1399/07/02

تغییرات اقلیمی برای رصدهای تلسکوپ‌های زمینی مشکل‌آفرین هستند

تغییرات اقلیمی علاوه‌بر آسیب رساندن به زمین می‌توانند مانعی برای اکتشافات فضایی باشند و مشکلاتی برای این بررسی‌ها ایجاد کنند. نتایج یک مطالعه حاکی از آن است که برخی از تلسکوپ‌های قوی جهان به‌دلیل تغییرات اقلیمی محیط اطرافشان در بررسی اجرام آسمانی با مشکلاتی روبرو می‌شوند. افزایش دما و تغییرات محیطی...
تغییرات اقلیمی برای رصدهای تلسکوپ‌های زمینی مشکل‌آفرین هستند

تغییرات اقلیمی علاوه‌بر آسیب رساندن به زمین می‌توانند مانعی برای اکتشافات فضایی باشند و مشکلاتی برای این بررسی‌ها ایجاد کنند. نتایج یک مطالعه حاکی از آن است که برخی از تلسکوپ‌های قوی جهان به‌دلیل تغییرات اقلیمی محیط اطرافشان در بررسی اجرام آسمانی با مشکلاتی روبرو می‌شوند. افزایش دما و تغییرات محیطی دیگر موجب مختل شدن این تجهیزات می‌شود و جلوی دید آن‌ها را می‌گیرد.

برخی از مشکلاتی که برای تجهیزات رصدی فضایی مانند تلسکوپ‌ها ایجاد می‌شود، ناشی از افزایش دما است. تلسکوپ‌های وی‌ال‌تی (VLT) رصدخانه جنوبی اروپا (European Southern Observatory) که از بزرگترین تلسکوپ‌های جهان به‌شمار می‌روند، با چنین مشکلاتی روبرو هستند. اگر دما بیش از اندازه افزایش یابد، هوای داخل رصدخانه آشفته می‌شود و کیفیت تصویر را هنگام بررسی از بین می‌برد. اگرچه فیزیکدانان و فضانوردان اروپایی نمی‌توانند این مسائل را مستقیماً به تغییرات اقلیمی مرتبط سازند، چنین مشکلاتی را ناشی از شرایطی می‌دانند که در اثر تغییرات اقلیمی پیش می‌آید.

سازمان ها | European Southern Observatory

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

ساخت تلسکوپی ارزان‌قیمت که می‌تواند ماهواره‌ها را در روشنایی روز رصد کند

1399/06/15
شرکت آمریکایی نیومریکا (Numerica Credit Union) موفق به ساخت تلسکوپی شده که قادر است در روشنایی روز به ردیابی و مشاهده وضعیت ماهواره‌ها و سایر اشیاء در حال گردش به دور زمین بپردازد. این...

پربازدیدکننده ترین خبر

پخش فصل دوم سریال فضایی مندلورین به‌زودی آغاز می‌شود+تریلر

پخش فصل دوم سریال مندلورین (The Mandalorian) که اسپین آف جدیدی از مجموعه فیلم‌های جنگ ستارگان محسوب می‌شود و در سبک وسترن فضایی ساخته شده، از ۳۰اکتبر (۹آبان) آغاز می‌شود. وسترن فضایی از مضامین و مفهوم وسترن در داستان‌های علمی-تخیلی استفاده می‌کند. فصل اول این سریال مورد اقبال وسیع مخاطبان قرار گرفت، به‌طوری‌که امتیاز ۸.۷ از ۱۰ را با رأی حدود ۲۰۰ هزار بیننده در سایت IMDB کسب کرد. ماجرای این سریال جذاب در دنیای خیالی جنگ ستارگان می‌باشد و درباره‌ یک تفنگدار تنهاست که درد و رنج‌های زیادی کشیده است. این شخصیت در یک کهکشان دورافتاده سرگردان می‌باشد و سعی دارد تا به هدف خود برسد.