرايطی به فايل‌های خود دسترسی داشته باشند. همجنين برخی از اعضا اسلوه اجازه دارند در شرايط آب و هوایی نامناسب يا وقوع طوفان، گنبدهای تلسكوپ‌ها را ببند و در صورت لزوم برای رصد آسمان آن‌ها را باز كنند.

وبگاه جديد اسلوه خدمات پيشرفته‌ای به كاربران ارائه می‌دهد كه منجر به استفاده آسان از تلسكوپ اسلوه است؛ تنها چيزي كه به آن نياز داريد امكان اتصال به اينترنت است. كاربران می‌تواند تا يك هفته قبل تلسكوپ اسلوه را برای رصد هر نقطه از آسمان كه در بالای افق و محدوده ديد اسلوه است، آنلاين رزرو كنند.

رصدخانه اصلی اسلوه در جزيره تنريف در جزاير قناری اسپانيا به دور از آلودگي نوری واقع است. اين سايت شامل دو گنبد است كه هر كدام دارای دو تلسكوپ هستند. هر گنبد يك تلسكوپ با قدرت بزرگنمایی زياد و يك تلسكوپ ميدان ديد گسترده دارد. يك گنبد برای رصد اجرام سياره‌ای بهينه‌سازی شده و گنبد ديگر برای كاوش در اعماق آسمان كاربرد دارد. هر گنبد دو نما ارائه می‌دهد: يكي با بزرگنمایی زياد (با ميدان باريك) كه از طريق تلسكوپ سلسترون اشميت‌گاسكرين 14 اينچی قابل مشاهده است و يك نمای باز به وسيله لنز تله‌فوتو يا تلسكوپ شكستی آپوكروماتيك ارائه می‌كند.

وبگاه اسلوه از اينجا قابل دريافت است.

 
منبع: space.com

نجوم | معرفی وبسایت |

نظر شما
اخبار مرتبط

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی ارديبهشت 96

1396/02/01
با ورود به ارديبهشت شاهد باران‌های فراوان و ابری بودن آسمان هستيم. اما آسمان هميشه ابری نيست؛ می‌توان گاهی سربه هوا بود، در آسمان جستجو كرد و از تماشای زيبايی‌های گنبدقيرگون لذت برد. در...

رصدخانه دانشگاه کرمان صاحب تلسکوپ می‌شود

1396/02/06
پدر نجوم کرمان گفت : به زودی تلسکوپ خورشیدی به رصد خانه دانشگاه شهید باهنر کرمان می آید. پروفسور فاطمی گفت: کاربری این رصدخانه به سمت کاربری خورشیدی پیش می رود تا دانشجویان در هر مقطع تحصیلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.