1399/07/23

سنگ‌هایی از سیاره ونوس ممکن است در ماه پنهان شده باشند

دانشمندان در پژوهشی جدید عنوان می‌کنند ماه ممکن است برخی از سنگ‌های سیاره ونوس (ناهید) را در خود جای داده و کلید علمی گذشته‌ رمزآلود این سیاره را در خود پنهان کرده باشد. به‌عقیده‌‌ آن‌ها، زمین و سیاره‌ ناهید زمانی بسیار شبیه به یکدیگر بوده‌اند، اما بعد اتفاقی افتاد که آن را به سیاره‌ای با اثر گلخانه‌ای...
سنگ‌هایی از سیاره ونوس ممکن است در ماه پنهان شده باشند

دانشمندان در پژوهشی جدید عنوان می‌کنند ماه ممکن است برخی از سنگ‌های سیاره ونوس (ناهید) را در خود جای داده و کلید علمی گذشته‌ رمزآلود این سیاره را در خود پنهان کرده باشد. به‌عقیده‌‌ آن‌ها، زمین و سیاره‌ ناهید زمانی بسیار شبیه به یکدیگر بوده‌اند، اما بعد اتفاقی افتاد که آن را به سیاره‌ای با اثر گلخانه‌ای شدید تبدیل کرده است. اکنون پژوهش‌های تازه نشان می‌دهد که شواهد شیوه‌ وقوع این تغییر ممکن است در کپسول‌های زمانی (time capsules) سنگی روی ماه که بر اثر برخوردهای قدیمی به آنجا منتقل شده، وجود داشته باشد.

«ساموئل کابوت» (Samuel Cabot)، محقق دانشگاه ییل (Yale University) آمریکا و نویسنده‌ اصلی پژوهش، می‌گوید: «ماه مکانی ایمن برای نگهداری سنگ‌های باستانی فراهم می‌کند. هر چیزی از ونوس که بر روی زمین فرود آمده باشد، به‌دلیل فعالیت‌های زمین‌شناسی احتمالاً در عمق بسیار زیاد دفن شده. اما این سنگ‌ها در ماه بهتر حفظ می‌شوند.»

محققان طی این پژوهش تحلیل کردند که چگونه تأثیرات روی ونوس اولیه می‌توانسته کپسول‌های زمانی زمین‌شناختی را به ماه بفرستد؛ روندی که به‌طور قابل ملاحظه‌ای کند شده است. اما میلیاردها سال پیش تأثیرات نیرومندتر از امروز بوده و به‌دلیل برخی الگوهای حرکتی در منظومه شمسی، سیارک‌هایی که به ونوس برخورد می‌کرده‌اند نسبت به آن‌هایی که با زمین برخورد داشته‌اند، دارای حرکتی سریع‌تر بوده‌اند.

درعین‌حال، دانشمندان تصور می‌کنند ونوس با جو نازک‌تر از کربن دی‌اکسید غلیظ فعلی خود و حتی اقیانوس‌های آب مایع در سطح سیاره، بسیار شبیه زمین امروز بوده است. به‌گفته‌ محققان چنین شرایطی بدین معناست که وقتی یک شهاب‌سنگ بزرگ فرضی به سیاره برخورد می‌کرده، بقایای آن امکان فرار از جو زهره را داشته و در صورت این اتفاق، می‌توانستند نشانه‌های زمین‌شناختی اقیانوس‌های احتمالی آن زمان ونوس را در خود داشته باشند.

منبع: دیجی کالا
سازمان ها | Yale University
افراد | Samuel Cabot

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف نشانه‌های احتمالی از وجود حیات در سیاره زهره

1399/06/25
یک تیم بین‌المللی از اخترشناسان اعلام کردند موفق به یافتن مولکول کمیاب فسفین (Phosphine) در ابرهای زهره شده‌اند؛ امری که می‌تواند نشانه‌ای از وجود حیات در این سیاره محسوب شود. این مولکول...

تصویری شگفت‌انگیز از طوفان‌های سیاره مشتری

1399/07/05
ناسا تصویر زیبایی از قطب شمال سیاره مشتری را منتشر کرده که توسط یک محقق و با استفاده از ترکیب داده‌‌های فضاپیمای جونو (Juno) متعلق به این آژانس فضایی تهیه شده است. در این تصویر قسمت‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.