1396/02/09

رصدخانه آنلاین در اختیار همگان

رصدخانه اسلوه يكی از اولين رصدخانه‌های آن‌لاينی است كه می‌توان با تلسكوپ‌های قدرتمندش اعماق آسمان را رصد كرد.
رصدخانه آنلاین در اختیار همگان

مریم فخیمی: رصدخانه عمومی اسلوه به منظور تعامل بهتر بين اخترشناسان حرفه‌ای و مبتدی در اكتشاف فضا به كمك تلسكوپ رباتيك اين سازمان، تغييراتی در وبگاه خود اعمال كرد. 

تلسکوپ اسلوه (Slooh) يک تلسکوپ رباتيک است که امکان اتصال کاربران از طريق اينترنت و انجام رصد را فراهم می‌کند. در واقع اسلوه مجموعه‌ای از تلسکوپ‌ها است که در جزاير قناری اسپانيا و نيز در کشور شيلی قرار دارند. کاربران برای استفاده از اين تلسکوپ اشتراک ماهيانه پرداخت می‌کنند كه برای سطوح مختلف هزينه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است، همچنين برای يك دوره 30 روزه آزمايشی كاربران می‌توانند از بخش‌هاي اختصاصی اين وبگاه به طور رايگان استفاده كنند. 
اين تلسکوپ اولين تلسکوپ رباتيکی است که رويدادهای نجومي را به صورت زنده از طريق اينترنت پخش كرده است. اين تلسکوپ رويدادهای مهم نجومی مانند خورشيدگرفتگی و ماه‌گرفتگی، گذر سيارات زهره و عطارد، مقارنه‌ها، گذر سيارک‌ها و دنباله‌دارها از نزديک زمين، بارش‌های شهابی، شفق‌های قطبی و اعتدال بهاری را به صورت زنده پوشش داده است. تمام برنامه‌های پيشين اين تلسکوپ ضبط و آرشيو شده و روی وبگاه آن قابل مشاهده است.
به گفته مايكل پائولوسی مديرعامل و موسس اسلوه، هدف اين سازمان از بهينه‌سازی سايت اسلوه، برقراری ارتباط بين مردمان كشورهای مختلف از طريق كاوش در كيهان است. وی اين فعاليت را اجتماعی می‌داند چرا كه مردم با هم به جستجوی آسمان می‌پردازند و ايده‌های جديدشان را باهم به اشتراك می‌گذارند كه اين می‌تواند سرگرم كننده نيز باشد. 
از سال 2003 به مدت 4800 شب متوالی، اعضا رصدخانه اسلوه به كمك تصاوير تلسكوپ رباتيك اين سازمان بيش از 5 ميليون عكس از اجرام فضایی منحصربه فرد را گردآوری كردند.

اعضا اين رصدخانه می‌توانند تصاوير زنده را از تلسكوپ دريافت كرده، آن‌ها را تماشا و در صورت لزوم ذخيره كنند. اين امكانات به كاربران اجازه می‌دهد تا در هر شرايطی به فايل‌های خود دسترسی داشته باشند. همجنين برخی از اعضا اسلوه اجازه دارند در شرايط آب و هوایی نامناسب يا وقوع طوفان، گنبدهای تلسكوپ‌ها را ببند و در صورت لزوم برای رصد آسمان آن‌ها را باز كنند.

وبگاه جديد اسلوه خدمات پيشرفته‌ای به كاربران ارائه می‌دهد كه منجر به استفاده آسان از تلسكوپ اسلوه است؛ تنها چيزي كه به آن نياز داريد امكان اتصال به اينترنت است. كاربران می‌تواند تا يك هفته قبل تلسكوپ اسلوه را برای رصد هر نقطه از آسمان كه در بالای افق و محدوده ديد اسلوه است، آنلاين رزرو كنند.

