1399/07/30

تصویر چشم‌نواز مأموریت ماهواره‌ای اروپایی از پیچ و خم‌های رودخانه آمازون

ماهواره‌های مأموریت سنتینل-۱ (Sentinel-1) آژانس فضایی اروپا (ESA) تصویری از رودخانه آمازون در حال عبور از جنگل‌های بارانی آمازون در آمریکای جنوبی را به‌ثبت رسانده است. رنگ‌های عکس مذکور از دو قطبش یا قطبیدگی (polarization) این مأموریت به‌دست‌آمده که در یک تصویر ادغام شده‌اند.
تصویر چشم‌نواز مأموریت ماهواره‌ای اروپایی از پیچ و خم‌های رودخانه آمازون

ماهواره‌های مأموریت سنتینل-۱ (Sentinel-1) آژانس فضایی اروپا (ESA) تصویری از رودخانه آمازون در حال عبور از جنگل‌های بارانی آمازون در آمریکای جنوبی را به‌ثبت رسانده است. رنگ‌های عکس مذکور از دو قطبش یا قطبیدگی (polarization) این مأموریت به‌دست‌آمده که در یک تصویر ادغام شده‌اند.

سنتینل-۱ یک مأموریت فضایی است که سرمایه‌گذاری آن توسط اتحادیه اروپا و امور اجرایی آن توسط آژانس فضایی اروپا در قالب برنامه کوپرنیک (Copernicus) انجام شده و شامل مجموعه‌ای از دو ماهواره می‌شود. این ماهواره‌ها مجهز به رادار دهانه ترکیبی (SAR) در باند C هستند که به آن‌ها توانایی تصویربرداری در تمامی ساعات شبانه‌روز و همه نوع شرایط آب و هوایی را می‌دهد.

سنتینل-۱آ و سنتینل-۱بی ماهواره‌های این مجموعه هستند که تاکنون به فضا پرتاب شده‌اند. ماهواره‌های یادشده به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ در مدار قرار گرفتند و سنتینل-۱سی نیز قرار است سال آینده میلادی به فضا پرتاب شود.

این ماهواره‌ها که پیمانکار اصلی آن‌ها شرکت تالس آلنیا (Thales Alenia Space) به‌مرکزیت فرانسه است، با عمر طراحی بیش از ۷ سال دارای وزنی در حدود ۲۲۰۰ کیلوگرم بوده و از باس ماهواره‌ای Prima بهره می‌برند. گفتنی است ماهواره سنتینل-۱دی نیز قرار است طی سال‌های آینده به این مجموعه اضافه شود.

 

espash ، space

سازمان ها | ESA | European Union | Thales Alenia Space

سنجش از دور | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصویر تلسکوپ هابل از یک دهانه برخوردی در قمر زمین

1399/07/13
ناسا تصویری از دهانه برخوردی تیکو (Tycho) در سطح ماه را منتشر کرده که توسط تلسکوپ فضایی هابل به‌ثبت رسیده است. این دهانه در ارتفاعات قمری جنوبی واقع شده و قدمت آن ۱۰۸ میلیون سال تخمین زده...

تصویر ماهواره‌ای از ادامه آتش‌سوزی‌ها در غرب آمریکا

1399/07/14
ناسا عکسی را از آتش‌سوزی‌ها در غرب ایالات متحده منتشر کرده که توسط ماهواره آکوا (Aqua) به‌ثبت رسیده و شامل تصویر مرئی (چپ) و مادون قرمز (راست) می‌شود. این عکس در ۲۹سپتامبر (۸مهر) تهیه...

تصویر ناسا از بازوی رباتیک ایستگاه فضایی بین‌المللی

1399/07/20
ناسا تصویری از قسمت بالایی بازوی رباتیک کانادرام-۲ (Canadarm-2) ایستگاه فضایی بین‌المللی را منتشر کرده که در ۳۰سپتامبر (۹مهر) توسط دوربین‌های این ایستگاه به‌ثبت رسیده است. تصویر مذکور زمانی...

ثبت نخستین تصویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی

1399/07/20
محققان برای نخستین بار از یک سیاره فراخورشیدی (خارج از منظومه شمسی) به‌طور مستقیم عکس گرفتند. در همین راستا دانشمندان مؤسسه مکس پلانک (Max Planck Institute) آلمان یک تصویر اپتیکی (نوری)...

پربازدیدکننده ترین خبر

اسپیس‌ایکس اینترنت ماهواره‌ای خود را به هند می‌برد

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای خود موسوم به استارلینک (Starlink) را به هند ببرد؛ امری که در پی درخواست سازمان تنظیم مقررات مخابراتی هند (TRAI) از این شرکت صورت خواهد گرفت. اسپیس‌ایکس در پاسخ به درخواست TRAI برای راه‌اندازی اینترنت استارلینک در هند، از دولت این کشور خواسته با به‌روزرسانی سیاست‌ها در این حوزه، زمینه فعالیت اینترنت ماهواره‌ای باندپهن را فراهم آورد. در صورت تحقق شرایط، اسپیس‌ایکس طی سال آینده میلادی اینترنت استارلینک را در هند راه‌اندازی خواهد کرد.