1399/12/05

پایش ماهواره‌ای رطوبت خاک در سطح کشور

اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران با پایش داده‌های ماهواره SMAP (سرواژه Soil Moisture Active Passive) ناسا تغییرات رطوبت خاک استان‌های کشور را بررسی کرده است. نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد رطوبت خاک در ۵ ماه اخیر، تنها در ۳ استان افزایش داشته است. مشاهدات تصاویر ماهواره‌ای از این پایش نشان می‌دهد...
پایش ماهواره‌ای رطوبت خاک در سطح کشور

اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران با پایش داده‌های ماهواره SMAP (سرواژه Soil Moisture Active Passive) ناسا تغییرات رطوبت خاک استان‌های کشور را بررسی کرده است. نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد رطوبت خاک در ۵ ماه اخیر، تنها در ۳ استان افزایش داشته است. در این بررسی، رطوبت خاک عمقی در استان‌های مختلف کشور در دوره زمانی ۱مهر۱۳۹۹ تا ۱بهمن۱۳۹۹ در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال ۱۳۹۸ اندازه‌گیری شد.

مشاهدات تصاویر ماهواره‌ای از این پایش نشان می‌دهد که ۳ استان هرمزگان، آذربایجان شرقی و ایلام تنها استان‌هایی هستند که به‌ترتیب با میزان ۱۵۸، ۱۲ و ۹ درصد با افزایش رطوبت خاک مواجه بوده‌اند. در سایر استان‌ها کاهش رطوبت خاک مشاهده می‌شود و ۳ استان بوشهر، فارس و سیستان و بلوچستان به ترتیب با مقادیر ۳۷، ۴۰ و ۴۵ درصد بیشترین میزان کاهش رطوبت را در ۵ ماه اخیر نسبت به سال قبل داشته‌اند. در جداول زیر میزان رطوبت عمقی خاک استان‌ها در دوره زمانی مذکور درج شده است.

پایش ماهواره‌ای رطوبت خاک در سطح کشورپایش ماهواره‌ای رطوبت خاک در سطح کشور

نقشه تغییرات رطوبت خاک استان‌ها در همین دوره زمانی نیز در شکل زیر قابل مشاهده است.

پایش ماهواره‌ای رطوبت خاک در سطح کشور

رطوبت خاک یکی از مهم‌ترین مقادیر موجود در چرخه جهانی آب، مطالعات منابع آب و آبخیزداری است و نقش مهمی در پیش‌بینی‌های اقلیمی و مدیریت برخی از مخاطرات مانند خشکسالی و سیل ایفا می‌کند. در سال‌های اخیر روش‌های نوین متعددی مبتنی بر داده‌های ماهواره‌ای جهت برآورد و مدل‌سازی رطوبت خاک توسعه داده شده‌اند که اطلاعات حاصل از آن‌ها می‌تواند به سازمان‌های متولی مدیریت بحران کمک قابل‌توجهی کند.

ماهواره SMAP با وزنی معادل ۹۴۴ کیلوگرم در سال ۲۰۱۵ به فضا پرتاب شد و اکنون در مدار خورشیدآهنگ به دور زمین می‌چرخد. عمر طراحی این ماهواره ۳ سال بوده که تاکنون به ماموریت خود ادامه داده است.

 

wikipedia

داخلی | خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

پایش ماهواره‌ای آتش‌سوزی پارک ملی گلستان

1399/11/04
اداره ‌کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر مأموریت ماهواره‌ای سنتینل-۲ (Sentinel-2) آژانس فضایی اروپا (ESA) اقدام به پایش آتش‌سوزی پارک ملی گلستان نموده که طی آن محدوده...

آغاز ترازیابی دقیق و مشاهدات ‏ماهواره‌ای ایستگاه‌های سامانه پایش تراز و جزر و مدسنجی در بنادر کشور

1399/11/14
معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی از آغاز عملیات ترازیابی دقیق و مشاهدات ‏ماهواره‌ای نقاط چندمنظوره ماندگار برای نخستین بار بین بنادر کشور خبر داد. محمدرضا اله‌یار...

پربازدیدکننده ترین خبر

بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی استارلینک به فضا پرتاب شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۶۰ ماهواره استارلینک (Starlink) را به فضا پرتاب کرد. این ماموریت روز پنجشنبه ۴مارس (۱۴اسفند) ساعت ۰۸:۲۴ به‌وقت گرینویچ انجام شد و طی آن ماهواره‌‌های مذکور توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا در مدار زمین قرار گرفتند. با انجام این ماموریت تعداد کل ماهواره‌های منظومه استارلینک با احتساب دو ماهواره آزمایشی که در ابتدای پروژه به فضا پرتاب شدند، به عدد ۱۱۹۵ رسید.