1399/10/13

طرح اسپیس‌ایکس برای بازیابی کم‌هزینه‌تر حامل فضایی و امکان استفاده مجدد سریع از آن

ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، از طرح جدیدی برای فرود حامل فضایی غول‌پیکر سوپر هوی (Super Heavy) پرده برداشته که با نحوه فرود پرتابگر قابل بازیابی فالکون-۹ (Falcon-9) این شرکت تفاوت اساسی دارد؛ روشی که به کاهش هزینه کمک کرده و بوستر را به‌سرعت آماده پرتاب دوباره می‌کند. فرود...
طرح اسپیس‌ایکس برای بازیابی کم‌هزینه‌تر حامل فضایی و امکان استفاده مجدد سریع از آن

ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX)، از طرح جدیدی برای فرود حامل فضایی غول‌پیکر سوپر هوی (Super Heavy) پرده برداشته که با نحوه فرود پرتابگر قابل بازیابی فالکون-۹ (Falcon-9) این شرکت تفاوت اساسی دارد؛ روشی که به کاهش هزینه کمک کرده و مرحله اول حامل را به‌سرعت آماده پرتاب دوباره می‌کند.

فرود مجدد فالکون-۹ با کمک پایه‌های بزرگ و گران‌قیمتی صورت می‌گیرد که حامل را روی سکو‌های زمینی یا شناورهای دریایی می‌نشانند. هرچند بازیابی بوستر از نظر مالی بسیار به‌نفع اسپیس‌ایکس تمام می‌شود، اما قیمت این پایه‌ها بسیار بالاست و همچنین به‌خاطر افزایش قابل‌توجه حجم و وزن مرحله اول حامل، باعث می‌شود که در هر پرتاب به سوخت بیشتری نیاز باشد.

طرح اسپیس‌ایکس برای بازیابی کم‌هزینه‌تر حامل فضایی و امکان استفاده مجدد سریع از آن

در طرح جدید تغییراتی قابل‌توجه در حامل فضایی سوپر هوی صورت می‌گیرد که طی آن نحوه فرود مرحله اول از اساس تغییر می‌کند. در این طرح به‌جای استفاده از پایه‌های مذکور، بازوی نصب‌شده در همان سکوی پرتاب، بوستر را پیش از لمس زمین مهار می‌کند.

با توجه به نیروی فوق‌العاده بوستر حین فرود، چنین روندی به طراحی یک بازوی بسیار قدرتمند و همچنین فرود دقیق بوستر نیاز دارد، اما ماسک تأکید کرده انجام آن علاوه‌بر کاهش حجم و وزن حامل فضایی موجب می‌شود که سوپرهوی در کمتر از یک ساعت آماده استفاده مجدد باشد.

مزایای استفاده چندباره حامل‌های فضایی باعث شده بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌های فضایی دیگر نیز به این روش روی بیاورند. برای مثال شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) اخیراً برای نخستین بار پرتابگر خود موسوم به الکترون (Electron) را با موفقیت فرود آورد و روسیه نیز از برنامه‌های خود برای توسعه حامل فضایی قابل بازیابی خبر داده است.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | Rocket Lab | SpaceX
افراد | Elon Musk

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسیه حامل فضایی قابل بازیابی برای پرتاب‌های مقرون‌به‌صرفه توسعه می‌دهد

1399/06/30
آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) طراحی فنی حامل فضایی جدیدی را تأیید کرده که انجام مأموریت‌های پرتاب توسط آن کاهش هزینه‌ها را به‌‌همراه خواهد داشت. این حامل موسوم به آمور (Amur) از متان و...

شرکت روسی حامل فضایی بازگشت‌پذیر توسعه می‌دهد

1399/07/05
شرکت روسی اس۷ ایراسپیس (S7 AirSpace) قصد دارد یک حامل فضایی بازگشت‌پذیر و سبک‌وزن را توسعه دهد؛ حاملی که دارای دو مرحله بوده و از سوخت مایع بهره خواهد برد. این شرکت که مالک اولین و تنها...

راکت لب در مأموریت پرتاب ۲۹ ماهواره، برای اولین بار مرحله اول ماهواره‌بر خود را بازیابی کرد

1399/09/01
شرکت آمریکایی راکت لب (Rocket Lab) طی مأموریت پرتاب ۲۹ ماهواره، برای اولین بار مرحله اول ماهواره‌بر الکترون (Electron) خود را با موفقیت بازیابی کرد. این مأموریت موسوم به «بازگشت به فرستنده»...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضاپیماهای کوچک ناسا به اکتشاف سیاره ونوس می‌روند

ناسا تصمیم دارد طی ایده‌ای جدید و خاص، تعداد زیادی فضاپیمای کوچک را برای مطالعه جو سیاره ونوس (زهره) به‌سوی این سیاره بفرستد. مطابق این پروژه که با مشارکت محققان موسسه هوافضای اوهایو (Ohio Aerospace Institute) انجام می‌شود، تعدادی فضاپیما مجهز به حسگر توسط یک مدارگرد، رها شده تا در قسمت فوقانی اتمسفر ونوس پرواز کنند و به کاوش بپردازند. فضاپیماهای مذکور موسوم به لیوز (Lofted Environmental and Atmospheric Venus Sensors به‌اختصار LEAVES) با هزینه‌ای نسبتا کم توسعه داده می‌شوند و طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که مانند بادبادک‌هایی سبک وزن بر فراز ونوس به پرواز درمی‌آیند.