1399/11/26

تدابیر مرکز ملی فضای مجازی در ارتباط با اینترنت ماهواره‌ای

دبیر شورای ‌عالی فضای مجازی از برنامه‌ریزی برای تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خبر داد. ابوالحسن فیروزآبادی در‌این‌باره گفت: «برای آنکه با ورود این فناوری حکمرانی فضای مجازی خدشه‌دار نشود، باید تدابیری صورت داد.» وی با بیان اینکه کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با خدمات اینترنت...
تدابیر مرکز ملی فضای مجازی در ارتباط با اینترنت ماهواره‌ای

دبیر شورای ‌عالی فضای مجازی از برنامه‌ریزی برای تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خبر داد. ابوالحسن فیروزآبادی در‌این‌باره گفت: «برای آنکه با ورود این فناوری حکمرانی فضای مجازی خدشه‌دار نشود، باید تدابیری صورت داد.» وی با بیان اینکه کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی برای مواجهه با خدمات اینترنت ماهواره‌ای تشکیل شده است، اظهار داشت: «به‌هرحال برای مواجهه با این فناوری راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که آن‌ها را بررسی و پیگیری می‌کنیم.»

فیروزآبادی از برنامه‌ریزی برای مقررات‌گذاری استفاده از اینترنت ماهواره‌ای توسط کاربران در کشور خبر داد و گفت: «از سوی دیگر برای شرکت‌هایی که نسبت به ارائه خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای اقدام می‌کنند، باید مقررات تدوین شود. درهمین‌حال می‌بایست یک سری مجوز صادر شود تا کسانی که می‌خواهند در کشور از طریق این شبکه‌های دسترسی فعالیت نمایند، حتما اخذ مجوز کنند.»

وی ادامه داد: «علاوه‌بر حوزه مقررات‌گذاری، برای آنکه حکمرانی فضای مجازی کشور دچار خدشه نشود، باید اقداماتی صورت گیرد. یک سلسله تدابیری را در مرکز ملی فضای مجازی در نظر گرفته‌ایم که از مهم‌ترین این تدابیر، تقویت شبکه اینترنت ثابت کشور است.» دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: «ملاحظه می‌کنیم که شبکه ثابت اینترنت کشور دچار نقص است و پاسخگو نیست. از‌این‌رو بار بسیار سنگینی به شبکه موبایل کشور وارد شده است و بنابراین شبکه اینترنت ثابت باید توسعه پیدا کند.»

دبیر شورای‌عالی فضای مجازی گفت: «ما با این موضوع مواجه هستیم که منظومه‌های ماهواره‌ای در حال گسترش هستند و با ورود آن‌ها ممکن است به یکباره کل شبکه ملی اطلاعات زیر سوال برود. اگر شبکه ملی اطلاعات نتواند خدمات بهتر، ارزان‌تر و با سرعت و تنوع بیشتر ارائه دهد، عملا تحت‌الشعاع شبکه‌های جهانی اینترنت ماهواره‌ای که عمدتا هم آمریکایی هستند، قرار خواهد گرفت. بنابراین توجه بیشتری می‌طلبد که ما شبکه اینترنت ثابت کشور را توسعه دهیم.»

فیروزآبادی تاکید کرد: «متاسفانه شبکه ثابت اینترنت در سال‌های گذشته به‌دلیل نامناسب بودن مدل درآمدی و همچنین دلایلی دیگر، توسعه مناسب پیدا نکرده و وزارت ارتباطات در این رابطه کوتاهی دارد و مقصر است. در این حوزه شبه‌انحصار مخابرات را در مقابل شرکت‌های FCP داریم و در بخشی از قسمت‌های شبکه، مانند کابل، شاهد انحصار هستیم. در این راستا یا باید انحصار شکسته شود و یا مخابرات ایران بپذیرد که با سرعت کافی، خدمات لازم را ارائه دهد.»

رئیس مرکز ملی فضای مجازی خاطرنشان کرد: «این موضوع را در مرکز ملی فضای مجازی در سطح کارشناسی جلو می‌بریم و در حال مذاکره با شرکت مخابرات ایران، وزارت ارتباطات و سهامداران اصلی مخابرات هستیم که حتما این سرمایه‌گذاری را در حوزه توسعه اینترنت ثابت انجام دهند. آن‌ها هم به‌صورت ابتدایی و پایه‌ای پذیرفته‌اند این سرمایه‌گذاری باید انجام شود، اما متاسفانه در این حوزه با تاخیر مواجه هستیم. ما معتقدیم باید در اسرع وقت این سرمایه‌گذاری صورت گیرد و شبکه دسترسی کشور توسعه پیدا کند.»

وی تصریح کرد: «در کنار این تدابیر، توسعه شبکه موبایل نیز باید در دستور کار باشد که بتواند خدمات متنوع‌تر، ارزان‌تر و مناسب‌تری را در اختیار کاربران قرار دهد. در حوزه فضا نیز باید تدابیری انجام شود. درهمین‌حال برای اینترنت ماهواره‌ای، در حوزه بین‌المللی نیز باید اقداماتی صورت گیرد تا بحث حاکمیت سرزمینی ما رعایت شود. برای این موارد متعدد، کارگروه‌های متعددی تشکیل شده و مرکز ملی فضای مجازی، ظرفیت قابل‌توجهی را برای رسیدگی به این موضوع اختصاص داده است.»

داخلی | مخابرات ماهواره‌ای | راهبرد | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

منع استفاده از اینترنت ماهواره‌ای کشورهای غربی در روسیه

1399/11/04
مجلس دومای روسیه تصمیم دارد برای افراد و شرکت‌هایی که از خدمات اینترنت ماهواره‌ای کشورهای غربی استفاده می‌کنند، جریمه‌ای در نظر بگیرد. این قانون شامل خدمات اینترنت ماهواره‌ای شرکت‌ آمریکایی...

آلفابت پروژه اینترنت بالونی خود را تعطیل می‌کند

1399/11/07
شرکت چند ملیتی آلفابت (.Alphabet Inc) به‌مرکزیت آمریکا اعلام کرد برنامه ارائه خدمات اینترنت از طریق بالون‌های استراتوسفری موسوم به پروژه لون (Loon) را تعطیل می‌کند؛ امری که دلیل آن مسیر...

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک اکنون بیش از ۱۰ هزار کاربر دارد

1399/11/20
خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) که از سال گذشته میلادی آغاز شده، حالا بیش از ۱۰ هزار کاربر دارد. در اطلاعاتی که شرکت تحت مدیریت ایلان ماسک (Elon...

اسپیس‌ایکس پیش‌فروش عمومی خدمات اینترنت ماهواره‌ای خود را رسما آغاز کرد

1399/11/25
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) پیش‌فروش خدمات‌ اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) خود را رسما آغاز کرده و مشتریان می‌توانند با پرداخت ۹۹ دلار به‌عنوان پیش‌پرداخت در آن ثبت‌نام کنند. مشتریان...

پربازدیدکننده ترین خبر

بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی استارلینک به فضا پرتاب شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۶۰ ماهواره استارلینک (Starlink) را به فضا پرتاب کرد. این ماموریت روز پنجشنبه ۴مارس (۱۴اسفند) ساعت ۰۸:۲۴ به‌وقت گرینویچ انجام شد و طی آن ماهواره‌‌های مذکور توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا در مدار زمین قرار گرفتند. با انجام این ماموریت تعداد کل ماهواره‌های منظومه استارلینک با احتساب دو ماهواره آزمایشی که در ابتدای پروژه به فضا پرتاب شدند، به عدد ۱۱۹۵ رسید.