1399/11/25

گام‌های استرالیا برای ساخت ماهواره و توسعه پرتابگرهای بومی

استرالیا به‌تازگی گام‌های جدیدی در مسیر ساخت ماهواره‌های بومی و توسعه پرتابگر داخلی برداشته است؛ ایالت استرالیای جنوبی در حال آماده‌سازی نخستین ماهواره بومی این کشور به‌نام ساست-۱ (SASAT-1) بوده و همچنین شرکت استرالیایی گلیمور اسپیس (Gilmour Space) از آزمایش موفق و رکوردشکن موتور اصلی پرتابگر اریس (Eris)،...
گام‌های استرالیا برای ساخت ماهواره و توسعه پرتابگرهای بومی

استرالیا به‌تازگی گام‌های جدیدی در مسیر ساخت ماهواره‌های بومی و توسعه پرتابگر داخلی برداشته است؛ ایالت استرالیای جنوبی در حال آماده‌سازی نخستین ماهواره بومی این کشور به‌نام ساست-۱ (SASAT-1) بوده و همچنین شرکت استرالیایی گلیمور اسپیس (Gilmour Space) از آزمایش موفق و رکوردشکن موتور اصلی پرتابگر اریس (Eris)، که بزرگترین موتور پرتابگر هیبرید تک پورت جهان معرفی می‌شود، خبر داد است.

ماهواره ساست-۱ از باس ماهواره‌ای ۶ واحدی آپوجی (Apogee)، که طراحی و ساخت آن را شرکت استرالیایی اینوور (Inovor Technologies) برعهده دارد، بهره می‌گیرد. این ماهواره همچنین مجهز به محموله‌هایی برای فراهم کردن اینترنت اشیا (IoT) و نیز خدمات پایش زمین است و سال ۲۰۲۲ به مدار زمین ارسال خواهد شد. داده‌های ساست-۱ برای مدیریت خدمات اضطراری و بحران و بلایا، مدیریت معادن و همچنین برای اهداف زیست‌محیطی به‌کار خواهد رفت.

خبر توسعه این ماهواره را نخست‌وزیر ایالت جنوبی استرالیا اعلام کرده است. این ایالت برنامه‌ای راهبردی برای توسعه فضایی در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ تدوین کرده که حمایت و تسهیل پرتاب تعداد فراوان ماهواره کوچک و نیز بهره‌گیری از داده‌های فضایی به همراه یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای تقویت اقتصاد و تولیدات استرالیا از جمله اهداف آن است.

همچنین شرکت گلیمور اسپیس که در ایالت کوئینزلند (Queensland) در شمال شرق این کشور واقع شده، تصمیم دارد با پرتابگرهای ساخت خود، از سال ۲۰۲۲ ماهواره‌های کوچک به مدار زمین ارسال کند. گلیمور اسپیس توانسته در آزمایش موتور اصلی پرتابگر اریس به نیروی رانش ۹۱ کیلونیوتنی دست یابد که رکوردی جهانی برای پرتابگرهای هیبریدی به‌شمار می‌رود. رکورد قبلی نیز با ۸۰ کیلونیوتن در اختیار همین شرکت بود. موتور پرتابگر اریس بزرگترین موتور پرتابگر هیبرید تک پورت جهان معرفی می‌شود.

پرتابگر مذکور که برای ارسال ماهواره‌های کوچک به مدار لئو طراحی شده، دارای سه مرحله است و می‌تواند ۲۱۵ کیلوگرم را به مدار ۵۰۰ کیلومتری خورشید‌آهنگ ببرد. این پرتابگر استرالیایی در نخستین ماموریت، محموله‌هایی بومی ساخت دو شرکت فضایی استرالیایی اسپیس ماشینز (Space Machines) و فایربال اینترنشنال (Fireball International) را به مدار زمین خواهد برد.

 

youtube ، spaceconnectonline ، gspacetech ، spacewatch

ماهواره‌بر و پرتاب | مخابرات ماهواره‌ای | سنجش از دور | اقتصاد فضایی | راهبرد | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

استرالیا از داده‌های ماهواره‌ای برای بهبود مدیریت کیفیت آب این کشور استفاده می‌کند

1399/07/08
استرالیا قصد دارد برنامه‌ای را برای بهبود مدیریت کیفیت آب این کشور راه‌اندازی کند که از داده‌های ماهواره‌‌ای برای این منظور بهره می‌برد. طی این برنامه استرالیا از طریق پروژه آکواواچ (AquaWatch)...

تلاش استرالیا برای توسعه فناوری‌های مرتبط با ماهواره‌های کوچک

1399/09/16
دانشگاه دولتی استرالیای جنوبی (University of South Australia) در راستای حمایت از توسعه ماهواره‌های کوچک، تأمین مالی دو پروژه ماهواره‌ای را برعهده گرفته و به هر کدام مبلغ ۱۵۰ هزار دلار اختصاص...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضاپیماهای کوچک ناسا به اکتشاف سیاره ونوس می‌روند

ناسا تصمیم دارد طی ایده‌ای جدید و خاص، تعداد زیادی فضاپیمای کوچک را برای مطالعه جو سیاره ونوس (زهره) به‌سوی این سیاره بفرستد. مطابق این پروژه که با مشارکت محققان موسسه هوافضای اوهایو (Ohio Aerospace Institute) انجام می‌شود، تعدادی فضاپیما مجهز به حسگر توسط یک مدارگرد، رها شده تا در قسمت فوقانی اتمسفر ونوس پرواز کنند و به کاوش بپردازند. فضاپیماهای مذکور موسوم به لیوز (Lofted Environmental and Atmospheric Venus Sensors به‌اختصار LEAVES) با هزینه‌ای نسبتا کم توسعه داده می‌شوند و طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که مانند بادبادک‌هایی سبک وزن بر فراز ونوس به پرواز درمی‌آیند.