1399/07/06

پنجمین جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» برگزار می‌شود

پنجمین جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» به‌مناسبت هفته جهانی فضا و به‌همت انجمن نجوم آیاز تبریز در دو بخش داستان کوتاه علمی-تخیلی و کارگاه‌های آموزش داستان‌نویسی برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف ترویج دانش نجوم و فضا، آشنایی مردم با اهمیت این دو دانش، نقش یافته‌های این حوزه‌ها در بهبود زندگی بشر،...
پنجمین جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» برگزار می‌شود

پنجمین جشنواره کشوری «رؤیای کهکشانی من» به‌مناسبت هفته جهانی فضا و به‌همت انجمن نجوم آیاز تبریز در دو بخش داستان کوتاه علمی-تخیلی و کارگاه‌های آموزش داستان‌نویسی برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف ترویج دانش نجوم و فضا، آشنایی مردم با اهمیت این دو دانش، نقش یافته‌های این حوزه‌ها در بهبود زندگی بشر، زیبایی‌های چشمنواز آسمان شب و تأثیر ادبیات و هنر در پرورش تخیل و پیشرفت جوامع بشری برگزار می‌گردد.

مریم فخیمی، دبیر جشنواره، دراین‌رابطه گفت: «این رویداد فرصتی است برای علاقه‌مندان به نقاشی و نویسندگی تا استعداد خود را در حوزه نجوم و فضا بیازمایند.» وی خاطرنشان کرد: «جشنواره مذکور تلاشی برای بیدار کردن رؤیاهای نوجوانان و جوانان ایران در قالب داستان علمی-تخیلی و نقاشی با هدف دستیابی به قله‌های رفیع دانش نجوم و فضا است.»

فخیمی درباره اهداف رویداد اظهار کرد: «بخش رقابت این جشنواره برای سنجش توانایی خلق آثار داستانی برگزار نمی‌شود، بلکه هدف نهایی آن آشنا کردن کودکان و نوجوانان با دانش نجوم و فضا است. به امید اینکه از میان شرکت‌کنندگان افرادی پرورش یابند که بتوانند موجب پیشرفت بیش از پیش دانش نجوم و صنعت فضایی در ایران شوند.»

دبیر جشنواره درباره بخش‌ رقابت داستان توضیح داد: «در بهار۹۸ و با توجه به عدم تأمین منابع مالی، قرار شد تا بخش رقابت جشنواره به‌صورت دوسالانه برگزار شود. از‌این‌رو رقابت نقاشی در سال ۹۸ برگزار گردید و رقابت داستان‌نویسی علمی-تخیلی در سال جاری اجرا می‌شود.»

فخیمی افزود: «موضوع اصلی آثار داستان باید علمی-تخیلی، مرتبط با نجوم و فضا و در یکی از زبان‌های فارسی یا ترکی آذربایجانی باشد.» به‌گفته وی داستان‌ها در دو رده سنی ۱۴ تا ۲۰ سال و ۲۰ سال به بالا داوری خواهند شد. دبیر جشنواره درباره داوران بخش رقابت هم گفت: «محمد قصاع، پیمان اسماعیلیان، سعید سیمرغ، نوید فرخی و فرزین سوری داوران بخش زبان فارسی و محمد صبحدل، مجید راستی و رسول اسمعیلیان داوران بخش زبان ترکی آذربایجانی هستند.»

بر اساس اعلام روابط عمومی آیاز، علاقه‌مندان فرصت دارند تا ۳۰آبان آثار خود را ارسال کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای اطلاع از قوانین بخش داستان و شیوه ارسال آثار به وبسایت انجمن نجوم آیاز مراجعه نمایند.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم برخورداری ایران از فناوری ماهواره و نقش فناوری فضایی در ارتقاء کیفیت زندگی مردم

1399/03/30
فناوری فضایی از جمله ماهواره، تنها مجموعه‌‏ای از قطعات و تجهیزات الکتریکی یا مکانیکی به‌هم متصل که امکان تصویربرداری یا برقراری ارتباط صوتی و تصویری از فضا را برای ما مقدور می‏‌سازد، نیست....

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.