1399/07/13

دانشمندان با بهره‌گیری از روشی جدید میزان کل ماده موجود در جهان را برآورد کردند

دانشمندان با استفاده از روشی جدید مقدار کل ماده موجود در جهان را به‌شکلی دقیق‌تر نسبت به مطالعات تخمین زدند. تیمی از محققان به‌رهبری دانشگاه کالیفرنیا (University of California) آمریکا با محاسبه جرم صدها خوشه کهکشانی توانستند به اعداد جدیدی دست یابند. بر اساس این پژوهش، ماده حدود ۳۱.۵ درصد از کل...
دانشمندان با بهره‌گیری از روشی جدید میزان کل ماده موجود در جهان را برآورد کردند

دانشمندان با استفاده از روشی جدید مقدار کل ماده موجود در جهان را به‌شکلی دقیق‌تر نسبت به مطالعات تخمین زدند. تیمی از محققان به‌رهبری دانشگاه کالیفرنیا (University of California) آمریکا با محاسبه جرم صدها خوشه کهکشانی توانستند به اعداد جدیدی دست یابند. بر اساس این پژوهش، ماده حدود ۳۱.۵ درصد از کل محتوای جهان را تشکیل می‌دهد. ۶۸.۵ درصد باقی‌مانده نیز انرژی تاریک است؛ نیروی مرموزی که ظاهراً به انبساط جهان شتاب می‌دهد.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند برای درک این میزان ماده باید بگوییم اگر تمام مواد موجود در جهان به‌صورت مساوی در فضا پخش شوند، این مقدار برابر چگالی جرمی متوسط شش اتم هیدروژن در هر متر مکعب خواهد بود. با‌این‌وجود، از آنجایی که می‌دانیم ۸۰ درصد ماده در واقع ماده تاریک است، بیشتر این مواد از اتم‌های هیدروژن تشکیل نمی‌شوند، بلکه از نوعی ماده تشکیل شده‌اند که کیهان‌شناسان هنوز آن را شناسایی نکرده‌اند.

محققان برای رسیدن به چنین نتایجی از ابزار جدیدی بهره بردند و توانستند جرم خوشه‌ کهکشان‌ها را با کمک اندازه‌گیری مدارهای کهکشان‌ به‌صورت جداگانه محاسبه کنند. در نتیجه موفق شدند با شرایط شبیه‌سازی شده، محتمل‌ترین مقدار ماده موجود در جهان را برآورد کنند.

مطالعات قبلی انجام‌شده در سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد که کل جرم-انرژی موجود شناخته‌شده جهان شامل ۴.۹ درصد ماده معمولی، ۲۶.۸ ماده تاریک و ۶۸.۳ انرژی تاریک می‌شود. در واقع ماده تاریک ۲۶.۸ درصد کل ماده موجود در جهان را تشکیل می‌دهد. انرژی تاریک و ماده تاریک نیز روی هم رفته ۹۵.۱ درصد محتویات جهان را تشکیل می‌دهند.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | University of California

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

یافته‌های جدید محققان ایتالیایی حاکی از وجود قطعی ماده تاریک در کهکشان‌ها است

1399/04/08
همواره در مورد وجود ماده تاریک (Dark Matter) در جهان تردیدهایی وجود داشته است؛ اما محققان مؤسسه مطالعات پیشرفته (International School for Advanced Studies به‌اختصار SISSA) ایتالیا در بررسی‌های...

دانشمندان از طریق شبیه‌سازی، ظاهر ماده تاریک را به‌تصویر کشیدند

1399/06/18
تیمی از محققان رصدخانه اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) توانسته یک شبیه‌سازی با جزئیات بالا از ماده تاریک انجام دهد که نتیجه خارق‌العاده‌ای به‌همراه...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضاپیماهای کوچک ناسا به اکتشاف سیاره ونوس می‌روند

ناسا تصمیم دارد طی ایده‌ای جدید و خاص، تعداد زیادی فضاپیمای کوچک را برای مطالعه جو سیاره ونوس (زهره) به‌سوی این سیاره بفرستد. مطابق این پروژه که با مشارکت محققان موسسه هوافضای اوهایو (Ohio Aerospace Institute) انجام می‌شود، تعدادی فضاپیما مجهز به حسگر توسط یک مدارگرد، رها شده تا در قسمت فوقانی اتمسفر ونوس پرواز کنند و به کاوش بپردازند. فضاپیماهای مذکور موسوم به لیوز (Lofted Environmental and Atmospheric Venus Sensors به‌اختصار LEAVES) با هزینه‌ای نسبتا کم توسعه داده می‌شوند و طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که مانند بادبادک‌هایی سبک وزن بر فراز ونوس به پرواز درمی‌آیند.