1399/12/05

برنامه آمریکا برای ساخت سازه‌های بزرگ در فضا

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا یا دارپا (DARPA) از برنامه جدیدی موسوم به NOM4D یا NOMAD (سرواژه Novel Orbital and Moon Manufacturing, Materials and Mass-efficient Design) رونمایی کرده که به‌دنبال توسعه فناوری‌های جدید برای ساخت سازه‌های در مقیاس بزرگ در فضاست. ازآنجایی که انتقال قطعات تجهیزات...
برنامه آمریکا برای ساخت سازه‌های بزرگ در فضا

آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی آمریکا یا دارپا (DARPA) از برنامه جدیدی موسوم به NOM4D یا NOMAD (سرواژه Novel Orbital and Moon Manufacturing, Materials and Mass-efficient Design) رونمایی کرده که به‌دنبال توسعه فناوری‌های جدید برای ساخت سازه‌های در مقیاس بزرگ در فضاست. ازآنجایی که انتقال قطعات تجهیزات به فضا برای مونتاژ آن‌ها کاری پرهزینه است، دارپا قصد دارد ساخت تجهیزات را نیز در فضا انجام دهد. 

برای مثال می‌توان با انتقال مواد، آنتن‌ها و آرایه‌های خورشیدی بزرگتری با وزن کمتر نسبت به نمونه‌های مشابه فعلی توسعه داد؛ تجهیزاتی که ادعا می‌شود از مقاومت و سازگاری بالاتری نیز برخوردار خواهند بود. این برنامه با این تصور ایجاد شده است که تا سال ۲۰۳۰ ربات‌هایی برای ساخت سازه‌ها در فضا توسعه می‌یابند و قادرند به‌طور لحظه‌ای روی عملیات‌ها نظارت داشته باشند.

مشارکت‌کنندگان در برنامه NOM4D باید یک فرایند ۳ مرحله‌ای را پشت‌سر بگذارند که هر مرحله ۱۸ ماه طول می‌کشد. مرحله اول شامل دستیابی به بازدهی ساختاری مدنظر برای یک آرایه خورشیدی ۱ مگاواتی است. در مرحله دوم روی کاهش ریسک‌ها و توسعه فنی برای یک بازتابنده فرکانس رادیویی ۱۰۰ متری تمرکز می‌شود. مرحله آخر نشان‌دهنده دقت کافی برای ساخت یک بازتابنده مادون قرمز برای یک تلسکوپ خواهد بود. تمام این مراحل باید نیازهای فنی را تامین کنند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | DARPA

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصمیم چین برای همکاری بین‌المللی در مأموریت ساخت پایگاه روی سطح ماه

1399/10/09
سازمان ملی فضایی چین (CNSA) تصمیم دارد در صورت امکان از مشارکت سازمان‌های فضایی دیگر و همکاران بین‌المللی در مأموریت چانگ‌ای-۸ (Chang'e-8) که قرار است طی پنج سال آینده روی سطح ماه انجام...

پربازدیدکننده ترین خبر

بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی استارلینک به فضا پرتاب شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۶۰ ماهواره استارلینک (Starlink) را به فضا پرتاب کرد. این ماموریت روز پنجشنبه ۴مارس (۱۴اسفند) ساعت ۰۸:۲۴ به‌وقت گرینویچ انجام شد و طی آن ماهواره‌‌های مذکور توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا در مدار زمین قرار گرفتند. با انجام این ماموریت تعداد کل ماهواره‌های منظومه استارلینک با احتساب دو ماهواره آزمایشی که در ابتدای پروژه به فضا پرتاب شدند، به عدد ۱۱۹۵ رسید.