1399/10/24

استارت‌‌آپ چینی اولین منظومه ماهواره‌ای SAR تجاری این کشور را ایجاد می‌کند

استارت‌آپ چینی اسپیس‌تی‌وای‌ (SpaceTY) که قصد ایجاد یک منظومه ماهواره‌ای سنجشی مجهز به فناوری رادار دهانه ترکیبی (SAR) را دارد، تصاویری از اولین ماهواره تازه پرتاب‌شده این منظومه را منتشر کرد. این ماهواره موسوم به های‌سی-۱ (Hisea-1) کوچک‌ترین ماهواره SAR باند C جهان و اولین ماهواره SAR تجاری چین محسوب...
استارت‌‌آپ چینی اولین منظومه ماهواره‌ای SAR تجاری این کشور را ایجاد می‌کند

استارت‌آپ چینی اسپیس‌تی‌وای‌ (SpaceTY) که قصد ایجاد یک منظومه ماهواره‌ای سنجشی مجهز به فناوری رادار دهانه ترکیبی (SAR) را دارد، تصاویری از اولین ماهواره تازه پرتاب‌شده این منظومه را منتشر کرد. این ماهواره موسوم به های‌سی-۱ (Hisea-1) کوچک‌ترین ماهواره SAR باند C جهان و اولین ماهواره SAR تجاری چین محسوب می‌شود. به‌گفته یانگ فنگ (Yang Feng)، مدیرعامل و بنیان‌گذار اسپیس‌تی‌وای، منظومه یادشده تی‌وای-مینی‌سار (TY-MiniSAR) نام داشته و مطابق برنامه‌ قرار است ۵۶ ماهواره برای توسعه آن در مدار قرار گیرد.

استارت‌‌آپ چینی اولین منظومه ماهواره‌ای SAR تجاری این کشور را ایجاد می‌کند

های‌سی-۱ دارای وزنی معادل ۱۸۵ کیلوگرم بوده و از باس ماهواره‌ای تی‌وای-مینی‌سار (TY-MINISAR) بهره می‌برد. ماهواره مذکور که اپراتوری آن برعهده مؤسسه تحقیقاتی CETC38 چین است. با عمر طراحی ۳ سال، مجهز به یک سامانه پیشران الکتریکی مبتنی بر ید موسوم به ترسات‌می (ThrustMe) می‌باشد. یانگ فنگ می‌گوید: «ماهواره‌های منظومه تی‌وای-مینی‌سار با هزینه کم توسعه می‌یابند و از قدرت تفکیک مکانی بالایی برخوردارند.»

استارت‌‌آپ چینی اولین منظومه ماهواره‌ای SAR تجاری این کشور را ایجاد می‌کند

نمای ماهواره های‌سی-۱

بنابر اعلام مقامات اسپیس‌تی‌وای، ماهواره های‌سی-۱ که اواخر سال ۲۰۲۰ در مدار زمین قرار گرفت، تصاویری از جمله یک عکس با قدرت تفکیک مکانی ۳ متر از ایالت تنسی آمریکا را به زمین ارسال کرده است. این ماهواره همچنین موفق به تهیه تصاویری با قدرت تفکیک مکانی ۱ متر در حالت متمرکز بر یک محدوده شده است. استارت‌آپ مذکور برنامه دارد در آینده قدرت تفکیک مکانی ماهواره‌های منظومه تی‌وای-مینی‌سار را به ۰.۵ متر رسانده و همچنین وزن، ابعاد و هزینه توسعه آن‌ها را کاهش دهد.

در سال‌های اخیر چندین شرکت از کشورهای مختلف برای توسعه منظومه‌های ماهواره‌ای SAR تلاش کرده و اقدام به جذب سرمایه کرده‌اند که از این میان شرکت‌های فنلاندی آیسای (Iceye) و شرکت آمریکایی کاپلا اسپیس (Capella Space) موفق به انجام چنین امری شده‌اند. گفتنی است ماهواره‌های هر دو شرکت در باند X فعالیت می‌کنند.

 

space.skyrocket

منبع: Spacenews
سازمان ها | spacety | CETC38 | ICEYE | Capella Space
افراد | Yang Feng

سنجش از دور | استارت‌آپهای فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مؤسسه ژاپنی یک منظومه ماهواره‌ای سنجشی مجهز به فناوری SAR ایجاد می‌کند

1399/07/17
مؤسسه ژاپنی iQPS (سرواژه Institute for Q-shu Pioneers of Space) برنامه دارد یک منظومه ماهواره‌ای سنجشی متشکل از ۳۶ ماهواره مجهز به فناوری رادار دهانه ترکیبی (SAR) ایجاد کند؛ منظومه‌ای که...

ارائه آموزش به مشتریان بالقوه؛ راهی مناسب برای گسترش بازار تجاری داده‌های ماهواره‌ای راداری

1399/10/17
کارشناسان و صاحبان شرکت‌های فعال در حوزه صنعت ماهواره‌ معتقدند اپراتورهای ماهواره‌‌های راداری همچنان شاهد شرایط خوب در بازارهای تجاری در بلند‌مدت و تقاضای مناسب مشتریان دولتی در کوتاه‌مدت...

پربازدیدکننده ترین خبر

چهاردهمین پرواز آزمایشی فضاپیمای بلو اوریجین برای اعزام توریست به فضا+فیلم

شرکت آمریکایی بلو اوریجین (Blue Origin) پرواز آزمایشی زیرمداری فضاپیمای جدید خود موسوم به نیو شپرد (New Shepard) را به‌همراه کپسول جدید برای انجام مأموریت‌های سرنشین‌دار در آینده با موفقیت به‌انجام رساند؛ عملیاتی که با هدف آزمایش قابلیت‌های جدید کپسول قابل بازیابی برای اعزام توریست به لبه فضا صورت گرفت. در این مأموریت پرتاب موسوم به SN-14 که چهاردهمین پرواز نیو شپرد محسوب می‌شود، فضاپیمای مذکور روز پنجشنبه ۱۴ژانویه (۲۵دی) ساعت ۱۷:۱۹ به‌وقت گرینویچ از پایگاه فضایی کام رنچ (Corn Ranch) در ایالت تگزاس به‌سوی آسمان پرتاب شد و تا ارتفاع ۱۰۷ کیلومتری سطح زمین بالا رفت.