1399/07/02

برای نخستین بار شفق قطبی در یک دنباله‌دار شناسایی شد

پدیده‌ شفق قطبی که پیش از این تنها به سیاره‌ها و قمرهای مشتری نسبت داده می‌شد، اکنون توسط داده‌های فضاپیمای روزتا (Rosetta) آژانس فضایی اروپا (ESA) در یک دنباله‌دار شناسایی شده است. داده‌های فضاپیمای روزتا نشان داده که دنباله‌دار ۶۷پی/چوریوموف-گراسیمنکو (67P/Churyumov-Gerasimenko به‌اختصار 67P/C-G)...
برای نخستین بار شفق قطبی در یک دنباله‌دار شناسایی شد

پدیده‌ شفق قطبی که پیش از این تنها به سیاره‌ها و قمرهای مشتری نسبت داده می‌شد، اکنون توسط داده‌های فضاپیمای روزتا (Rosetta) آژانس فضایی اروپا (ESA) در یک دنباله‌دار شناسایی شده است. داده‌های فضاپیمای روزتا نشان داده که دنباله‌دار ۶۷پی/چوریوموف-گراسیمنکو (67P/Churyumov-Gerasimenko به‌اختصار 67P/C-G) از خود تابش فرابنفش دور (Far-UV) دارد. این نخستین بار است که چنین تابش‌های الکترومغناطیسی در فرابنفش دور بر روی جرمی آسمانی به‌جز سیاره یا قمر ثبت می‌شود.

مارینا گالاند (Marina Galand)، محقق کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)، دراین‌باره می‌گوید: «ما با تلفیق داده‌ها از ابزارهای گوناگون روزتا توانستیم تصویر بهتری از آنچه در حال رخ دادن در اطراف این دنباله‌دار است به‌دست آوریم. این امر به ما امکان داد تا تابش فرابنفش 67P/C-G را شناسایی کنیم.» به‌گفته محققان داده‌ها نشان می‌دهد ماهیت این تابش از نوع شفق قطبی است.

در کره‌ زمین شفق قطبی هنگامی تولید می‌شود که ذرات باردار الکتریکی از خورشید با سرعت زیاد به لایه‌های بالایی جو برخورد کرده و نورهای با رنگ‌های سبز، سفید و قرمز ایجاد می‌کنند. در جاهای دیگر منظومه‌ی شمسی نیز مانند سیاره‌ مشتری و برخی از قمرهای آن، به‌همراه زحل، نپتون و همچنین مریخ، این تابش‌ها دیده می‌شود. 

سازمان ها | ESA | Imperial College London
افراد | Marina Galand

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مأموریت ناسا رازهای شفق قطبی را افشا کرد

1399/06/04
نوع خاصی از شفق قطبی موسوم به مهره‌های شفق قطبی (auroral beads) که در سراسر آسمان شب دیده می‌شود، به دانشمندان کمک می‌کند تا علم آن‌ها درباره پدیده شفق قطبی افزایش یابد. مهره‌های شفق قطبی...

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.