رصدخانه اصلی اسلوه در جزيره تنريف در جزاير قناری اسپانيا به دور از آلودگي نوری واقع است. اين سايت شامل دو گنبد است كه هر كدام دارای دو تلسكوپ هستند. هر گنبد يك تلسكوپ با قدرت بزرگنمایی زياد و يك تلسكوپ ميدان ديد گسترده دارد. يك گنبد برای رصد اجرام سياره‌ای بهينه‌سازی شده و گنبد ديگر برای كاوش در اعماق آسمان كاربرد دارد. هر گنبد دو نما ارائه می‌دهد: يكي با بزرگنمایی زياد (با ميدان باريك) كه از طريق تلسكوپ سلسترون اشميت‌گاسكرين 14 اينچی قابل مشاهده است و يك نمای باز به وسيله لنز تله‌فوتو يا تلسكوپ شكستی آپوكروماتيك ارائه می‌كند.

وبگاه اسلوه از اينجا قابل دريافت است.

 
منبع: space.com

نجوم | معرفی وبسایت |

نظر شما
اخبار مرتبط

سفر در آسمان؛ پديده‌های رصدی ارديبهشت 96

1396/02/01
با ورود به ارديبهشت شاهد باران‌های فراوان و ابری بودن آسمان هستيم. اما آسمان هميشه ابری نيست؛ می‌توان گاهی سربه هوا بود، در آسمان جستجو كرد و از تماشای زيبايی‌های گنبدقيرگون لذت برد. در...

رصدخانه دانشگاه کرمان صاحب تلسکوپ می‌شود

1396/02/06
پدر نجوم کرمان گفت : به زودی تلسکوپ خورشیدی به رصد خانه دانشگاه شهید باهنر کرمان می آید. پروفسور فاطمی گفت: کاربری این رصدخانه به سمت کاربری خورشیدی پیش می رود تا دانشجویان در هر مقطع تحصیلی...

پربازدیدکننده ترین خبر

اپسیلون ژاپنی با هفت ماهواره به فضا پرتاب شد

ژاپن نخستین پرتاب خود را در سال 2019 با استفاده از موشک اپسیلون انجام داد. در این پرتاب هفت ماهواره را مدار قرار گرفت. اپسیلون از مرکز فضایی اوچینورا در ساعت 09:50:20 به وقت محلی (00:50 به وقت گرینویچ) به فضا پرتاب و طی یک زمان 9 دقیقه و17 ثانیه ای محموله را به مقصد رساند. ماهواره 200 کیلوگرمی ماهواره راپیس-1 (RAPIS-1)، مکعبی با ابعاد یک متر است که توسط شرکت آکسل اسپیس (Axelspace) با هدف آزمایش قطعات در مدار برای استفاده بالقوه در ماموریت های آینده طراحی و ساخته شده است. یکی دیگر از محموله های موشک اپسیلون در این پرتاب، سامانه ای به نام آسترو لیو-1 (Astro Live 1 (ALE-، یک ماهواره 68 کیلوگرمی طراحی و ساخته شده توسط شرکت ژاپنی آسترو لیو اکسپرینس(Astro Live Experiences) است که برای ایجاد شهاب سنگ مصنوعی استفاده می شود. این ماهواره گلوله های کوچک به قطر حدود یک سانتی متر را به جو شلیک می کند. محموله دیگر ، ماهواره 50 کیلوگرمی هودویوشی-2 (Hodoyoshi-2) است که به عنوان یک ابزار نجومی برای یک کنسرسیوم پژوهشی بین المللی به رهبری دانشگاه توکیو راهی مدار زمین شد. محموله دیگری که در این پرتاب در مدار قرار گرفت، میکرودراگون (MicroDragon) یک ماهواره 50 کیلوگرمی مرکز ملی ماهواره ویتنام است که برای مطالعه مناطق ساحلی ویتنام، جمع آوری داده ها جهت کمک به تعیین کیفیت آب، و نظارت بر تغییرات در خط ساحلی کشور است. از جمله سه ماهواره دیگری که با اپسیلون در مدار قرار گرفت، نخستین آنها تاسواره ای با نام اوریگامی ست (OrigamiSat) در اندازه 10 در 10 در 34 سانتی متر بود. این ماهواره ها توسط موسسه فناوری توکیو اداره می شود. اوریگامی ست هنگامی که در مدار قرار می گیرد، استقرار یک ساختار با لایه ای نازک را آزمایش می کند. این ماهواره همچنین دارای یک فرسنتده رادیو آماتور است.