1399/08/29

ماه بدر با رنگ‌های دلفریب!

ماه چه رنگی است؟ رنگ ماه بستگی به شب دارد. در خارج از جو زمین، ماه تاریک که با انعکاس نور خورشید می‌درخشد به‌ رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای بسیار زیبایی دیده می‌شود. اما ماه در داخل جو زمین نیز می‌تواند به رنگ‌های متفاوتی دیده شود. این تصویر متمایز مجموعه‌ای از رنگ‌های ظاهری ماه بدر را نشان می‌دهد که...
ماه بدر با رنگ‌های دلفریب!

ماه چه رنگی است؟ رنگ ماه بستگی به شب دارد. در خارج از جو زمین، ماه تاریک که با انعکاس نور خورشید می‌درخشد به‌ رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای بسیار زیبایی دیده می‌شود. اما ماه در داخل جو زمین نیز می‌تواند به رنگ‌های متفاوتی دیده شود.

این تصویر متمایز مجموعه‌ای از رنگ‌های ظاهری ماه بدر را نشان می‌دهد که مارسلا جولیا پیس (Marcella Giulia Pace)، منجم ایتالیایی، در مدت ۱۰ سال از مکان‌های مختلف در سراسر ایتالیا ثبت کرده است. معمولاً وقتی ماه بدر در نزدیکی افق باشد، به‌رنگ سرخ یا زرد دیده می‌شود. در این شرایط نور آبی با طی مسیری طولانی در جو زمین که گاهی مملو از غبار است، پراکنده شده، از دست می‌رود و ماه را زرد یا سرخ می‌بینیم.

ماه بدر با رنگ‌های دلفریب!

یک ماه آبی‌رنگ پدیده نادرتری است و می‌تواند قمری را نشان دهد که در میان جو، حامل ذرات گرد و غبار پراکنده‌شده است. اما هنوز نمی‌دانیم چرا ماه گاهی به رنگ ارغوانی دیده می‌شود. آخرین تصویر نیز مربوط به «ماه‌‌گرفتگی کلی» (Total Lunar Eclipse) در ژوئیه۲۰۱۸ است که در آن ماه در سایه زمین به‌دلیل نور شکسته‌‌شده از طریق هوای پیرامون کره زمین به رنگ سرخ کمرنگ دیده می‌شود. جالب است بدانید که ماه بدر بعدی که در ۳۰نوامبر (۱۰آذر) رخ خواهد داد، در برخی فرهنگ‌ها به‌نام «ماه سگ آبی» (Beaver Moon) معروف است.

اصطلاح «ماه سگ آبی» برای تنها ماه بدر نوامبر به‌کار می‌رود. این نام توسط بومیان آمریکایی استفاده می‌شد و نمایانگر زمانی است که سگ‌های آبی لانه‌سازی خود را به‌پایان رسانده و آذوقه‌ کافی برای زمستان ذخیره کرده‌اند. تغییرات ماه برای بسیاری از بومیان آمریکا حکم تقویم را داشته است.

منبع: apod

افراد | Marcella Giulia Pace

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

اگر بر روی ماه زندگی می‌کردیم زمین را چگونه می‌دیدیم؟

1398/04/25
رویای زندگی بر روی ماه در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه به واقعیت نزدیک شده و علاقه‌مندان بسیاری در سراسر جهان به دنبال عملی کردن آن هستند. اما کره زمین از روی ماه چه شکلی به نظر می‌رسد؟ این...

حلقه‌ای به دور ماه در آسمان شب بر فراز تلسکوپ بسیار بزرگ شیلی

1399/08/24
این تصویر در شمال شیلی گرفته شده و یک هاله بزرگ گوی شکل را به دور ماه در آسمان شب و بر فراز تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) نشان می‌دهد. این پدیده که توسط خوان کارلوس مونوز-ماتئوس (Juan Carlos...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را به هند می‌برد

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای خود موسوم به استارلینک (Starlink) را به هند ببرد؛ امری که در پی درخواست سازمان تنظیم مقررات مخابراتی هند (TRAI) از این شرکت صورت خواهد گرفت. اسپیس‌ایکس در پاسخ به درخواست TRAI برای راه‌اندازی اینترنت استارلینک در هند، از دولت این کشور خواسته با به‌روزرسانی سیاست‌ها در این حوزه، زمینه فعالیت اینترنت ماهواره‌ای باندپهن را فراهم آورد. در صورت تحقق شرایط، اسپیس‌ایکس طی سال آینده میلادی اینترنت استارلینک را در هند راه‌اندازی خواهد کرد.