1399/09/04

بررسی روشی جدید برای یافتن ماده تاریک با کمک تلسکوپ‌های رادیویی

گروهی از محققان با استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی روش جدیدی را برای شناسایی ماده تاریک ابداع کردند و در اولین قدم توانستند روش‌های تحلیل داده و حذف سیگنال‌های مزاحم را برای شناسایی این ماده اسرارآمیز بهبود ببخشند. یکی از ذرات بنیادی پیشنهادی برای ماده تاریک اکسیون (Axion) می‌باشد. این ذره هنگام نزدیک...
بررسی روشی جدید برای یافتن ماده تاریک با کمک تلسکوپ‌های رادیویی

گروهی از محققان با استفاده از تلسکوپ‌های رادیویی روش جدیدی را برای شناسایی ماده تاریک ابداع کردند و در اولین قدم توانستند روش‌های تحلیل داده و حذف سیگنال‌های مزاحم را برای شناسایی این ماده اسرارآمیز بهبود ببخشند. یکی از ذرات بنیادی پیشنهادی برای ماده تاریک اکسیون (Axion) می‌باشد.

این ذره هنگام نزدیک شدن به میدان‌های مغناطیسی قدرتمندی که در اطراف ستاره‌های نوترونی وجود دارد به تابش‌های رادیویی تبدیل می‌شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد این سیگنال‌های رادیویی می‌توانند به‌شکل یک طیف بسیار باریک در فرکانسی که وابسته به جرم اکسیون‌ها می‌باشد، توسط ابزار نجومی بسیار دقیق با حساسیت بالا مشاهده شود.

محققان دانشگاه‌های آمریکایی ایلینوی (University of Illinois) و دانشگاه میشیگان (University of Michigan) با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق دو تلسکوپ رادیویی قدرتمند افلزبرگ (Effelsberg) در آلمان و تلسکوپ گرین بنک (GBT) در آمریکا جستجو برای یافتن ردی از اکسیون ماده تاریک را به‌انجام رسانده‌اند.

پژوهشگران این تلسکوپ‌ها را به‌سمت مجموعه‌ای از اهداف در کهکشان راه شیری و کهکشان‌های نزدیک نشانه رفته و شدت طیفی را در فرکانس‌های مختلف توسط تلسکوپ‌ها بررسی کردند. طبق نظر این محققان سیگنال‌های مربوط به تبدیل اکسیون به موج رادیویی، شدتی اضافی را در یک فرکانس واحد تولید می‌کنند. آن‌ها می‌گویند در ادامه ما باید به جدا کردن این سیگنال از سیگنال‌های پس‌زمینه بسیار دیگر بپردازیم؛ درست مانند یافتن یک سوزن در انبار کاه!

پژوهشگران با استفاده از ترکیب روش‌های نوین تحلیل داده و فیلتر کردن سیگنال‌های پس‌زمینه، در نهایت به این نتیجه رسیدند که فعلاً هیچ نشانه‌ای برای وجود اکسیون در داده‌های دریافتی وجود ندارد. البته آن‌ها امیدوارند با دقیق‌تر کردن ابزارهای خود به نتایج بهتری برسند.

 

interestingengineering ، isna

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

دانشمندان از طریق شبیه‌سازی، ظاهر ماده تاریک را به‌تصویر کشیدند

1399/06/18
تیمی از محققان رصدخانه اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) توانسته یک شبیه‌سازی با جزئیات بالا از ماده تاریک انجام دهد که نتیجه خارق‌العاده‌ای به‌همراه...

دانشمندان با بهره‌گیری از روشی جدید میزان کل ماده موجود در جهان را برآورد کردند

1399/07/13
دانشمندان با استفاده از روشی جدید مقدار کل ماده موجود در جهان را به‌شکلی دقیق‌تر نسبت به مطالعات تخمین زدند. تیمی از محققان به‌رهبری دانشگاه کالیفرنیا (University of California) آمریکا...

پربازدیدکننده ترین خبر

بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی استارلینک به فضا پرتاب شدند

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) بیستمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۶۰ ماهواره استارلینک (Starlink) را به فضا پرتاب کرد. این ماموریت روز پنجشنبه ۴مارس (۱۴اسفند) ساعت ۰۸:۲۴ به‌وقت گرینویچ انجام شد و طی آن ماهواره‌‌های مذکور توسط ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا در مدار زمین قرار گرفتند. با انجام این ماموریت تعداد کل ماهواره‌های منظومه استارلینک با احتساب دو ماهواره آزمایشی که در ابتدای پروژه به فضا پرتاب شدند، به عدد ۱۱۹۵ رسید.