1399/07/02

«ست‌‌پلت» استارت‌آپ تحلیل ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی

تحلیل تصاویر ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی به‌منظور ارائه خدمات مشاوره‌ و همچنین مدیریت کاشت و برداشت محصولات، توسط شرکت بوم‌نگاران هوشمند امید با عنوان استارت‌آپ «ست‌پلت» میسر شد. استارت‌آپ مذکور با ارائه اطلاعات ماهواره‌ای به کشاورزان این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا از تغییرات و اتفاقات در هر قسمت از...
«ست‌‌پلت» استارت‌آپ تحلیل ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی

تحلیل تصاویر ماهواره‌ای زمین‌های کشاورزی به‌منظور ارائه خدمات مشاوره‌ و همچنین مدیریت کاشت و برداشت محصولات، توسط شرکت بوم‌نگاران هوشمند امید با عنوان استارت‌آپ «ست‌پلت» میسر شد. استارت‌آپ مذکور با ارائه اطلاعات ماهواره‌ای به کشاورزان این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا از تغییرات و اتفاقات در هر قسمت از زمین زراعی خود باخبر شوند. به‌عنوان مثال، اینکه در کدام قسمت از زمین گیاهان آسیب دیده‌اند و یا نیازمند کود یا آب بیشتری هستند؛ بدین‌ترتیب کشاورزان قادر به مدیریت محصولات خود خواهند بود.

کشاورزان با ثبت‌نام در وب‌سایت ست‌‌پلت، نقشه‌هایی را که به‌طور متوسط هر ۶ روز یکبار از زمین‌شان تهیه شده و در پنل آن‌ها قرار داده می‌گیرد، مشاهده می‌کنند. این افراد همچنین می‌توانند از توصیه‌های ست‌‌پلت برای مدیریت بهتر زمین‌های خود استفاده کرده و در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با مهندسان کشاورزی که در تیم ست‌پلت حضور دارند تماس بگیرند.

مدیر بازاریابی این استارت‌آپ درباره شکل‌گیری ایده پلتفرم ست‌پلت می‌گوید: «با بررسی‌هایی که در زمینه مدیریت منابع آب انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که بهره‌وری منابع آب در ایران حتی با وجود پروژه‌های مختلف سدسازی، انتقال آب و روش‌های مکانیزه آبیاری در کشاورزی پایین است. ازطرفی با توجه به اینکه بیشترین آبی که در ایران استفاده می‌شود در بخش کشاورزی است و در راستای رفع دغدغه‌های موجود در این زمینه، با استفاده از تجربه و روند جهانی تصمیم به راه‌اندازی ست‌‌پلت گرفته شد.

گروه بوم‌نگاران هوشمند امید با پشتوانه فنی در مهندسی کامپیوتر، هوش مصنوعی و کلان‌داده‌ها، سامانه‌ای خودکار را برای خدمات تحلیل ماهواره‌ای توسعه داده که در پاییز۹۸ به‌صورت رایگان ارائه و از اسفند۹۸ هم خدمات پولی به آن اضافه شد. در حال حاضر حدود ۵ هزار هکتار زمین ثبت‌شده در سامانه وجود دارد که صاحبانشان از خدمات رایگان آن استفاده می‌کنند و از این تعداد، هزار هکتار از آ‌ن‌ها خدماتی را شامل می‌شوند که توسط کشاورزان خریداری شده است.

به‌گفته اعضای این گروه بزرگ‌ترین چالشی که در حوزه کشاورزی کشور وجود دارد، اداره زمین‌ها به‌روش سنتی می‌باشد و همین موضوع نفوذ فناوری و استفاده از آن در کشاورزی را بسیار دشوار کرده است. بر اساس داده‌های مرکز آمار از حدود ۱۴ میلیون هکتار زمین موجود در کشور ۲.۴ میلیون هکتار آن جزو زمین‌های بزرگ هستند که نمی‌توان آن‌ها را به شیوه‌های سنتی اداره کرد. برنامه پنج ساله این پلت‌فرم، پوشش ۷۰۰ هزار هکتار از مزارع ایران است. 

داخلی | خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری اسپاش در انتقال سرریز فناوری فضایی به حوزه پهپاد کشاورزی

1399/03/27
دفتر مطالعات فضایی اسپاش با همکاری پژوهشگاه فضایی ایران و شرکت کارون خوزستان، طی یک همکاری سه‌جانبه اقدام به تولید باتری‌های پهپاد کشاورزی بر اساس دانش کسب شده در صنعت فضایی کردند. طی...

بهبود بازدهی فعالیت‌های زمین‌های کشاورزی کوچک با بهره‌گیری از ماهواره‌ها

1399/05/15
یک تیم تحقیقاتی از وزارت کشاورزی ایالات متحده (Department of Agriculture) طی پژوهشی دریافتند استفاده از ماهواره‌ها برای مزارع کوچک، بازدهی آن‌ها را تا ۲۰ درصد بهبود می‌بخشد. تحقیق آن‌ها...

ارائه یک فناوری ماهواره‌ای با هدف کاهش هزینه‌های آبیاری زمین‌های کشاورزی

1399/05/22
شرکت صهیونیستی مانا ایریگیشن (Manna Irrigation Intelligence) فناوری ماهواره‌ای جدیدی را ارائه کرده که برای بهینه‌سازی آبیاری محصولات زراعی و پایش آن‌ها به‌کار می‌رود. این فناوری قادر است...

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.