1399/07/19

قول مساعد چین برای پرتاب ماهواره‌های دانشجویی/مشارکت ۳ دانشگاه ایران با اپسکو

محمد ابراهیمی، مدیرکل آموزش و تحصیلات تکمیلی سازمان همکاری‌های فضایی آسیا-اقیانوسیه موسوم به اپسکو (APSCO)، با اشاره به مشارکت ایران در طراحی و ساخت ماهواره‌های کوچک دانشجویی با این سازمان، از قول مساعد چین برای پرتاب این ماهواره‌ها در سال آینده میلادی خبر داد. ابراهیمی گفت: «اعضای این سازمان شامل...
قول مساعد چین برای پرتاب ماهواره‌های دانشجویی/مشارکت ۳ دانشگاه ایران با اپسکو

محمد ابراهیمی، مدیرکل آموزش و تحصیلات تکمیلی سازمان همکاری‌های فضایی آسیا-اقیانوسیه موسوم به اپسکو (APSCO)، با اشاره به مشارکت ایران در طراحی و ساخت ماهواره‌های کوچک دانشجویی با این سازمان، از قول مساعد چین برای پرتاب این ماهواره‌ها در سال آینده میلادی خبر داد. ابراهیمی گفت: «اعضای این سازمان شامل کشورهای بنگلادش، چین، ایران، مغولستان، پاکستان، پرو، تایلند و ترکیه می‌شوند که با همکاری یکدیگر برنامه‌های مشترکی از جمله برنامه آموزش مشترک از طریق انجام پروژه را برگزار می‌کنند.»

وی ادامه داد: «طی این برنامه، مجموعه ماهواره‌های کوچک ساخته می‌شود که در این راستا طراحی و ساخت ۳ ماهواره کوچک و مکعبی دانشجویی از سوی تیم‌های عضو سازمان مذکور در دستور کار قرار دارد و از این تعداد ۲ مورد ماهواره مکعبی و ۱ مورد میکروماهواره است.» ابراهیمی، وزن ماهواره مکعبی را ۴ تا ۵ کیلوگرم و وزن میکروماهواره را ۳۰ کیلوگرم عنوان کرد و یادآور شد: «در طراحی و ساخت این ماهواره‌ها همه اعضای اپسکو مشارکت دارند و هدف از توسعه ماهواره‌های یادشده ارائه آموزش‌های عملیاتی از طراحی تا کاربرد، انجام آزمایش و استفاده مشترک از آن‌هاست.»

مدیرکل آموزش و تحصیلات تکمیلی اپسکو خاطرنشان کرد: «در طراحی و ساخت ماهواره‌های دانشجویی، ۳ دانشگاه از کشورهای چین و ترکیه تعیین شدند و ۳ دانشگاه از ایران شامل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیر و شریف با دانشگاه‌های چین در اجرای این برنامه مشارکت دارند.»

وی با تأکید بر اینکه سه دانشگاه ایرانی در طراحی و ساخت زیرسامانه‌های ماهواره‌های کوچک فعال هستند، ادامه داد: «بخش هدایت و کنترل ماهواره از سوی دانشگاه خواجه نصیر، بخش مخابراتی از سوی دانشگاه شریف و بخش دوربین در دانشگاه امیرکبیر طراحی می‌شود. هدایت و مدیریت این پروژه نیز برعهده کشور چین است.»

وی اضافه کرد: «نمونه فضایی میکروماهواره‌ به پایان رسیده که امیدواریم در ژوئن۲۰۲۱ پرتاب شود.» به‌گفته ابراهیمی، سازمان فضایی چین قول مساعد داده که این ماهواره‌های دانشجویی را سال آینده میلادی پرتاب کند. ابراهیمی با تأکید بر اینکه کشورهای چین و پاکستان در زمینه ساخت ماهواره مکعبی فعال هستند، اظهار کرد: «۷۰ تا ۸۰ درصد این پروژه پیشرفت داشته و نمونه فضایی آن‌ در حال آماده‌سازی است.»

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فضایی با اشاره به طراحی و ساخت ماهواره کوچک در ترکیه با همکاری تایلند، خاطرنشان کرد: «این پروژه به‌دلیل شیوع کرونا با محدودیت‌هایی مواجه شده است.» وی ابراز امیدواری کرد که این ماهواره‌ها تا ۳ ماه آینده برای انجام آزمایش‌های تجمعی و آماده‌سازی‌های بعدی برای پرتاب ارائه شود.

ابراهیمی هدف از طراحی و پرتاب ماهواره‌های دانشجویی را علاوه‌بر ساخت آن‌ها، ارائه آموزش‌های عملیاتی عنوان کرد و گفت: «کشورهای ترکیه، چین و ایران در بخش سخت‌افزاری این پروژه مشارکت داشتند و هزینه‌های دوره‎‌های آموزشی از طریق حق عضویتی است که کشورهای عضو سازمان اپسکو پرداخت می‌کنند.»

وی اضافه کرد: «بر این اساس تلاش داریم برنامه ساخت ماهواره مکعبی را به‌عنوان برنامه دائمی اپسکو ادامه دهیم و پرتاب این ماهواره‌ها به‌صورت رایگان باشد.» ابراهیمی با اشاره به استقبال برخی از شرکت‌های خصوصی برای پرتاب ماهواره، ابراز امیدواری کرد تا شرایطی فراهم شود که بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

داخلی | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم برخورداری ایران از فناوری ماهواره و نقش فناوری فضایی در ارتقاء کیفیت زندگی مردم

1399/03/30
فناوری فضایی از جمله ماهواره، تنها مجموعه‌‏ای از قطعات و تجهیزات الکتریکی یا مکانیکی به‌هم متصل که امکان تصویربرداری یا برقراری ارتباط صوتی و تصویری از فضا را برای ما مقدور می‏‌سازد، نیست....

سیزدهمین نشست مدیران ارشد اپسکو برگزار شد

1399/06/24
سیزدهمین نشست‌ مدیران ارشد سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه موسوم به اپسکو (APSCO) از تاریخ ۸ تا ۱۰سپتامبر (۱۸ لغایت ۲۰شهریور) به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. ۳۲ شرکت‌کننده شامل...

پربازدیدکننده ترین خبر

آلفابت پروژه اینترنت بالونی خود را تعطیل می‌کند

شرکت چند ملیتی آلفابت (.Alphabet Inc) به‌مرکزیت آمریکا اعلام کرد برنامه ارائه خدمات اینترنت از طریق بالون‌های استراتوسفری موسوم به پروژه لون (Loon) را تعطیل می‌کند؛ امری که دلیل آن مسیر طولانی‌ و پرریسک پروژه عنوان شده است. آلاستر وستگارت (Alastair Westgarth)، مدیر ارشد اجرایی لون، در‌این‌باره می‌گوید: «هرچند ما شرکایی برای ادامه مسیر یافتیم، اما راهی برای کاهش هزینه‌ها به‌منظور توسعه یک کسب و کار بلند مدت و ماندگار پیدا نکردیم.»