1399/08/07

آمریکا قانونی را برای مقابله با اثرات منفی آب و هوای فضایی بر زمین وضع کرد

ایالات متحده با وضع یک قانون جدید قصد دارد آسیب‌های ناشی از آب و هوای فضایی (space weather) را کاهش دهد. در همین راستا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سندی موسوم به PROSWIFT (سرواژه Promoting Research and Observations of Space Weather to Improve the Forecasting of Tomorrow) را امضا کرده است. به‌موجب...
آمریکا قانونی را برای مقابله با اثرات منفی آب و هوای فضایی بر زمین وضع کرد

ایالات متحده با وضع یک قانون جدید قصد دارد آسیب‌های ناشی از آب و هوای فضایی (space weather) را کاهش دهد. در همین راستا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سندی موسوم به PROSWIFT (سرواژه Promoting Research and Observations of Space Weather to Improve the Forecasting of Tomorrow) را امضا کرده است. به‌موجب این قانون سازمان‌های دولتی مانند ناسا، اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) و وزارت دفاع ایالات متحده (U.S. Department of Defense) موظف می‌شوند تا با شرکت‌های خصوصی برای بررسی تأثیرات احتمالی آب و هوای فضایی همکاری کنند و تحقیقات را برای پیش‌بینی و همچنین توسعه فناوری‌ها جهت مقابله با اثرات آن پیش ببرند. رویدادهای فضایی مانند شراره‌های خورشیدی می‌توانند وسایل الکترونیکی و ماهواره‌ها را به‌طور جدی مختل کنند و دولت ایالات متحده در پی آن است تا شرایط مقابله‌ای بهتری در برابر آن ایجاد کند.

این سازمان‌ها همچنین باید یک نسخه پشتیبانی برای رصدخانه فضایی SOHO (سرواژه Solar and Heliospheric Observatory) تهیه کنند. رصدخانه مذکور فضاپیمایی ساخته‌شده توسط یک کنسرسیوم صنعتی اروپایی است که رهبری آن را شرکت استریوم (Astrium) به‌مرکزیت فرانسه بر عهده دارد. این کاوشگر فضایی در دسامبر۱۹۹۵ به‌منظور پژوهش خورشید به فضا پرتاب شده است. فضاپیمای یادشده یک پروژه مشترک میان آژانس فضایی اروپا (ESA) و ناسا می‌باشد که ابتدا به‌عنوان یک مأموریت دو ساله برنامه‌ریزی شده بود، اما فعالیت آن در فضا تاکنون ادامه یافته و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲ نیز به کاوش خود ادامه دهد.

ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا PROSWIFT به اقدامات عملی و جدی منجر شود. بااین‌وجود مقامات آمریکا معتقدند این قانون ارزشمند است، چرا که یک حادثه شدید آب و هوایی در فضا از طریق خاموشی، اختلالات در ماهواره‌ها و ترافیک هوایی می‌تواند خسارات مالی سنگینی بر جای گذارد؛ از‌این‌رو مقابله با آن حائز اهمیت است.

سازمان ها | NASA | NOAA | U.S. Department of Defense | Astrium | ESA
افراد | Donald Trump

کاوش‌های فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا درصدد انجام مأموریت‌های جدید برای بررسی آب و هوای فضایی

1399/06/12
آژانس فضایی آمریکا به‌دنبال اجرای مأموریت‌های جدیدی با هدف بررسی وضعیت آب و هوای فضایی (Space weather) است و بودجه‌ای ۱.۲۵ میلیون دلاری را به اجرای هر کدام از آن‌ها اختصاص می‌دهد. تاکنون...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را به هند می‌برد

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای خود موسوم به استارلینک (Starlink) را به هند ببرد؛ امری که در پی درخواست سازمان تنظیم مقررات مخابراتی هند (TRAI) از این شرکت صورت خواهد گرفت. اسپیس‌ایکس در پاسخ به درخواست TRAI برای راه‌اندازی اینترنت استارلینک در هند، از دولت این کشور خواسته با به‌روزرسانی سیاست‌ها در این حوزه، زمینه فعالیت اینترنت ماهواره‌ای باندپهن را فراهم آورد. در صورت تحقق شرایط، اسپیس‌ایکس طی سال آینده میلادی اینترنت استارلینک را در هند راه‌اندازی خواهد کرد.